natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Šéf amerického letectva se svezl letounem řízeným umělou inteligencí

  6. května 2024  23:02
  Americké letectvo otestovalo stíhací letoun F-16 řízený umělou inteligencí v tzv. dogfightu.  

  Ilustrační foto. | foto: USAF

   Na předním sedadle letounu navíc seděl šéf amerického letectva Frank Kendall.

  Letoun F-16, zvaný Vista, manévroval s Kendallem na palubě rychlostí téměř 900 kilometrů za hodinu, tlak vyvíjený na jeho tělo byl pětkrát větší než gravitační síla. S druhým letounem F-16 pilotovaným člověkem se v některých momentech přiblížil až na vzdálenost 30 metrů, protáčel se a vyhýbal tak, aby natlačil soupeře do zranitelných pozic.

  Umělá inteligence představuje jeden z největších pokroků ve vojenském letectví od konce studené války. Ačkoliv technologie ještě není plně vyvinuta, letectvo plánuje celou flotilu řízenou umělou inteligencí. Více než tisíc bezpilotních bojových letounů by mělo být v provozu do roku 2028.

  Na konci hodinového letu vystoupil šéf amerického letectva s úsměvem a prohlásil, že ho stroj přesvědčil o schopnostech stále se učící AI a dovede si představit, že v budoucnu se bude dost možná autonomně rozhodovat o použití zbraní přímo v konfliktu. Proti této myšlence je však velký odpor. Experti na kontrolu zbrojení a humanitární organizace jsou hluboce znepokojeni tím, že by AI jednoho dne mohla být schopna sama shazovat bomby bez kontroly člověka, a usilují o větší omezení jejího použití. Frank Kendall uvedl, že při použití zbraní bude nad systémem vždy ještě lidský dohled.

  „Nemít to (letouny řízené AI) by bylo bezpečnostním rizikem,“ prohlásil Kendall v rozhovoru pro AP po přistání. Přechod armády na letadla řízená umělou inteligencí je podněcován mezinárodní situací. Pokud by se například Spojené státy a Čína dostaly do konfliktu, dnešní flotila drahých stíhacích letounů s posádkou by byla příliš zranitelná. Čínské letectvo je navíc na cestě k početní převaze a také shromažďuje flotilu obdobných bezpilotních letounů.

  Zdroj: Associated Press(USA)

  hon; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media