natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Mezinárodní síly zabezpečily opakované volby v Kosovu

  18. listopadu 2013  14:39

  Most v Kosovské Mitrovici je symbolem rozdělení Kosova (Ilustrační foto). | foto: UNMIK

  Mezinárodní síly zabezpečily opakované volby v Kosovu

  Vojenské jednotky mise NATO a členové policejních jednotek EU v Kosovu zabezpečily průběh voleb na severu Kosova. Ty byly součástí plánu ukončit etnické rozdělení mladé balkánské země. Volby přitom proběhly již před dvěma týdny, výtržníci je nicméně násilně přerušili, když do volebních místností vhodili slzný plyn.

  Volby jsou součástí dohody mezi Srbskem a Kosovem zprostředkované Evropskou unií, jež má za cíl integrovat převážně srbskou část Kosova na severu do zbytku země. Zvolená místní rada by měla nadále fungovat podle kosovských zákonů. To však podle kosovských Srbů povede k jejich diskriminaci.

  Srbští extremisté se posledně snažili volby zmařit i přes to, že již Srbsko souhlasilo s uznáním kosovské autority na severu Kosova. To bylo podmínkou EU pro zahájení jednání se Srbskem o vstupu do Unie. Opakované volby probíhaly nyní i díky jednotkám NATO a EU v poklidu.

  Kam dál?
  NATO odsoudilo násilí u kosovských voleb (5.11. 2013)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  V Afghánistánu bylo zabito 29 bojovníků Tálibánu

  Nejméně 29 členů hnutí Tálibán bylo v Afghánistánu zabito a dalších 19 zraněno při společné vojenské operaci zahraničních a afghánských bezpečnostních sil. Afghánská police, armáda a rozvědka společně s koaličními silami podnikly v uběhlých 24 hodinách několik operací, při nichž se podařilo z třech provincií, v nichž akce probíhaly, eliminovat teroristy, informovalo afghánské ministerstvo vnitra.

  Podle ministerstva bylo v operacích provedených v provinciích Kandahár, Zábul a Herát zajato deset dalších bojovníků Tálibánu a zabaveno blíže neurčené množství lehkých zbraní a munice.

  Kam dál?
  V Afghánistánu bylo zabito 14 povstalců (30.9. 2013)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  Nový gruzínský prezident bude pokračovat v prozápadním kurzu

  Gruzínská zahraniční politika se bude i nadále orientovat na integraci do Evropské unie a Severoatlantické aliance, prohlásil ve svém prvním veřejném projevu nový prezident Gruzie Giorgi Margvelašvili. Též uvedl, že Gruzie bude již 27. listopadu iniciovat asociační dohodu s EU, která by měla být předstupněm pro vstup země do EU a NATO. Ve vztahu k USA bude Gruzie nadále usilovat o prohloubení spolupráce a vytvoření zóny volného obchodu, nechal se slyšet Mevališvili.

  "Budeme spolupracovat se zeměmi kolem Černého i Kaspického moře. Gruzii se již podařilo navázat partnerské vztahy se zeměmi regionu – Arménií, Ázerbájdžánem a Tureckem," zdůraznil gruzínský prezident s tím, že dialog s Ruskem musí i přes současné problémy pokračovat.

  Kam dál?
  Gruzie: Integrace do NATO je v plném proudu (12.11. 2013)
  Gruzie potvrdila svou účast v budoucí misi v Afghánistánu (15.11. 2013)

  Zdroj: Trend (Ázerbájdžán)

  ---

  Země Sahelu chtějí spolupracovat proti islamistům

  Zástupci zemí severoafrického regionu se dohodli na vytvoření výcvikového centra pro pohraniční bezpečnost jako součásti boje proti islamistickému extremismu v Maghrebu a Sahelu. Tréninkové centrum by mohlo sídlit v Rabatu a jeho vznik bude doprovázen rozšířením spolupráce zpravodajských služeb a vylepšením bezpečnostních technologií na hranicích, vyplývá z Rabatské deklarace. Ta je výsledkem mezinárodní konference v hlavním městě Maroka a přijalo ji 19 zemí.

  Na konferenci byla také pověřena Libye, aby sestavila sekretariát, jenž bude dohlížet na realizaci Rabatské deklarace. "Vítáme myšlenku založení výcvikového centra," uvedl ministr zahraničí Libye Mohamed Abdelaziz a upozornil, že státy regionu sice mají politickou vůli, ale potřebují především prostředky k boji proti různým bezpečnostním hrozbám, kterým čelí.

  Kam dál?
  Francie chce více pomoci Libyi proti terorismu (15.11. 2013)
  Analýza: Kde bude příští základna teroristických skupin? (4.11. 2013)

  Zdroj: DAWN (Pákistán)

  ---

  Další summit NATO proběhne v září 2014

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen oznámil termín konání dalšího summitu NATO. dojde k němu 4. a 5. září 2014 v jižním Walesu ve Velké Británii. Podle Rasmussena se bude jednat z pohledu Aliance o významnou příležitost, neboť se bude probírat ukončení 11 let trvající mise ISAF a další alianční působení v Afghánistánu.

  "Uděláme další kroky k modernizaci Aliance tak, aby zůstala silnou, flexibilní a schopnou čelit jakékoliv bezpečnostní hrozbě," uvedl Rasmussen, podtrhuje nezbytnost potvrzení vazby mezi Evropou a Severní Amerikou.

  Kam dál?
  Britská vláda čelí kritice kvůli summitu NATO (5.11. 2013)
  Wales se chystá na summit NATO (1.11. 2013)

  Zdroj: NATO

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media