natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Kanadské speciální jednotky opustí Afghánistán příští rok

  3. září 2010  23:52

  Kanadské speciální jednotky opustí Afghánistán příští rok
  S kanadským kontingentem, který má příští rok ukončit bojové operace v afghánské provincii Kandahár, se z Afghánistánu stáhne i elitní oddíl supertajných kanadských jednotek speciálního nasazení, sdělil generálporučík Mars Lessard, šéf kanadských expedičních sil.

  Kromě 3 000 kanadských vojáků, kteří se o stabilitu Kandaháru starají od února 2006, se totiž války proti povstalcům a teroristům účastní i tyto tajné jednotky, které spadají pod americkou operaci "Enduring Freedom", jejímž úkolem je od roku 2001 stíhat vedoucí členy al-Kaidy a Talibanu.

  Celkový počet členů kanadských speciálních komand rozmístěných v Afghánistánu je tajný, avšak podle odhadů by se mělo jednat o stovky lidí.

  Zdroj: The Star (Kanada)

  ---

  Karzáí a Gates se přou kvůli obětem náletu
  Návštěvu amerického ministra obrany Roberta Gatese v Afghánistánu zastínil alianční nálet na severu této válkou zmítané země. Podle afghánského prezidenta Hamida Karzáího si letecký útok vyžádal životy deseti lidí pomáhajících s přípravou na nadcházející parlamentní volby.

  Gates, který na tiskové konferenci v Kábulu stál hned vedle Karzáího, prohlásil, že nálet byl namířen na islamistické povstalecké hnutí z Uzbekistánu, které má vazby na al-Kaidu.

  Čtěte také:
  Karzáí bude chtít zůstat u moci napořád, tvrdí jeho oponenti
  Německo vyplatí rodiny postižené náletem

  Zdroj: Radio Free Europe
  (USA)

  ---

  Vzdušný prostor Pobaltí budou po Polácích střežit Američané
  Vzdušný prostor tří pobaltských států (Litvy, Lotyšska a Estonska), za jehož ochranu zodpovídá Severoatlantické aliance, budou od září střežit letouny Spojených států. Během předávací ceremonie na litevské základně Siauliai byla polská posádka vystřídána čtyřmi letouny F-15 C Eagle. V rámci slavnostního předávání proběhl simulovaný souboj letadel F-15 a MiG-29.

  Spojené státy budou za pobaltský vzdušný prostor odpovědné již potřetí. V roce 2005 byly na obranu tří malých zemí vyslány letouny F-16 Fighting Falcon a před dvěma lety opět F-15 C Eagle.

  Čtěte také:
  Lotyšsko pořádá cvičení s aliančními letouny
  NATO bude díky tlaku Polska bránit Pobaltí

  Zdroj: Defence Professionals (Německo)

  ---

  Blair přiznal klíčovou roli při bombardování Jugoslávie
  Bývalý britský premiér Tony Blair uvedl, že při aliančním bombardování Jugoslávie v roce 1999 sehrál klíčovou roli. Ve svých pamětech nazvaných "Cesta" (Journey) se ve třicetistránkové kapitole věnované kosovské krizi rozepisuje o tom, že trval na vojenském řešení, i když mu tehdejší americký prezident Bill Clinton příliš nakloněn nebyl.

  Podle Blaira jím prosazovaná varianta velkou podporu nedostala, jelikož bylo těžké vysvětlit americké veřejnosti, jaké přímé zájmy Spojené státy v Kosovu mají. Bývalý premiér svůj postoj zdůvodňuje "vztekem kvůli tomu, co se v Kosovu tehdy dělo" a píše, že na věc pohlížel "zásadně jako na morální záležitost".

  Čtěte také:
  Bush poděkoval Blairovi za podporu v boji

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  Bosna a Hercegovina pošle do Afghánistánu další vojáky
  Bosna a Hercegovina oznámila, že do Afghánistánu pod velení NATO vyšle jednotku 45 vojáků. Rozmístění dodatečných jednotek už schválil i tamní parlament. Posily dorazí do afghánské provincie Hílmand příští měsíc a stanou se součástí dánského kontingentu, jehož úkolem je střežit alianční základnu v oblasti.

  Zdroj: All Headline News (USA)


  vtr natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media