natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Na ruskou propagandu upozorňuje zpráva o bezpečnosti Slovenska

  1. srpna 2018  15:26

  Ilustrační foto. Kybernetická bezpečnost. | foto: CCD COE

  Na ruskou propagandu upozorňuje zpráva o bezpečnosti Slovenska

  V loňském roce ovlivňovaly bezpečnostní prostředí na Slovensku pokračující ozbrojené konflikty na Ukrajině, v Sýrii, Iráku, Libyi, Afghánistánu či Jemenu, migrace a napjatá globální situace související se Severní Koreou, konstatuje Zpráva o bezpečnosti Slovenské republiky za rok 2017, předložená k meziresortnímu připomínkovému řízení Úřadem vlády SR. Prostředí dále ovlivňovala celková bezpečnostní situace v Evropě, na kterou působí přetrvávající napětí ve vztahu Evropské unie a Severoatlantické aliance s Ruskem v důsledku nelegálních kroků státu vůči Ukrajině a pokračující podpoře separatistů na východní Ukrajině, pokračuje zpráva.

  Kreml nadále navyšuje vojenské kapacity v blízkosti hranic s Aliancí, kde také probíhala rozsáhlá vojenská cvičení zahrnující mimo jiné scénář konfliktu s členy NATO, upozorňuje zpráva. „Pokračovaly cílené operace proti jednotlivým státům EU a NATO, usilující o ovlivnění vnitropolitických a volebních procesů, zvýšení vnitřní nestability, oslabení jednoty a principiálního postoje k porušování mezinárodního práva. Na Slovensku se aktivity projevovaly především soustředěným šířením propagandy a dezinformací,“ konstatuje zpráva.

  Kam dál?
  Slovenské ministerstvo obrany odmítá zveřejnit zprávu NATO (30.7. 2018)

  Zdroj: SME (Slovensko)

  ---

  Slovensko na pozoru kvůli základně ruského gangu Nočních vlků

  Skutečnost, že ruský nacionalistický motorkářský gang s vazbami na prezidenta Vladimira Putina má nyní základnu na Slovensku, nás „znepokojuje“, uvedlo slovenské ministerstvo zahraničí. Základna disponuje starými vojenskými vozidly a leží u Dolné Krupé, obce zhruba 70km od Bratislavy. Za „evropské sídlo“ Nočních vlků ji označuje ruská vláda.

  „Domníváme se, že vliv jejich členů je škodlivý, především co se týče šíření jejich názorů usilujících o přepisování dějin,“ uvedl mluvčí ministerstva Peter Susko. Jejich aktivity budou „bedlivě monitorovány“, dodal mluvčí.

  Kam dál?
  Gang ruských motorkářů „Noční vlci“ s vazbami na Kreml se utábořil na Slovensku (26.7. 2018)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Estonsko připravuje vlastní jednotku pro kyberprostor

  Stali jsme se terčem státem sponzorovaného kybernetického útoku jako první, tvrdí Estonsko, které by mohlo být brzy schopno takový úder vrátit. Podobně jako větší státy Severoatlantické aliance sestavuje pobaltská země kybernetické velitelství. Jednotka by měla bojovat proti útokům ve virtuálním prostředí, které za poslední rok vzrostly o 20 %. Tým 300 lidí bude rozvíjet obranné strategie i útočné schopnosti, které ovšem nebudou využity v době míru.

  „Pro přípravu obrany musíte vědět jak zaútočit,“ uvedl šéf kybernetického velitelství plukovník Andres Hairk. „Až bude skutečně třeba, kvůli ozbrojenému konfliktu nebo válce, budeme moci schopnost, vyvinutou k prověřování našich systémů, nasadit proti potenciálnímu útočníkovi,“ dodal plukovník. Ruská armáda je sice asi 150krát větší, Estonsko by nicméně mohlo získat převahu na poli kybernetického boje.

  Kam dál?
  Estonsko už není „oblíbencem“ kvůli výdajům na obranu (23.7. 2018)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  USA „zaznamenaly novou aktivitu“ na odpališti raket v Severní Koreji

  Špionážní satelity Spojených států zaznamenaly obnovenou aktivitu v severokorejském závodě, který pro režim vyrobil první mezikontinentální balistické rakety schopné zasáhnout naše území, uvedl vysoce postavený představitel USA. Fotografie a infračervené záznamy ukazují vozy proudící v obou směrech u továrny v Sanumdongu, neukazují ovšem, v jakém stadiu by případný proces výroby raket mohl být, dodávají představitelé pod podmínkou anonymity.

  Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v širším prohlášení summitu s prezidentem USA Donaldem Trumpem sice zavázal k postupnému jadernému odzbrojení, Pchjongjang ovšem neupřesnil, jak by proces měl probíhat a následné rozhovory nepostupovaly právě hladce.

  Kam dál?
  Severní Korea má nového náčelníka generálního štábu (27.7. 2018)

  Zdroj: France 24 (Francie)

  ---

  Makedonské referendum o změně názvu státu bude 30. září

  Na pondělí 30. září stanovilo makedonské parlamentní shromáždění datum referenda o aspiracích státu na členství v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Referendum je spojeno také s otázkou potvrzení dohody mezi Skopje a Aténami o přejmenování bývalé jugoslávské republiky na „Republiku Severní Makedonie.“

  Otázka bude znít: „Jste pro členství v NATO a EU a přijímáte dohodu o názvu uzavřenou mezi republikou Makedonie a Řeckem?“ Její konečnou podobu odsouhlasilo 68 členů z celkem 120členného shromáždění.

  Kam dál?
  Makedonský parlament podpořil vstup země do NATO (20.7. 2018)

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media