Medveděv není spokojen s kvalitou ruských zbraní
Ruský prezident Dmitrij Medveděv se kriticky vyjádřil k tempu domácí vojenskoprůmyslové modernizace. Zaostávání v tomto sektoru podle něj negativně ovlivňuje kvalitu ruských zbraní a národní prestiž.
"Do rozvoje vojenskoprůmyslového komplexu byly v posledních letech investovány značné prostředky. Výsledky jsou zatím průměrné. Bohužel stále ucpáváme díry a cílů technologické modernizace nebylo dosaženo," prohlásil Medveděv.
Čtěte také:
Rusko zásobuje NATO zbraněmi
Obří obchod: Rusko prodá Řecku tisíc BVP
Zdroj: Defense News (USA)
NATO musí hlídat afghánskou hranici, tvrdí Pákistán
Je nutné, aby Severoatlantická aliance a síly ISAF v Afghánistánu zůstaly bdělé a účinně zabraňovali pronikání teroristů a zbraní na pákistánské území, prohlásil pákistánský premiér Jusúf Raza Gilání. V boji s terorismem je podle něj třeba zaměřit se na regionální přístup.
Gilání také řekl, že Pákistán je odhodlán vést vážný, dlouhodobý a konstruktivní dialog s Indií. Ten vláda v Islámábádu považuje za proces, ze kterého mohou těžit obě strany a který podporuje udržení míru v regionu. Premiér zároveň slíbil zakročit kdekoliv, kde bude zpochybňována autorita centrální vlády.
Čtěte také:
Pákistán požádal ISAF o zpravodajské informace
Pákistán: nákladní vozy NATO v plamenech
Zdroj: Daily Times (Pákistán)
Obama s rozhodnutím o Afghánistánu spěchat nebude
Americký prezident Barack Obama prohlásil, že s rozhodnutím o případném vyslání dalších desítek tisíc vojáků do Afghánistánu nebude pospíchat, a to i přes výtky kritiků. Ti ho obviňují z váhavosti.
Obama americkým jednotkám slíbil, že ještě předtím, než je pošle do těžké bitvy se stále zhoršujícími se podmínkami, vytyčí se svým štábem jasně definovanou strategii pro další postup v Afghánistánu a Pákistánu. Podle mluvčího Bílého domu Roberta Gibbse padne konečné rozhodnutí "v příštích týdnech". Politický tlak na prezidenta kvůli válce v Afghánistánu však roste; obzvlášť po zveřejnění případů korupce v afghánské vládě, rozšiřujícího se povstání a nárůstu úmrtnosti amerických a aliančních vojáků.
Senátor John Kerry, který hrál klíčovou roli při zprostředkování dohody o druhém kole afghánských prezidentských voleb, varoval před riziky, která představují požadavky velitele mezinárodních vojsk v Afghánistánu Stanleyho McChrystala. Jeho plán považuje Kerry za příliš ambiciózní. V Afghánistánu prý zatím chybí důležité záruky kvalitní vlády a rozvojového potenciálu.
Vojenský štáb prezidenta Obamy prý při rozhodování zohlední výsledky přísně tajné válečné simulace dvou možných scénářů budoucí afghánské strategie provedené Pentagonem.
První verze analyzovala pravděpodobný výsledek vyslání dodatečných 44 000 tisíc vojáků s cílem provedení plnohodnotné protipovstalecké mise. Druhý scénář zkoumal možný výsledek vyslání 10 až 15 tisíc vojáků a příslušníků námořní pěchoty do mise nazvané "protiteroristická operace plus".
Čtěte také:
McChrystal informoval ministry obrany NATO
Šéf NATO požaduje větší úsilí v Afghánistánu
Gates: Nová afghánská strategie se obejde bez legitimní vlády
Zdroj: The Australian (Austrálie)
Kosovo chce zlepšit svoji image
Po letech zmatků v samém srdci Balkánu spustilo Kosovo mezinárodní reklamní kampaň, jež má do země přilákat nové investice a zbavit ji pověsti zkorumpovaného a nestabilního státu. V rámci projektu v hodnotě 5,7 milionů euro, připraveného reklamní skupinou Saatchi & Saatchi, budou v šesti zemích EU a ve Spojených státech vysílány minutové klipy propagující vitalitu kosovské mládeže.
Podle šéfa kampaně Memli Krasniqiho může za překroucení pravé tváře Kosova a poškození jeho image srbská propaganda. "Naše kampaň není zaměřena jen na ekonomiku a přilákání investic, je také o politice."
Podobným problémem trpí po válkách v 90. letech minulého století velká část balkánských zemí. Některé, jako například Chorvatsko, svoji pověst vylepšily s pomocí nákladných mezinárodních reklamních kampaní zaměřených na turismus.
Zdroj: Reuters (Velká Británie)
NATO má na Balkáně nové posily – muly ze Španělska
Jednotky Severoatlantické aliance operující na Balkáně zavádějí do služby novou formu transportu - druh muly z jižního Španělska. Ta je podle zjištění vojáků při navigaci zrádnými horskými soutěskami lepší než technologicky sofistikovaná vozidla upřednostňovaná
moderními armádami.
Německá armáda přišla na to, že muly ze španělského regionu Murcia se dokonale hodí k vyřešení jejich problémů při mírových misích v oblastech, kam se nedostanou ani pásová vozidla. Poté, co se několik testovacích mul osvědčilo, přikoupili Němci od sedláků z Murcie dalších sedm kusů po 3 500 euro.
Vojáci budou zvířata, schopná unést až 200 kg nákladu, využívat při přepravě kusů těžkých zbraní v horském terénu a při mírových a humanitárních misích. Před jejich nasazením v alianční misi KFOR budou muly vycvičeny v Bavorsku.
Zdroj: The Guardian (Velká Británie)