Letadlová loď Charles de Gaulle: Francie izolovala 1 900 námořníků kvůli možné nákaze koronavirem
Francie izolovala 1 900 námořníků poté, co bylo 50 z nich na palubě jaderné letadlové lodi Charles-de-Gaulle testováno pozitivně na covid-19. Vlajková loď francouzského námořnictva zakotvila v přístavu Toulon poté, co zkrátila svou současnou misi ve Středomoří a Atlantiku o 10 dní právě z důvodu šíření nákazy.
Tři námořníci byli přesunuti do nemocnice Toulon jako „preventivní opatření“ ještě předtím, než loď zakotvila. „Všichni námořníci budou testováni a poté budou dva týdny v karanténě bez možnosti styku se svými rodinami,“ uvedla mluvčí regionálního úřadu Christine Ribbe. Celá loď bude dezinfikována.
Kam dál?
Francouzská armáda se z Iráku přesouvá na domácí frontu. Čeká ji boj s koronavirem (26.3. 2020)
Zdroj: The Local (Francie)
---
NATO: Zdravotnické týmy posilují battlegroup v Litvě
Do Litvy dorazili vojenští zdravotníci z Chorvatska, Německa a Nizozemska, aby posílili bojovou skupinu předsunuté alianční přítomnosti vedenou Německem. Tato bojová skupina se tak bude schopna postarat o zdraví vlastních vojáků, aniž by zatěžovala litevský systém zdravotní péče.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg zdůraznil, že navzdory pandemii si NATO udržuje operační připravenost, a to i prostřednictvím mise střežící vzdušný prostor a mnohonárodních bojových skupin v Pobaltí.
Kam dál?
Zapojení NATO do boje s Covid-19 se rozšiřuje, říká ministr zahraničí Lotyšska (8.4. 2020)
Zdroj: NATO
---
Putin může nasadit armádu při boji s koronavirem
Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že by mohla být využita armáda, aby pomohla vyřešit šíření koronaviru poté, co počet případů v zemi prudce vzrostl. Putin řekl, že „mohou a měly by být využity všechny schopnosti ruské armády.“
Jeho výrok přišel v době, kdy Rusko zaznamenalo největší denní nárůst poštu nakažených, a to 2 558 případů. „Vidíme, že situace se mění téměř denně, bohužel ne k lepšímu,“ uvedl Putin. Taktéž poukázal na fakt, že evropské země, jako je Itálie, již armádu v boji proti šíření koronaviru využily.
Kam dál?
Rusko zastavilo cvičení na hranicích NATO kvůli pandemii koronaviru (24.3. 2020)
Zdroj: BBC (Velká Británie)
---
Čína poslala letadlovou loď k Japonsku a Tchaj-wanu
Japonsko a Tchaj-wan zaznamenaly čínskou letadlovou loď Liaoning a pět jejích doprovodných válečných lodí, jak o víkendu proplouvají úžinou Miyako a pak dále kolem Tchaj-wanu, uvedlo japonské ministerstvo obrany. Úžina Miyako, která je široká 155 mil a leží mezi japonskými ostrovy Okinawa a Miyako, je dostatečně široká, aby se dala označit za mezinárodní vodní cestu.
Podle japonských úřadů se kromě Liaoning jednalo o dva torpédoborce s řízenými střelami, dvě víceúčelové vojenské lodě a jednu rychlou bojovou zásobovací loď. Čína tak využila současnou situaci, kdy je americké námořnictvo vázáno bojem s koronavirem.
Kam dál?
Armáda USA žádá o 20 miliard dolarů na potlačení vlivu Pekingu v indo-pacifickém regionu (7.4. 2020)
Zdroj: Military.com (USA)
---
USA: Propuštění vězňů Tálibánu v Afghánistánu je „důležitý krok“
Zvláštní americký velvyslanec pro Afghánistán Zalmaj Chalilzád uvítal propuštění 20 vězňů, příslušníků afghánských sil, vězněných Tálibánem a označil to za „důležitý krok v mírovém procesu a omezení násilí“ v Afghánistánu. Dodal, že jak afghánská vláda, tak Tálibán by měli splnit co nejrychleji cíle stanovené v dohodě mezi Spojenými státy americkými a Tálibánem, vzhledem k tomu, jakou hrozbu pro vězně představuje šíření nákazy koronaviru.
Na základě dohody podepsané Chalilzádem a islámskou skupinou má afghánská vláda propustit 5 000 vězněných Tálibánců a povstalci by měli propustit 1 000 zajatých příslušníků afghánských bezpečnostním sil.
Kam dál?
Tálibán přerušuje „plané“ jednání o výměně vězňů (8.4. 2020)
Tálibán chce pomoci v boji proti koronaviru v Afghánistánu (7.4. 2020)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)