natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Kosovo: Problém s vodou má vyřešit NATO

  21. prosince 2007  12:32

  Kosovo: Problém s vodou má vyřešit NATO
  Srbská provincie Kosovo požádala Severoatlantickou alianci, aby zabezpečila rozsáhlé vodní nádrže na severu země. Většinoví Albánci se totiž obávají, že až provincie vyhlásí nezávislost, srbská menšina odřízne zbytek regionu od přístupu k vodě a elektřině. Padesát tisíc Srbů, kteří žijí v oblasti jezera Gazivoda, má moc nad vodním zdrojem, který zásobuje na 200 tisíc Albánců. Voda z jezera je navíc používána v chladících věžích kosovské elektrárny.  Podle vyjádření kosovských představitelů by se 13 až 15 %  kosovské populace mohlo ocitnout bez pitné vody a celá provincie by byla bez proudu.

  „Požádali jsme velitele KFOR o zabezpečení jezera Gazivoda. Jednotky KFOR naší žádost přijaly,“ oznámil vysoce postavený zdroj v kosovských bezpečnostních složkách. KFOR informovaly, že oblast Gazivoda „monitorují“. Představitelé kosovských Albánců plánují vyhlásit nezávislost v prvních měsících roku 2008.

  Čtěte také:
  Srbsko své vojáky do Kosova nepošle

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  USA ocenily působení Kanady v Afghánistánu
  Role Kanady v Afghánistánu je „neocenitelná a efektivní“, řekla americká ministryně zahraničí Condoleeza Rice, která svému kanadskému protějšku Maxime Bernierovi poděkovala za vynaložené úsilí jeho země v misi ISAF. „Chtěla bych poděkovat všem lidem v Kanadě za jejich mimořádný příspěvek,“ uvedla Rice. Na jiné tiskové konferenci pak Kanadu a další spojence pochválil i prezident George W. Bush.

  Bernier byl ve Washingtonu, aby zde s Rice diskutoval o misi v Afghánistánu, ale také o  bezpečnosti na vzájemných hranicích, situaci na Blízkém východě i v Latinské Americe a dalších tématech. Ministr při té příležitosti připomenul, že Kanada stanovila konec své mise v Afghánistánu na rok 2009. V lednu bude zahájena veřejná debata o případném prodloužení kanadského mandátu.
   
  Čtěte také:
  Odchod Kanaďanů z ISAF by ohrozil plány NATO

  Zdroj: CTV (Kanada)

  ---
   
  Rusko bude v OSN vetovat nezávislost Kosova
  Rusko by vetovalo případnou rezoluci OSN o nezávislosti Kosova, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Pokud by se OSN rozhodla uznat jednostranné vyhlášení kosovské nezávislosti, nepochybně bychom aplikovali své právo veta,“ řekl Lavrov. Připomenul, že právo veta v OSN není žádná obstrukce, nýbrž důležitá část mezinárodního práva, která v minulosti pomohla zabránit velkým globálním konfliktům.

  Čtěte také:
  EU a NATO rozhodnou o statusu Kosova

  Zdroj: Kazinform (Kazachstán)

  ---

  Bush je znepokojen stahováním sil z Afghánistánu
  Americký prezident Georgie W. Bush je podle svých slov znepokojen tím, že spojenci ze Severoatlantické aliance postupně stahují své jednotky z Afghánistánu. Řekl to na poslední prezidentské konferenci roku 2007.

  USA dlouhodobě kritizují neochotu některých států NATO poskytnout více vojáků pro boj proti Talibanu a al-Káidě na jihu Afghánistánu. Do nejprudších bojů se pouští pouze vojáci z USA, Velké Británie, Dánska, Nizozemí, Austrálie a Kanady. Naopak země jako Francie nebo Německo se omezují jen na relativně bezpečné severní části země.

  Čtěte také:
  USA nechtějí dále zaskakovat v Afghánistánu

  Zdroj: Earthtimes.org (USA)

  ---

  Finsko: Nová studie o členství v NATO
  Finské ministerstvo zahraničí zveřejní studii zabývající se případným členstvím této země v Severoatlantické alianci. Ministr zahraničí Ilkka Kanerva její závěry představí médiím.

  Podle něj se spíše než o studii jedná o brožuru shrnující základní informace o celé problematice. Na základě těchto dat by se měla odehrát diskuse a následně padnout i konečné rozhodnutí, zda-li Finsko bude chtít vstoupit do Aliance.

  Čtěte také:
  Dvě třetiny Finů jsou proti členství v NATO

  Zdroj: NewsRoom Finland (Finsko)

   


   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media