Karzáí hájí strategické partnerství s USA
Afghánský prezident Hamíd Karzáí ve středu prohlásil, že strategické partnerství se Spojenými státy je pro Afghánistán výhodné, ne však bezpodmínečně. "Spojené státy a alianční síly by měly přestat prohledávat afghánské domy a provádět noční zátahy. Měly by přestat používat struktury paralelní s afghánskou vládou a měly by respektovat naši národní suverenitu," uvedl Karzáí v projevu před velkou Džirgou, shromážděním kmenových vůdců.
Mezi nežádoucí organizace podle afghánských představitelů patří provinční rekonstrukční týmy a soukromé bezpečnostní agentury řízené cizinci.
Kam dál?
Generál ISAF propuštěn kvůli kritice Karzáího
Zdroj: Xinhua (Čína)
---
Finanční krize zasáhla financování NATO
Hospodářské problémy Evropy vládám na kontinentu ještě více ztěžuje financování často nepopulárních obranných programů. To ohrožuje snahu NATO zlepšit své schopnosti na takovou úroveň, aby mohlo reagovat na neočekávané krize kdekoli na světě. Evropští politici mají v časech úspor nelehký úkol přesvědčit voliče, že výdaje na obranu jsou důležité.
Podle odborníků přitom není problém v samotném šetření, ale spíš v plošném a nekoordinovaném způsobu, kterým se ke škrtům přistupuje. "Ve skutečnosti Evropa netrpí nedostatečnými výdaji na obranu, jen nejsou správně používány, efektivně a společně. A děláme to proto, jelikož nebereme obranu vážně," prohlásil Nick Witney, bývalý šéf obranné agentury EU.
Kam dál?
USA: Čelní armádní představitelé varovali před škrty
Bílá kniha obrany je odpovědí na brutální škrty, říká Šedivý
Zdroj: Voice of America (USA)
---
Zdroje: NATO možná předá nejproblémovější afghánské provincie
Jednotky Severoatlantické aliance možná předají kontrolu nad dvěma nejnebezpečnějšími oblastmi v Afghánistánu místním bezpečnostním silám, tvrdí zdroje z okolí afghánského prezidenta Hamída Karzáího. Má se tak stát v rámci druhé fáze stahování amerických a aliančních jednotek ze země.
Údolí Arghanbad v Kandaháru a okrsek Nad e Ali v Hílmandu, kde během přestřelek s povstalci zemřela řada britských a amerických vojáků, jsou na seznamu oblastí, o nichž se v souvislosti s druhou fází předání diskutuje. Konečné rozhodnutí bude záležet na prezidentu Karzáím, který by měl kompletní výčet zveřejnit v nadcházejících týdnech.
Situace ve dvou zmiňovaných regionech se v posledních měsících uklidnila a míra násilí klesla, avšak problematická minulost oblastí vzbuzuje obavy, že po výrazném omezení přítomnosti aliančních jednotek by se zde Taliban mohl vzchopit. Někteří pozorovatelé soudí, že předání v tento moment riziko kolapsu snižuje, jelikož v případě potřeby mohou být afghánské jednotky rychle posíleny aliančními.
Kam dál?
OSN prodloužila mandát ISAF o další rok
NATO připravuje předání afghánských území
Zdroj: CNN (USA)
---
Zásah NATO není třeba, tvrdí syrská opozice
Členové syrského opozičního hnutí sdělili ruským diplomatům, že jsou proti jakémukoli vnějšímu vojenskému zásahu do konfliktu, který se v Sýrii momentálně odehrává. Syrská delegace představitelů disentu dorazila v úterý do Moskvy a sešla se s úředníky ruského ministerstva zahraničí a členy Rady federace (horní komory parlamentu). Společně jednali o ukončení násilností a mírovém urovnání konfliktu.
Vyjednávat je však podle syrské opozice možné jedině s těmi, "jejichž ruce nejsou potřísněny krví". Dialog s čelnými funkcionáři syrského režimu, v čele s prezidentem Bašárem Assadem, kteří mají na svědomí životy civilistů, je tak prý vyloučen.
Kam dál?
EU přitvrzuje sankce vůči Sýrii
Hands off Syria, Arabs tell Turks
Zdroj: Russia Today (Rusko)
---
K úspěchu NATO v Libyi přispěli letci z J-STARS
Rozsah příspěvku vzdušných jednotek Joint STARS ke zdárnému konci občanské války v Libyi zůstane zřejmě utajen. I plná jména a hodnosti zhruba 300 členů dvou Letek vzdušného řízení, které se operace nad Libyí zúčastnily, nejsou přístupné veřejnosti. Je ale zřejmé, že Joint STARS sehrály klíčovou roli při snaze NATO pomoci povstalcům svrhnout diktátora Muammara Kaddáfího.
Jádro letek tvoří letouny Boeing 707 s velkým radarem umístěným na břiše trupu. Kolem 18 členů posádky letadla používá data z radaru spolu se sofistikovanou výpočetní technikou a komunikačními nástroji k detekci a sledování pohyblivých cílů na zemi v okruhu přesahujícím 230 kilometrů. Důležité informace o cílech jsou pak předávány útočícím jednotkám a velitelství.
Podle majora Butterwortha, který slouží na jednom z Boeingů, byla mise v Libyi velmi náročná a stresující, jelikož bylo třeba komunikovat s různými letouny ve vzduchu a zajistit, aby byly ve správný čas na správném místě. Pozice Kaddáfímu věrných jednotek prý byly rychle předávány a průběh bombardování koordinován s operačním centrem vzdáleným tisíce mil.
Obzvlášť užitečné se informace o pohybech nepřátelských kolon staly při ochraně civilního obyvatelstva, jelikož včasným upozorněním Joint STARS Kaddáfího jednotkám několikrát zabránily v ostřelování povstaleckých měst.
Kam dál?
Přesné nálety v Libyi proběhly bez personálu na místě
Zdroj: The Warner Robins Patriot (USA)