natoaktual.cz

Nový vzhled natoaktual.cz (září 2020)

Právě pro vás vylepšujeme web. Některé jeho části proto
nemusí být dočasně plně funkční. Děkujeme za pochopení.

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Nákup aliančních dronů znamená menší závislost NATO na USA, tvrdí expert

  24. ledna 2020  14:54
  První z pěti aliančních bezpilotních letounů Global Hawk na základně Sigonella na Sicílii | foto: AIRCOM

  Nákup aliančních dronů znamená menší závislost NATO na USA, tvrdí expert

  To, že Severoatlantická aliance nakoupila pět sledovacích dronů, je znamením jejího odklonu od závislosti na Spojených státech, míní Justin Bronk z britského think-tanku RUSI. „Jedná se o první konkrétní znamení, že NATO dělá vážné kroky ke snížení obrovské závislosti, kterou má Aliance na USA,“ prohlásil Bronk.

  Mluvčí NATO Oana Lungescu mezitím odmítla, že by nákup dronů znamenal vznik samostatné alianční armády. Společný nákup dronů přirovnala k „lepidlu, které dává a drží spojence dohromady“. Rozpočet NATO na nákup společného vybavení se nemůže rovnat možnostem, které poskytují Spojené státy, uvedla Lungescu.

  Kam dál?
  V roce 2020 získá NATO poslední tři drony Global Hawk (31.12. 2019)

  Zdroj: Telegraph (Velká Británie)

  ---

  Falešný důstojník neohrozil NATO ani bezpečnost, tvrdí Švédsko

  Švédská armáda vyšetřuje podvodníka, který osmnáct let sloužil v jejích řadách jako důstojník. Obviněný mimo jiné působil v centrále Severoatlantické aliance a jako kontakt švédské armády pro Rusko. Podle náčelníka švédského generálního štábu generála Micaela Bydena však k ohrožení NATO nedošlo. „Nic nenasvědčuje tomu, že by byly rozšiřovány utajené informace,“ uvedl Byden.

  NATO je však touto událostí znepokojeno. „Jedná se o závažná obvinění,“ uvádí Aliance v prohlášení. Falešný důstojník používal padělané dokumenty, podle nichž měl projít důstojnickým výcvikem švédské armády a získat univerzitní titul.

  Kam dál?
  Bundeswehr postavil před soud manželský pár za špionáž (17.1. 2020)

  Zdroj: Military (USA)

  ---

  ČR zaplatila za radary více než NATO, Metnar zakázku prověří

  Česká armáda obdrží dva pasivní sledovací systémy DPET s radiolokátory v hodnotě 1,245 miliardy korun. Severoatlantická aliance přitom stejné radiolokátory koupila před šesti lety za 433 milionů. Ministr obrany Lubomír Metnar chce proto zakázku nechat prověřit. Nedomnívá se však, že by došlo k pochybení, a spekulace ohledně ceny považuje za konkurenční boj.

  Radiolokátory jsou české výroby od firmy ERA a podle ministra jsou modernější než systémy, které získalo NATO. Český systém je plně autonomní a mobilní s balistickou ochranou. „Cena, která je uvedená ve smlouvě, byla ověřena nezávislým znaleckým posudkem a já jsem v procesu, který probíhal minulý rok, neshledal žádná pochybení mého týmu,“ potvrdil i náměstek pro vyzbrojování a akvizice Filip Říha.

  Kam dál?
  Česká republika a USA se dohodly na prodeji vrtulníků (13.12. 2019)

  Zdroj: E15 (ČR)

  ---

  Stoltenberg a Duda diskutovali globální bezpečnost

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg a polský prezident Andrzej Duda na společném setkání během ekonomického fóra v Davosu diskutovali bezpečnostní situaci ve světě. Především jednali o Blízkém východě, jelikož polská jednotka je součástí výcvikové mise NATO v Iráku.

  „Generální tajemník NATO představil varianty možné přítomnosti NATO kvůli výcviku a podpoře Iráku, což bude diskutováno mezi spojenci. Bezpečnost mise, stejně jako stabilita Iráku a politická vůle jeho vlády zůstávají prioritou,“ okomentoval schůzku poradce polského prezidenta Krzysztof Szczerski.

  Kam dál?
  Polsko převezme velení Sil velmi rychlé reakce NATO (31.12. 2019)

  Zdroj: The First News (Polsko)

  ---

  Amazon se soudí kvůli kontraktu na cloudové úložiště pro armádu USA

  Společnost Amazon žádá soud, aby zastavil práci konkurenční firmy Microsoft na cloudovém úložišti pro americkou armádu. Microsoft vyhrál kontrakt, známý pod zkratkou Jedi, v hodnotě deset miliard dolarů, přestože za favorita byl považován Amazon. Amazon proto dal k soudu stížnost, podle níž byl proces výběru ovlivněn předsudky a obsahoval chyby.

  Stížnost dále viní prezidenta Donalda Trumpa z politického ovlivňování. Prezident Trump již dříve uvedl, že „dostává obrovské stížnosti“ na potenciální dohodu Pentagonu s Amazonem. Ministerstvo obrany poté prohlásilo, že všechny nabídky byly spravedlivě zváženy.

  Pentagon chce nahradit současný systém jednotným cloudovým úložištěm, které mu Microsoft poskytne na základě analýzy provedené umělou inteligencí.

  Kam dál?
  Společnost Rheinmetall bude modernizovat bojová vozidla bundeswehru (23.1. 2020)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu