Nad Jemenem byl sestřelen americký dron Reaper
Nad Jemenem byl sestřelen americký bezpilotní průzkumný letoun MQ-9 Reaper. Oznámilo to americké velitelství CENTCOM. K sestřelu mělo dojí 6. června za pomoci rakety SA-6, které jemenským povstalcům dodává Írán.
O týden později, tedy 13. června, pak po letounu stejného typu pálili údajně sami Íránci, když se neúspěšně pokoušeli raketou SA-7 sestřelit stroj, který se vydal na obhlídku jednoho z tankerů, který byl v Perském zálivu napaden. Podle USA provedli útoky na tankery příslušníci íránských revolučních gard. Írán to však odmítá.
Kam dál?
Trump nejspíše na Blízký východ vyšle další vojenské jednotky (17.6. 2019)
Zdroj: Military Times (USA)
---
Americká armáda v Koreji ruší večerku. Zatím jen na zkoušku
Americká armáda dočasně zrušila zákaz nočního vycházení, který standardně platí pro jednotky nasazené v Jižní Koreji mezi jednou a pátou hodinou ranní. Nové nařízení platí pouze na dobu 90 dní, poté bude dopad této změny vyhodnocen. „Pozastavení zákazu vycházení je příležitostí k tomu dokázat schopnost amerických sil v Koreji udržovat pořádek a disciplínu kdykoliv a za jakýchkoliv podmínek,“ řekl velitel vojenské policie plukovník Jonathan Doyle.
Noční zákaz vycházení byl zaveden po útocích z jedenáctého září. Od té doby byl již jednou pozastaven, a to v roce 2010, ale po dvou případech znásilnění, do nichž byli zapojeni také američtí vojáci, byl opět zaveden a od roku 2012 prodloužen na neurčito. Od jeho opětovného zrušení si velitelé slibují zvýšení morálky a zatraktivnění nasazení v Koreji v očích příslušníků ozbrojených sil.
Kam dál?
USA: Počet admirálek a generálek se od roku 2000 zdvojnásobil (18.4. 2019)
Zdroj: Stars and Stripes (USA)
---
Stíhačky NATO opět startovaly k ruským narušitelům
K šesti zásahům během jediného týdne startovaly stíhačky NATO chránící vzdušný prostor nad Pobaltím. Jejich úkol byl vždy stejný – identifikovat a následně doprovodit ruská letadla letící mezi ruskou exklávou Kaliningrad a zbytkem Ruské federace.
Některá z letadel sice udržovala kontakt s řízením letového provozu, neměla ovšem zapnutý odpovídač a podaný platný letový plán. Jiná dokonce nekomunikovala vůbec. Mezi stroji, k nimž stíhači startovali, byly bojové letouny Su-24 a Su-35, nákladní An-24 a An-26 a průzkumný letoun Il-20.
Kam dál?
Letoun ruského námořnictva narušil náš vzdušný prostor, hlásí Estonsko (12.5. 2019)
Zdroj: ERR (Estonsko)
---
Spojené státy vyšlou na Blízký východ tisícihlavou posilu
Tisícovka vojáků posílí americké jednotky na Blízkém východě. Navýšení počtů probíhá v době, kdy napětí mezi USA a Íránem prudce roste.
„V reakci na žádost velitelství CENTCOM o další síly a po konzultaci se sborem náčelníků štábů a Bílým domem jsem schválil vyslání přibližně 1 000 vojáků pro obranné účely a jakožto odpověď na vzdušné, pozemní a námořní hrozby na Blízkém východě,“ uvedl ve svém prohlášení úřadující ministr obrany Patrick Shanahan.
Krátce před tímto prohlášením vydal Pentagon podrobný soubor fotografií, na nichž jsou vidět íránské lodě, jak odstraňují minu z jednoho ze dvou tankerů napadených 13. června v Ománském zálivu. Teherán však tato obvinění důrazně popírá. Shanahan Írán a na něj navázané skupiny označil za hrozbu pro americké občany a zájmy v regionu. Dodal však, že USA po konfliktu s ním netouží.
Kam dál?
USA: Poškození tankeru v Ománském zálivu má na svědomí Írán (14.6. 2019)
Zdroj: CNN (USA)
---
Ekvádor umožní Spojeným státům využívat letiště na Galapágách
Americké letouny budou nyní moci využívat letiště San Cristobal na Galapágách. Podle ekvádorského ministra obrany by měl tento krok pomoci v boji proti obchodníkům s drogami. Dohoda vyvolala ovšem také obavy o ekvádorskou suverenitu a životní prostředí.
Galapážské ostrovy leží 906 km západně od pevninského Ekvádoru. Jsou zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO pro jedinečnou rozmanitost rostlin a volně žijících živočichů. Krom ekologických aktivistů se k dohodě staví odmítavě také někteří zákonodárci. Podle opozičního poslances Carlose Viteriho odporuje smlouva ekvádorské ústavě, která zřízení cizích vojenských základen a zařízení na ekvádorském území zakazuje.
Kam dál?
Série nehod amerických vojáků zvyšuje pochybnosti o jejich vybavení a výcviku (11.6. 2019)
Zdroj: BBC (Velká Británie)