natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Makedonie očekává v Chicagu pozvánku do NATO

  10. ledna 2012  16:53

  Ilustrační foto. Ukončení alianční operace Allied Harmony v Makedonii v roce 2003. | foto: NATO Photos

  Makedonie očekává v Chicagu pozvánku do NATO

  Po vyneseném rozsudku Mezinárodního soudního dvora, který v makedonsko-řeckém sporu rozhodl ve prospěch Makedonie, očekávají představitelé makedonského státu, že na nadcházejícím summitu NATO v Chicagu dostane země pozvánku k členství v Severoatlantické alianci, prohlásil náměstek makedonského ministra obrany Emil Dimitriev.

  <b>Speciální příloha natoaktual.cz</b>

  Makedonie podle něj před summitem mobilizuje všechny své diplomatické zdroje, aby svého cíle dosáhla. Vojenští atašé mají při všech schůzkách zdůrazňovat výrok soudu, podle něhož bylo zemi přijetí do NATO znemožněno navzdory tomu, že splnila všechna kritéria.

  Kam dál?
  Řecko prohrálo soud s Makedonií. Nemělo blokovat její členství v NATO

  Zdroj: EMG (Srbsko)

  ---

  Nová obranná doktrína respektuje americké závazky vůči NATO

  Spojené státy se při realizaci nové obranné strategie, která věnuje zvýšenou pozornost Asii a Tichomoří, musí také soustředit na iniciativy „chytré obrany“ (smart defense), jelikož nadále plní své závazky vůči Severoatlantické alianci, prohlásila Julianne Smith, tajemnice náměstka amerického ministra obrany pro Evropu a NATO.

  Vytvoření nové rovnováhy v rozmístění sil ve prospěch Asie a Tichomoří podle ní bude vyžadovat, aby Spojené státy přizpůsobily své pozice v Evropě, v souladu s vyvíjející se strategickou situací. Škrty v rozpočtu vytvoří tlak na všechny státy, aby přišly „s inovativním sdílením a společným financováním a nákupem výzbroje a výstroje“, uvedla náměstkyně. 

  Její kolega z ministerstva zahraničí Philip Gordon řekl, že „transatlantické vztahy zůstávají nepostradatelným zdrojem stability v nepředvídatelném světě.“ Evropa podle něj zůstává hlavním partnerem USA při zajišťování globální a ekonomické bezpečnosti.

  Kam dál?
  USA zveřejnily novou obrannou doktrínu
  Pentagon shows faith in European allies

  Zdroj: Ministerstvo obrany USA 

  ---

  Turecko schválilo nákup stíhaček F-35 a bezpilotních letounů

  Turecký sekretariát zbrojního průmyslu schválil nákup dvou stíhacích letounů Lockheed Martin F-35. Turecké vzdušné síly tak získají stíhačky nové generace. Počáteční objednávka dvou kusů by měla být dodána v roce 2015, přičemž o dalších letadlech bude turecká strana jednat „v závislosti na vývoji projektu JSF“, uvádí se v prohlášení sekretariátu.

  Ankara by nakonec ráda nakoupila 116 stíhaček F-35A Lightning II, které mají nahradit staré modely McDonnell Douglas F-4E Phantom a Lockheed F-16.

  Sekretariát také schválil nákup 10 bezpilotních letounů Anka turecké výroby. Specifikace modelu Anka zní na dlouhé lety ve střední výšce.

  Kam dál?
  Trh víceúčelových bojových letounů: Východ míchá kartami
  Izraelská vláda schválila nákup stíhaček F-35
  Norsko nakoupí stíhačky F-35, gripeny neuspěly

  Zdroj: Fightglobal (Velká Británie)

  ---

  Nový útok vzbuzuje obavy z infiltrace afghánských sil Talibanem

  Afghánský voják začal střílet do svých amerických kolegů, kteří si víkend na základně v jižním Afghánistánu krátili hraním volejbalu. Incident si vyžádal život jednoho příslušníka amerických ozbrojených sil, tři další byli zraněni. Samotný útočník byl posléze zastřelen.

  Za poslední tři týdny se jedná už o třetí případ, kdy někdo v uniformě afghánské armády namířil zbraň na alianční vojáky. Při předchozích dvou incidentech se k odpovědnosti přihlásil Taliban. Motiv posledního útoku zatím znám není.

  Afghánští vojáci se podobných činů dopouští už několik let a mezi aliančními a afghánskými veliteli rostou obavy z toho, že povstalci nebo jejich sympatizanti pronikají do řad afghánských bezpečnostních sil.

  Kam dál?
  Další afghánský „voják“ zastřelil příslušníka sil ISAF
  Afghánský pilot zastřelil devět Američanů

  Zdroj: The Boston Globe (USA)

  ---

  Alianční flotila zajala dvě pirátské lodě. 34 rukojmí osvobozeno

  Vojenská plavidla Severoatlantické aliance zajistila dvě plachetnice používané somálskými piráty jako mateřské lodě, z nichž byly vedeny útoky u pobřeží Somálska a Ománu. Při dvou operacích bylo osvobozeno 34 zajatých příslušníků posádky.

  V pátek se americkému námořnictvu podařilo u jihozápadního pobřeží Ománu osvobodit 20 indických rukojmí, které unesla skupina devíti pirátů. O den později dánské vojenské plavidlo zasáhlo proti unesené íránské lodi, přičemž osvobodilo pět Íránců a devět Pákistánců držených v zajetí 25 piráty.

  Kam dál?
  Dánská loď zajala pirátské plavidlo a osvobodila rukojmí
  Piráti přišli o koráb, NATO překazilo útok u Somálska

  Zdroj: China Daily (Čína)

  autor: vtr; editor: pet; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media