Karzáí oznámil třetí fázi předávání odpovědnosti
Afghánský prezident Hamíd Karzáí oznámil třetí fázi předávání odpovědnosti za bezpečnost země afghánským silám. Počítá se v ní s předáním 11 provincií, afghánské síly by tak měly mít odpovědnost za bezpečnost již 75 % afghánské populace.
Proces předávání odpovědnosti by měl trvat ještě 12-18 měsíců. Mezi zahrnutými provinciemi budou např. Kapisa, Uruzgán a Parwan. Právě předání Kapisy kontrolované v současnosti francouzskými vojáky se zdá být velice důležité. Nově zvolený francouzský prezident Francois Hollande totiž oznámil, že z Afghánistánu ještě letos 3400 vojáků stáhne.
Třetí fázi předávání odpovědnosti za bezpečnost Afgháncům uvítal velitel aliančních sil v Afghánistánu John Allen. "Oznámení prezidenta Karzáího je důkazem schopnosti afghánských bezpečnostních sil," sdělil Allen. Podle něj se Afghánistán pohybuje směrem k zajištění suverenity a bezpečnosti své země.
"Dokončení předávání na konci roku 2014 bude i koncem alianční bojové role, ale ne koncem našeho angažmá," sdělil Rasmussen. Podle Rasmussena se NATO bude po roce 2014 zabývat výcvikem afghánských sil.
Kam dál?
Předání Afghánistánu bude pro Karzáího vládu těžkou zkouškou
Zdroj: PakTribune (Pákistán)
---
NATO pokračuje ve stavbě protiraketového štítu
Severoatlantická aliance doufá, že na summitu v Chicagu konajícím se 20. - 21. května oznámí dosažení "částečné provozuschopnosti" svého protiraketového štítu. Ta má Alianci poskytnout omezenou, ale operační a okamžitou ochranu proti balistickým střelám. "Jedná se o první krok k ochraně obyvatelstva, území a sil Severoatlantické aliance v Evropě," prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.
Rasmussen dále oznámil, že NATO provedlo minulý měsíc první komplexní test své protiraketové obrany. Cvičení se zúčastnila americká loď, radar a satelit a stanoviště protiraketových střel z Německa a Nizozemska. Podle generálního tajemníka byl test úspěšný. "Test byl ukázkou transatlantické solidarity v akci," sdělil Rasmussen.
První části americké sítě satelitů, senzorů a protiraketových střel jsou již rozmístěny po Evropě. Své plány na rozvoj částí protiraketové obrany oznámily Nizozemsko, Francie a Německo, zatímco Turecko, Rumunsko, Polsko a Španělsko souhlasily s umístěním amerických komponentů na svém území.
Kam dál?
NATO hájí protiraketový štít, chce s Ruskem dále jednat
USA v Chicagu oznámí pokrok v budování protiraketového štítu
Zdroj: AFP (Francie)
---
Rusko se nakonec summitu NATO zúčastní
Rusko bude mít na aliančním summitu v Chicagu svého zástupce. Má jím být diplomat Zamir Kabulov, který je mimo jiné prezidentským vyslancem v Afghánistánu. Dlouhou dobu se přitom nevědělo, jestli se Moskva summitu NATO zúčastní. Hlavní vinu na tom nesly neshody ohledně protiraketové obrany NATO.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov již v dubnu pohrozil, že pozvánku odmítne, neboť NATO nechce Rusku dovolit zúčastnit se setkání států podílejících se na ISAF. Prezident Vladimir Putin oproti tomu svoji osobní účast na summitu odmítl s tím, že se koná příliš brzy po jeho inauguraci a uprostřed hektického období na domácím politickém poli.
Zprávy o ruské účasti přicházejí jen několik dní poté, co Putin svému americkému protějšku Baracku Obamovi oznámil, že se nezúčastní ani summitu G8, který se uskuteční v Camp Davidu. Tam ho údajně americká administrativa přesunula, aby se ruský prezident neocitl v "trapné pozici".
Kam dál?
Rusko: NATO v Chicagu ohlásí další rozvoj štítu
Rada NATO-Rusko v Chicagu definitivně zasedat nebude
Zdroj: The Moscow Times (Rusko)
---
Podle nové zprávy zemřelo při alianční kampani v Libyi 72 civilistů
Při alianční letecké kampani v Libyi zemřelo 72 civilistů, oznámila ve své zprávě organizace Human Rights Watch (HRW). Mezi zabitými civilisty bylo 20 žen a 24 dětí. Zpráva Human Rights Watch má být výsledkem nejintenzivnějšího pátrání ohledně civilních obětí při letecké kampani NATO v Libyi.
HRW zároveň obvinila NATO z toho, že odmítlo uznat a vyšetřit rozsah zasažení civilního obyvatelstva Libye při kampani proti Muammaru Kaddáfímu. Aliance by tak podle organizace měla útoky vyšetřit. "Útoky bývají nařízeny pouze proti vojenským cílům a zůstává otázkou, na co v některých případech přesně NATO mířilo," sdělil Fred Abrahams z HRW.
Alianční mluvčí uvedla, že NATO "lituje všech civilních obětí, které mohlo zavinit," ale "udělalo, co bylo možné, aby minimalizovalo rizika pro civilisty". Podle zprávy organizace Amnesty International zveřejněné letos v březnu zemřelo v Libyi následkem aliančních náletů 55 civilistů včetně 16 dětí a 14 žen.
Kam dál?
Zpráva NATO našla nedostatky ve vedení mise nad Libyí
AI: NATO opravdu nevyšetřilo oběti náletů v Libyi dostatečně
Zdroj: Chicago Tribune (USA)
---
V Afghánistánu zastřelen vyjednávač s Talibanem
V Kábulu byl zastřelen afghánský senátor Mawláví Arsala Rahmaní, který hrál klíčovou roli při snaze navázat mírové rozhovory s Talibanem. Rahmání byl za vlády Talibanu ministrem, v posledních letech byl členem mírové rady.
Afghánský prezident Rahmáního smrt odsoudil s tím, že to byl "velký pacifista" a bojovník, který se stal politikem. "Nepřátelé Afghánistánu musí vědět, že každý Afghánec si přeje mír a pokrok ve své zemi a že Mawláví Arsala nebyl osamocen ve svém přesvědčení," prohlásil Karzáí.
Taliban nedávno oznámil, že jeho jarní ofenzíva může cílit i členy mírové rady. Mluvčí Talibanu Zabibuláh Mudžahíd ovšem odmítl, že by hnutí zabilo Rahmáního.
Zdroj: CNN (USA)