Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Na Twitteru je v Polsku nejoblíbenější ministr zahraničí Sikorski

Vydáno 15.01.2014

Ministr zahraničních věcí Polska Radoslaw Sikorski. | foto: NATO Photos

Na Twitteru je v Polsku nejoblíbenější ministr zahraničí Sikorski

Polský ministr zahraničních věcí Radoslaw Sikorski je podle průzkumu využívání sociálních médií ze strany vlády, státních institucí a politických aktivistů nejvíce sdíleným vládním politikem na síti Twitter. Zpráva "Stav sociálních médií" vycházející z monitoringu 370 účtů výše zmíněných institucí informuje, že Sikorski využívá Twitteru nejen k oficiálním oznámením, ale i k diskuzím se svými politickými oponenty, díky čemuž se stal nejvíce sledovanou a nejvíce "re-tweetovanou" osobou polské vlády.

Kromě twitterového účtu Sikorského byly v posledních letech velice aktivní také profily premiéra Donalda Tuska, ministerstva obrany a mluvčího ministerstva zahraničních věcí Marcina Wojciechowského, uvedla zpráva nadace ePaństwo Foundation. Twitter je v Polsku využíván státními institucemi a politiky velice často i přes to, že v zemi tuto sociální sít využívá pouze zhruba 300 tisíc obyvatel.

Kam dál?
Polsko stáhlo z Afghánistánu již polovinu svého materiálu (8.1. 2014)
Polsko během dvou let nakoupí 119 německých tanků (27.11. 2013)

Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

---

Finští důstojníci jsou pro členství v NATO

Současný obranný rozpočet Finska nedostačuje k samostatnému zajištění národní bezpečnosti, a proto důstojníci finské armády a pohraniční stráže preferují členství v Severoatlantické alianci, ukázal výzkum v řadách Unie finských důstojníků. Vůči stanovisku, že "finský obranný rozpočet je pro nezávislé a spolehlivé bezpečnostní síly země dostatečný", se vymezilo téměř 80 procent z 2 312 dotázaných, kdy 38 procent se stanoviskem absolutně nesouhlasilo a 39 procent bylo do určité míry proti. Z výzkumu také vyplynulo, že členství v Severoatlantické alianci je řešením, které velká část respondentů z důstojnické unie podporuje. Na otázku, zdali by Finsko mělo zvážit členství v NATO, navíc odpovědělo 51 procent důstojníků kladně, zápornou odpověď dalo jen 32 procent respondentů.

"Především plukovníci a generálové, v číslech 68 procent vysokých důstojníků, bylo pro členství v NATO. Jen 26 procent stejně postavených důstojníků tuto možnost odmítlo," popsal výsledky průzkumu generální tajemník unie Hannu Sipilä. Pouze dvě procenta důstojníků se domnívají, že současné politické vedení země pracuje dostatečně v zájmu zajištění národní bezpečnosti. "NATO by našim nezávislým bezpečnostním silám dodalo kvalitu," ohodnotil závěry zprávy Sipilä.

Kam dál?
Finsko a Švédsko: Členství v NATO není na pořadu dne (13.1. 2014)

Zdroj: Uutiset (Finsko)

---

V Rusku vznikne nové prostátní médium

Ruský obranný průmysl bude stát za vytvořením nové státní zpravodajské agentury, která by měla šířit pravdivé a optimistické zprávy a společnost tak "vybudit" k nových úspěchům, komentoval záměr vlády náměstek předsedy vlády Dmitrij Rogozin, jenž má na starost obranný a vesmírný průmysl Ruska. Podle Rogozina se totiž ve státních médiích šíří rusofobie a opovržení vším vytvořeným v Rusku a podle ruské kulturní tradice. Firmy, které by se vytvořením nového média měly zabývat, působí například ve vesmírném, loďařském či leteckém průmyslu.

Již minulý měsíc přitom ruský prezident Vladimir Putin nařídil rozpustit státní tiskovou agenturu RIA Novosti, kterou by měla nahradit nová agentura v čele s ultrakonzervativním Dmitrijem Kiseljovem. Ta by se prý měla postarat o obnovení důležitého postavení a pozitivního obrázku Ruska ve světě.

Kam dál?
Šéf NATO: Rusko je stále asertivnější (20.12. 2013)
Rusko rozmístilo rakety u hranic s NATO (16.12. 2013)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Švédsko zvažuje rozšíření spolupráce s NATO i EU

Poté, co Národní kontrolní úřad, velení ozbrojených sil a parlamentní komise pro obranu shodně zjistily, že obranné kapacity země se stávají nedostačujícími, začalo Švédsko měnit svou strategickou obrannou politiku a přeorientovává se na Severoatlantickou alianci a Evropskou unii. "Myslíme si, že bližší obranná spolupráce s NATO a EU nejlépe poslouží schopnostem naší sebeobrany," komentoval nový směr švédské obranné politiky předseda parlamentní komise pro obranu Peter Hultqvist, s tím, že v zemi roste zájem o partnerství s EU a NATO.

Švédsko již vytvořilo za účelem revize možností země v oblasti rozšiřování obranné spolupráce expertní komisi, jejímž primárním cílem je podpořit prostřednictvím případné aliance s NATO a EU schopnost národní sebeobrany. "Abychom maximalizovali obranné schopnosti, musí se Švédsko dívat i za hranice severské spolupráce," uvedla k tématu švédská ministryně obrany Karin Enström. "Z lepší mezinárodní spolupráce na poli obrany plynou faktické výhody. Umožní nám to například chytřeji využívat naše obranné zdroje," zmínila jeden z příkladů švédská ministryně.

Kam dál?
Švédsko prohloubí vojenské vztahy s Finskem (14.1. 2014)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Země NATO kupuje širokopásmové vysílačky za půl miliardy

Harris Corporation, mezinárodní firma specializující se na informační a komunikační technologie, oznámila, že si u ní jedna ze zemí NATO objednala širokopásmové vysílačky v hodnotě 21 milionů dolarů, tedy za téměř půl miliardy korun. Společnost má nejmenované zemi dodat ruční rádiové systémy Falcon III AN/PRC-117G a AN/PRC-152A, které by armádě dané země měly zajistit širokopásmovou komunikaci i taktické satelitní spojení. Až 45 tisíc širokopásmových rádií Falcon III již využívá americká armáda a další alianční země.

"Přístroje společnosti Harris zajišťují špičkové schopnosti bezdrátové taktické komunikace na bojišti," vyzdvihl účel vysílaček Brendan O’Connell ze společnosti Harris Corporation. Verze Falcon III je schopna operovat s aplikacemi vysokého vlnového rozsahu jako je například sdílení obrazového materiálu, simultánní hovor či společný chat. Kolik kusů bylo zájemcem objednáno, nebylo uvedeno.

Kam dál?
První bezpilotní letouny pro NATO jdou do výroby (5.12. 2013)

Zdroj: United Press International (USA)

dun; natoaktual.cz