natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Královské námořnictvo couvá z aliančních závazků

    30. července 2013  20:27

    Vyřazená britská letadlová loď HMS Ark Royal (ilustrační foto). | foto: Royal Navy

    Královské námořnictvo couvá z aliančních závazků

    Britské ministerstvo obrany přiznalo, že se jeho jednotky musely stáhnout z klíčových aliančních námořních obranných uskupení, což jen ukazuje na současný nevyhovující stav královského námořnictva. Ministerstvo potvrdilo, že již od roku 2009 neposkytuje alianční skupině, jež střeží severní a východní část Atlantiku, žádnou fregatu ani torpédoborec.

    "Britské námořnictvo nemá ve Skotsku žádné významné plavidlo. Je absurdní, aby národ s pobřežím delším, než má Indie, tu neměl žádné velké hladinové plavidlo," řekl skotský ministerský předseda Alex Salmond.

    Podle šéfa poslaneckého klubu Skotské národní strany (SNP) v britském parlamentu Anguse Robertsona jsou tato odhalení "šokující" a nezávislé Skotsko by podle něj bylo "schopné přispívat do NATO stejnou měrou jako ostatní partneři". Podle ministerstva obrany byly změny v závazcích Británie vůči Alianci odsouhlaseny před třemi lety v rámci Revize strategické obrany a bezpečnosti.

    Experti však upozorňují, že by nezávislé Skotsko mohlo být v nevýhodné pozici - především oproti Rusku - ve stále aktuálnější otázce Arktidy, ve které se díky globálnímu oteplování začínají otevírat nové možnosti. SNP podle nich není k voličům upřímná a podle stranických plánů SNP by Skotsko mělo jen velmi malou námořní sílu.

    Kam dál?
    Skotskou nezávislostí utrpí britská bezpečnost (16.7. 2013)

    Zdroj: The Scotsman (Velká Británie)

    ---

    Vynucené dovolené snižují produktivitu Pentagonu

    Nucené dovolené civilních zaměstnanců amerického ministerstva obrany mají dopad na produktivitu celého resortu. Tento problém dále postihuje celé ministerstvo a znervózňuje zástupce průmyslu. Pro všechny je totiž v období dovolených ještě složitější si domluvit potřebné schůzky.

    Dovolené jsou přitom důsledkem rozpočtových škrtů. Většina ze 700 tisíc zaměstnanců ministerstva si až do září musí každý týden vzít jeden den neplaceného volna kvůli omezení pracovní doby na 32 hodin týdně. Zástupci ministerstva se obávají, že se zaměstnanci budou spíše soustředit na to, aby včas odešli z práce, než aby pracovali, což povede k celkovému poklesu produktivity. Zaměstnanci si totiž volno vybírají většinou v pondělí a pátek a všechny potřebné úkoly se tak většinou musejí stihnout během zbylých třech pracovních dní.

    Kam dál?
    Hagel se rozhodl škrtat na nejvyšších místech Pentagonu (18.7. 2013)
    Šéf NATO vyzývá spojence, aby zastavili škrty v obraně (22.2. 2013)

    Zdroj: Defense News (USA)

    ---

    Kandidátů na post šéfa NATO je několik, favoritem je Ital Frattini

    Franco Franttini, Pieter de Crem, Radoslaw Sikorsky. To jsou v současné době nejskloňovanější jména v souvislosti s možným nástupcem současného generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Fogh Rasmussena.

    Bývalý ministr zahraničí Berlusconiho vlády Franco Frattini, který je v současnosti nejžhavějším kandidátem, začal budovat svůj politický kredit pro tuto funkci ihned po pádu Berlusconiho vlády na podzim roku 2011. Vytvářel nestranný obraz sebe sama, zúčastňoval se konferencí, dával proslovy, cestoval a upevňoval vztahy.

    Současný generální tajemník Rasmussen osobu Frattiniho rovněž ocenil. "Znám Frattiniho velmi dobře, pracovali jsme spolu mnoho let. Je to velmi kompetentní politik," řekl Rasmussen během své návštěvy v Římě na adresu Frattiniho. Zároveň však upozornil, že by bylo předčasné mluvit o jeho kandidatuře.

    Rasmussenův mandát, který byl o rok prodloužen, skončí v červenci 2014 a nejdůležitější debaty o jeho nástupci se očekávají v prosinci letošního roku.

    Kam dál?
    NATO začíná hledat svého nového šéfa (25.7. 2013)

    Zdroj: Public Service Europe (Velká Británie)

    ---

    Čína a Velká Británie se zavazují k prohloubení vojenské spolupráce

    Vysocí vojenští představitelé Číny a Velké Británie potvrdili společnou snahu o prohloubení vojenské spolupráce a vzájemné důvěry mezi oběma zeměmi.

    "Vycházíme z široké palety návštěv mezi našimi zeměmi a dokážeme lépe porozumět nejen našim schopnostem, ale také politice, která tyto schopnosti usměrňuje. Myslíme si totiž, že je nesmírně důležité, abychom si vzájemně důvěřovali a měli mezi sebou přátelské vztahy," řekl v Londýně náčelník generálního štábu britských ozbrojených sil Nicholas Houghton.

    Dle čínského vojenského přidělence v Británii Cai Yonga Čína neochvějně prosazuje nezávislou zahraniční politiku soběstačnosti a míru a trvá na tom, že její obranná politika je defensivní povahy. "Čína trvá na řešení problémů skrze politický dialog a jiné mírové cesty," řekl Yong.

    Čína je v současnosti největším přispěvatelem vojáků a policistů ze všech pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN, když jejích 20 tisíc příslušníků operuje ve 30 mírových misích OSN.

    Kam dál?
    Čína a Švýcarsko posílí vojenskou spolupráci (19.7. 2013)

    Zdroj: China Daily (Čína)

    ---

    Zvýšená vojenská aktivita má přispět ke stabilitě v regionu, říká Japonsko

    Japonský ministerský předseda Shinzo Abe ujistil východoasijské národy, že cílem plánované zvýšené vojenské aktivity Japonska je zajištění míru a stability v regionu. "Má základní představa je, že mír a stabilita regionu jsou předpokladem pro prosperitu nejen Japonska, ale celého asijsko-pacifického regionu." Vyvrátil tak obavy z nové japonské vojenské politiky.

    Japonské ministerstvo obrany zveřejnilo zprávu o svém národním obranném programu. Ten počítá s posílením japonských ozbrojených složek a také s možností nabytí schopností pro útok na nepřátelské základny. Ve zprávě se počítá s pořízením dronů, vytvořením námořních jednotek k ochraně vzdálených ostrovů a posílením schopností k expedici vojáků na tyto ostrovy.

    Kam dál?
    NATO a Japonsko jednaly o bezpečnostní spolupráci (2.7. 2013)
    Čínská armáda: USA zvýšenou přítomností destabilizují asijsko-pacifický region (16.4. 2013)

    Zdroj: The Hindu (Indie)

    koc; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media