natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Loni klesl počet zabitých vojáků ISAF

  2. ledna 2012  14:58

  V roce 2011 klesl počet zabitých vojáků ISAF. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Loni klesl počet zabitých vojáků ISAF

  Rok 2011 nebyl pro koaliční jednotky v Afghánistánu tak krvavý jako rok 2010. Statistiky ukázaly, že loni v této zemi padlo 417 Američanů, zatímco o rok dříve 499. Celkové ztráty jednotek NATO v Afghánistánu pak dosáhly počtu 565. V roce 2010 jich bylo 711.

  Jak si povšiml list Los Angeles Times, v poslední části roku 2011 se objevilo dokonce několik dní po sobě, kdy nedošlo k žádnému úmrtí koaličních vojáků. K tomu přispěl i fakt, že stále více těžkých bojů s Talibanci podnikají jednotky afghánské armády. Koaliční představitelé navíc poukazují na to, že předchozí alianční ofenzivy donutily nepřítele k ústupu.

  Kam dál?
  Talibanec převlečený za afghánského vojáka zastřelil dva Francouze
  Krvavá afghánská bilance: jeden mrtvý spojenec za každé dva povstalce

  Zdroj: UPI (USA)

  ---

  Biden: Taliban není nepřítelem USA. Karzáí slova vítá

  Afghánský prezident Hamid Karzáí přivítal slova amerického viceprezidenta Joea Bidena o tom, že Taliban sám o sobě není nepřítelem Spojených států amerických. Tato věta pro magazín Newsweek naopak v USA vzbudila značný rozruch; odráží však snahy o nalezení politického řešení konfliktu v Afghánistánu.

  Karzáí souhlasí s americkým návrhem na vytvoření styčné kanceláře Talibanu v Kataru, pokud Afghánistán nebude vyřazen z vyjednávání o míru. Zářijové zavraždění Karzáího mírového vyslance, bývalého afghánského prezidenta Burhanuddina Rabbáního, totiž jednání o míru dočasně zhatilo. Poslední neověřené zprávy nicméně naznačují, že Spojené státy by mohly být otevřené dohodě, která by umožnila propuštění talibanských vězňů z věznice na Guantanamu.

  Joe Biden však upozornil, že pro jakoukoliv dohodu je nutné, aby Taliban přerušil styky s al-Káidou.

  Kam dál?
  O kontaktní kanceláři Talibanu nejednáme, tvrdí afghánský představitel

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  Francouzští vojáci zůstanou v Afghánistánu i po roce 2014

  Francouzský ministr obrany Gerard Longuet po své dvoudenní návštěvě Afghánistánu prohlásil, že francouzští vojáci zůstanou v zemi i po stažení koaličních sil v roce 2014. Longuet se v Afghánistánu setkal s jeho oficiálními představiteli a francouzskými jednotkami.

  Francie a Afghánistán připravují smlouvu o přátelství, sdělil Longuet novinářům na kábulském letišti a vyzval mezinárodní společenství k přípravě dlouhodobého plánu finanční pomoci pro Afghánistán.

  Longuet dále podpořil Spojené státy americké, které chtějí začít vyjednávat s Talibanem o míru. Podle Longueta by styčná kancelář Talibanu v katarském Dauhá byla místem, kde by Talibanci mohli vysvětlit své postoje.

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  NATO poprvé na cvičení v Izraeli

  Alianční průzkumné a záchranné jednotky se v říjnu poprvé zúčastní cvičení v Izraeli, které bude simulovat masivní zemětřesení. V posledních letech se izraelské jednotky několikrát účastnily cvičení pořádaných Severoatlantickou aliancí.

  Cvičení s názvem „Turning Point 6“ bude simulovat masivní zemětřesení způsobující velké škody a ztráty na životech. Zapojí se do něj nejen alianční a izraelské záchranné jednotky a podpůrné týmy, ale také izraelská policie, hasiči, ministerstva a představitelé místních orgánů.

  „Máme zájem na prohlubování vztahů s Evropskou unií a Severoatlantickou aliancí. Evropa i Izrael by ze spolupráce v oblasti přípravy na krizové situace mohly mít prospěch,“ uvedl izraelský ministr domácí fronty Matan Vilnai.

  Zdroj: Ynetnews (Izrael)

  ---

  NATO předalo další distrikty do rukou Afghánců

  Jednotky ISAF předaly zodpovědnost za bezpečnost ve třech distriktech jihoafghánské provincie Hílmand do rukou afghánských bezpečnostních sil.

  Distrikty Marja, Nad Ali a Nawa jsou přitom považovány za baštu Talibanu a alianční jednotky zde s jeho bojovníky sváděly tuhé boje. Provincie Hílmand je zase největším světovým producentem drog.

  Kam dál?
  NATO začne předávat Afghánistán podle plánu v červenci

  Zdroj: M&C News / DPA (USA)

  autor: epl; editor: pet; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media