natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Nálet NATO v Afghánistánu zabil vlastní vojáky

  10. června 2014  22:30

  Plánování společné operace afghánských a koaličních sil. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Nálet NATO v Afghánistánu zabil vlastní vojáky

  Pět vojáků mise ISAF zahynulo v jižním Afghánistánu, za jejich smrt může údajně nálet samotné Severoatlantické aliance. V prohlášení k incidentu příčina smrti ani národnost vojáků nebyla zveřejněna. Podle afghánské policie může za smrt vojáků letoun Severoatlantické aliance.

  „Vraceli se z operace v oblasti Gazak, když na ně zaútočili Tálibánci. Požádali o leteckou podporu, ale letoun omylem shodil bomby přímo na ně,“ uvedl mluvčí provinčního policejního ředitele Ghulam Sakhi Roghlewanay. „Zahynulo pět zahraničních vojáků a jeden člen afghánské armády,“ dodal mluvčí.

  Kam dál?
  Od příštího roku bude v Afghánistánu 12 tisíc vojáků NATO (5.6. 2014)

  Zdroj:
  Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Putin chce „zničit NATO“, tvrdí expert

  „Mezi Putinovy hlavní cíle patří zničit NATO tím, že zpochybní jeho důvěryhodnost,“ soudí Jamie Kirchick z Foreign Policy Initiative. „Pokud ukáže, že článek číslo pět Washingtonské smlouvy, který pokládá útok na jednoho člena NATO za útok na všechny, je k ničemu, pak si myslím, že prostě vyhrál,“ vysvětluje Kirchick.

  „Dlouhodobou strategií Ruska je udržet Ukrajinu mimo západní instituce a udělat z ní polo-zhroucený stát tím, že na východě země bude dlouhodobě rozdmýchávat nepokoje,“ varuje expert. Podle něj západní nečinnost vůči Rusku může vyvolat „řetězovou reakci“ všude po světě.

  Kam dál?
  Buď jste s námi, nebo s Putinem, vzkázal McCain Evropě (9.6. 2014)

  Zdroj:
  Fox News (USA)

  ---

  Rusové zahájili vojenské cvičení v Kaliningradu

  Na moři a nebi v Pobaltí začíná být těsno. Rusko zahájilo rozsáhlé vojenské cvičení v Kaliningradu, kterým reaguje na simulované manévry Severoatlantické aliance v baltských zemích. Rozhodnutí NATO uspořádat simulaci poblíž ruských hranic tak nezůstalo dlouho bez odpovědi.

  „Pořádáme vojenské cvičení ve stejnou dobu jako probíhají mezinárodní vojenské hry Saber Strike 2014 a BALTOPS 2014,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany. Ruské manévry zahrnují nasazení námořních jednotek, námořní pěchoty, parašutistů a letectva.

  Kam dál?
  Vojenské cvičení v Estonsku za sebou zanechalo „hromady odpadků“ (30.5. 2014)

  Zdroj:
  Russia Today (Rusko)

  ---

  Turecká raketová obrana se stále zmítá v chaosu

  Dlouho očekávaný systém protiraketové obrany Turecka (přezdívaný T-LORAMIDS) je stále v nedohlednu. Nejistota vzrostla po oznámení, že by protiraketový deštník mohla dodat domácí firma Aselsam. Původní rozhodnutí vybrat čínskou firmu bylo „správné rozhodnutí za určitých podmínek, ale dnes vypadá situace jinak“, uvedl zástupce vyzbrojovací agentury.

  Turecká společnost Aselsam mezitím v tichosti pracuje na vývoji řešení, které by mohlo v budoucnu tvořit první turecký protiraketový systém. Firma očekává, že první rakety by mohla dodat v horizontu osmi až deseti let.

  Poté, co zakázku na dodání protiraketového systému dostala Čína, se Turecko dostalo pod mezinárodní tlak spojenců z NATO. Ti varovali, že v Číně vyrobený systém by nemohl být propojen s tureckými aliančními prvky protiraketové obrany.

  Kam dál?
  Turecko: Čína nesplnila podmínky protiraketového tendru (7.5. 2014)

  Zdroj:
  Hurriyet Daily News (Turecko)

  ---

  Izraelci učí NATO, jak přistupovat k ženám v armádě

  V Bruselu proběhla výroční konference výboru NATO pro genderové záležitosti, kde vystoupila také brigádní generál Rachel Tevet-Wiesel, poradkyně izraelského náčelníka generálního štábu pro otázky žen v ozbrojených silách. Ta přisuzuje úspěch integrace žen do izraelských ozbrojených složek mimo jiné tomu, že ženy slouží bok po boku mužů. Izraelské ženy také mnohem častěji dosahují vysokých hodností. „Počet žen na vysokých pozicích je vysoký v porovnání s jinými zeměmi díky povinné vojenské službě.“ Ta v Izraeli platí pro ženy stejně jako pro muže.

  Na konferenci se sešli zástupci třiceti zemí a hlavním tématem byla právě integrace žen do armád po celém světě. Počet žen v izraelské armádě dosahuje 34 procent, 23 procent všech důstojnických a poddůstojnických pozic zastávají ženy a 1 500 žen slouží v bojových jednotkách.

  Zdroj: Algemeiner (USA)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media