Jednotky NATO po protestech opouští Krym
Na 200 amerických záložníků, jejichž přítomnost na Krymu na jižní Ukrajině vyvolala protesty proti NATO, zemi opustí. Ukrajinský ministr obrany Anatolij Hrycenko oznámil, že cvičení Sea Breeze 2006 se odehraje teprve tehdy, až budou přijaty zákony, které tato a další podobná cvičení, plánovaná na konec roku, schválí.
Cvičení Sea Breeze 2006 má být zaměřené na posílení svazku mezi prozápadní ukrajinskou vládou a aliancí. Jestli se nakonec uskuteční, závisí nyní na rozhodnutí parlamentu.
Plánované cvičení vyvolalo vedle místních protestů také reakci z Moskvy, která varovala USA a NATO, aby se nesnažily k sobě Ukrajinu příliš připoutat. Ukrajinští činitelé Rusko obvinili z podílu na krymských protestech a přední ukrajinský týdeník dokonce uvedl, že demonstrace řídila ruská tajná služba FSB, bývalá KGB.
Rusko v uplynulých dnech ostře varovalo Spojené státy a bývalé sovětské republiky, které usilují o vstup do aliance, že rozšíření paktu do oblastí, které Kreml považuje za svou sféru vlivu, bude mít „kolosální“ a negativní dopad. Také dolní komora ruského parlamentu přijala prohlášení, ve kterém vyjádřila „vážné znepokojení“ nad plánem Kyjeva vstoupit do NATO, což by porušilo smluvní dohody mezi oběma zeměmi.
Současná atmosféra v Ukrajině vedla k odložení jiného společného vojenského cvičení – s Británií. I když se cvičení Tight Knot 2006 nakonec uskuteční, zúčastní se ho jen ukrajinská armáda.
Zdroj: Mosnews (Rusko), Regnum (Rusko)
---
Kábul chce partnerství s NATO
Afghánistán se snaží dosáhnout dohody o dlouhodobém strategickém spojenectví s aliancí. Oznámil to afghánský ministr obrany Andul Rahim Wardak. Pomohlo by to rozvoji afghánského bezpečnostního aparátu, dodal. Odmítl se nicméně vyjádřit, jestli má země ambice stát se plnohodnotným členem paktu.
Povstání spojené s Talibanem, které si od začátku roku 2006 vyžádalo na 700 obětí, je v jižních částech země na vzestupu. NATO se ve snaze porazit povstalce rozhodlo v následujících měsících navýšit počet vojáků ze současných deseti tisíc až na 18 tisíc vojáků.
Zdroj: Xinhua (Čína)
---
NATO žádá větší účast Italů v Afghánistánu
Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer požádal italskou vládu, aby posílila svůj kontingent v Afghánistánu, který v současnosti čítá 1 400 vojáků. Italové by měli podpořit jednotky NATO při jejich červencovém přesunu na jih, oznámil deník Corriere della Sera.
Šéf NATO se setkal s premiérem Romanem Prodim a ministrem zahraničí Massimem D'Alemou. Několik krajně levicových skupin, které se účastní Prodiho vládní koalice, požaduje stažení italských jednotek z Afghánistánu.
Zdroj: Daily Times (Pákistán)
---
NATO uvažuje o větší účasti v Dárfúru
Představitelé NATO zvažují žádost Africké Unie (AU), aby aliance poskytla západní instruktory pro africké vojenské jednotky, které se snaží obnovit bezpečnost v súdánském regionu Dárfúr.
AU si přeje, aby NATO pokračovalo ve své dosavadní podpoře pro misi v Dárfúru – aliance poskytuje leteckou přepravu, pomáhá s výcvikem a poskytuje styčné důstojníky. AU dále má nové požadavky – mimo jiné chce, aby byli alianční instruktoři přítomni přímo v regionu. Oznámil to britský plukovník David Short, ředitel Centra strategického řízení NATO.
OSN se již dříve rozhodla misi v Dárfúru převzít po Africké unii, ale Súdán to nepřijal. Mise OSN by mohla zahrnovat i neafrické vojáky, mj. i ze zemí NATO.
Zdroj: The Voice of America (USA)
---
KFOR: Zůstaneme v Kosovu, dokud bude třeba
Jednotky KFOR budou v Kosovu tak dlouho, jak dlouho budou obyvatelé a vedoucí představitelé Kosova chtít. V Prištině to oznámil velitel tamních jednotek NATO, generál Giuseppe Valotto. Mise KFOR spočívá v „zajišťování míru a bezpečí pro všechny lidi v Kosovu“, připomenul Valotto. „Mohu hrdě říci, že po sedmi letech v Kosovu NATO tuto misi splnilo“, dodal.
Zdroj: Focus (Bulharsko)