Opoziční strany podaly návrh na impeachment jen několik hodin poté, co parlament jednomyslně odhlasoval zrušení prezidentovy deklarace. To přinutilo prezidenta zrušit stanné právo přibližně šest hodin po jeho vyhlášení.
Během napjatých a šokujících hodin pod stanným právem obklíčily parlament těžce ozbrojené síly podporované armádními vrtulníky a obrněnými vozidly. Zákonodárci museli šplhat po zdech, aby se dostali do budovy, a odráželi vojáky pomocí hasicích přístrojů. Jun nařídil stanné právo bez varování v projevu, který pronesl večer před akcí. Ve svém projevu slíbil eliminovat „protistátní“ síly, které podle něj připravují povstání, a obvinil hlavní opoziční strany z podpory rivala země, Severní Koreje.
Na konci 80. let měla Jižní Korea řadu autoritářských vůdců, kteří se opakovaně dovolávali hrozby ze strany Severní Koreje, když se snažili potlačit domácí disidenty a politické oponenty. Po Junově šokujícím oznámení se okamžitě objevila tvrzení, že vyhlášení nouzového stavu bylo spíše reakcí na politické zápasy neoblíbeného prezidenta. Jun je ve sporu s nepřátelským parlamentem a je zapleten do skandálu s překupnictvím vlivu, který se týká jeho i jeho manželky.
Zdroj: France 24(Francie)