natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Konec mise: Jak z Afghánistánu odvézt vybavení za miliardy dolarů

  4. ledna 2012  14:20

  Během tří let je třeba z Afghánistánu odvézt vojenské vybavení v hodnotě 30 miliard dolarů. Ilustrační foto. | foto: PIO PRT QiN / ISAF

  Konec mise: Jak z Afghánistánu odvézt vybavení za miliardy dolarů

  Spolu se stahováním svých vojáků z Afghánistánu musí Severoatlantická aliance řešit také otázku, jak z této země odvézt obrovské množství aliančních vozidel, zbraní a dalšího vojenského vybavení. Vojenská výzbroj a výstroj amerických vojáků v Afghánistánu je nejlepší, jaká kdy byla v USA vyrobena.

  Do konce roku 2014 bude třeba logisticky zajistit převoz nejmodernějšího vojenského vybavení v hodnotě 30 miliard dolarů. Většina amerického vybavení bude na lodích dopravena do vojenských skladů ve Spojených státech a odtud budou jednotlivé části redistribuovány do vojenských základen v rámci USA, ale i do Evropy či do Jižní Koreje.

  Odvoz obrněných vozidel, komunikační techniky, dělostřeleckých systémů a dalších věcí bude z vnitrozemského Afghánistánu velmi obtížný. Logistiku nezjednoduší ani napjaté vztahy Afghánistánu s Pákistánem, který uzavřel hlavní zásobovací trasy Aliance vedoucí z přístavu Karáčí.

  „Přál bych si, aby byl Afghánistán přímořským státem s velkým přístavem,“ nechal se slyšet alianční představitel.

  Zdroj: CBS News (USA)

  ---

  Írán otestoval rakety a varoval loď USA před návratem do zálivu

  Íránská armáda varovala jednu z největších amerických letadlových lodí John C. Stennis, aby se nevracela na svoji základnu v Perském zálivu. „Naše varování nebudeme opakovat. Varujeme pouze jednou,“ zdůraznil velitel íránských sil generál Ataollah Salehi.

  Varování přišlo těsně po skončení desetidenního íránského námořního cvičení, které ukázalo, že Teherán by mohl uzavřít Hormuzský průliv, pokud se bude cítit ohrožen. Brzy se také uskuteční námořní cvičení íránských elitních Revolučních gard.

  Během námořního cvičení poblíž Hormuzského průlivu Írán úspěšně otestoval raketu dlouhého doletu s názvem Qader (Mocný) a raketu země-vzduch středního doletu.

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko), Defense News (USA)

  ---

  Vojáci v Afghánistánu zničili skrýš drog a výrobnu bomb

  Jednotky ISAF v Afghánistánu oznámily, že při společných operacích s afghánskými silami objevily výrobnu improvizovaných výbušných zařízení v distriktu Musa Kala hílmandské provincie, skrýš drog a zatkly několik velitelů Talibanu.

  Ve výrobně výbušnin bylo nalezeno 115 kg dusičnanu amonného, 70 m detonační šňůry, 36 náloží a dalších věcí potřebných pro výrobu bomb. Alianční a afghánské jednotky výrobnu zničily.

  V severoafghánské provincii Baghlan byl zatčen vůdce Talibanu, který řídil skupinu bojovníků, jež k silnicím kladla bomby. Při operaci bylo zabaveno větší množství zbraní a materiálu na výrobu bomb a zadrženi další povstalci. Skrýš s 1 100 kg marihuany byla objevena a zničena v provincii Kandahár.

  Kam dál?
  Taliban krvácí, přišel o tuny heroinu a miliony dolarů za jeho prodej
  Jednotky NATO zabavily obří kontraband zbraní a drog

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  LAS: Není pochyb, že syrský režim zabíjí civilisty

  Generální tajemník Ligy arabských států (LAS) Nabil Elaraby prohlásil, že syrští demonstranti jsou stříleni jednotkami syrského prezidenta Bašára Asada navzdory tomu, že v zemi působí pozorovatelé LAS. Elaraby vyzval k uzavření příměří.

  Podle Elarabyho po týdnu monitorovací mise Ligy arabských států není pochyb o tom, že syrský režim zabíjí civilisty. Elaraby vyzval syrskou opozici a syrské obyvatelstvo, aby pozorovatelům pomohlo a zaslalo jim jména příbuzných či přátel, o kterých se domnívají, že jsou zadržováni syrským režimem. Pozorovatelé budou ve svojí misi pokračovat a posílí je dalších třicet kolegů. Mají zjistit, zda jsou v Sýrii povoleny nenásilné demonstrace a zda syrský režim proti demonstrujícím nepoužívá násilí.

  Kam dál?
  Při poslední vlně násilí zahynulo v Sýrii 56 lidí

  Zdroj: Haaretz (Izrael)

  ---

  Zablokované alianční konvoje se vracejí do Karáčí

  Cisterny a přepravní kontejnery zásobující alianční jednotky v Afghánistánu se postupně začínají vracet do pákistánského přístavu Karáčí. Dosud stály u pákistánsko-afghánského hraničního přechodu Chaman, kde byly zablokovány kvůli uzavření aliančních zásobovacích tras pákistánskou vládou.

  Stání na hranicích však nebylo bezpečné a navíc řidiči trpěli zimou. Bezpečný návrat zajišťují pákistánské pohraniční jednotky.

  Kam dál?
  NATO doufá ve znovuotevření pákistánských zásobovacích tras
  Pákistán: Alianční konvoje by za průjezd Pákistánem měly platit poplatky

  Zdroj: The News (Pákistán)

  autor: epl; editor: pet; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media