natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Je to nesmyslné násilí, odsoudil útoky v Bostonu šéf OSN

  16. dubna 2013  13:39

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. | foto: NATO Photos

  Je to nesmyslné násilí, odsoudil útoky v Bostonu šéf OSN

  Generální tajemníci NATO a OSN Anders Fogh Rasmussen a Pan Ki-mun odsoudili smrtící exploze, které na bostonském maratónu usmrtily nejméně tři lidi a další desítky jich zranily.

  Šéf OSN označil útok za „nesmyslné násilí“ a dodal, že je „o to horší, protože se stal při události, jejímž cílem bylo přivést dohromady lidi z celého světa v duchu sportu a harmonie“.

  Dvě simultánně odpálené bomby umístěné nedaleko od sebe a blízko k přeplněné cílové čáře 117. bostonského maratónu vybuchly v pondělí odpoledne. K útoku se doposud nikdo nepřihlásil a přes probíhající vyšetřování ještě nikdo nebyl zadržen.

  Americký prezident Barack Obama mezitím slíbil, že útočníci budou předvedeni před soud  jak rychle to jen bude možné. Zároveň varoval před použitím označení teroristický útok, jelikož vyšetřovatelé stále zjišťují, jaký byl motiv útoku.

  Zdroj: RTT News (USA)

  ---

  Japonsko a NATO posílí spolupráci v otázkách bezpečnosti

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen a japonský premiér Shinzo Abe se v pondělí domluvili na zlepšení vzájemné spolupráce v otázkách bezpečnosti. Ve společném prohlášení obě strany souhlasily s posílením spolupráce v oblastech boje s piráty a boje proti terorismu, boje proti kyber-útokům a prevenci šíření zbraní hromadného ničení. Tato spolupráce by podle šéfa NATO měla přispět ke zlepšení mezinárodní bezpečnosti.

  Podle prohlášení se také domluvili na pořádání pravidelných politických setkání, která by měla pomoci při koordinaci vzájemné spolupráce.

  Rasmussen je na čtyřdenní návštěvě Japonska od 13. dubna a kromě premiéra se již setkal s japonským ministrem obrany. Dnes by se měl sejít s japonským ministrem zahraničí Fumio Kishidou.

  Kam dál?
  USA slíbily ochránit Jižní Koreu a Japonsko před KLDR (3.4. 2013)

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Čínská armáda: USA zvýšenou přítomností destabilizují asijsko-pacifický region

  Spojené státy americké posilováním svých vojenských aliancí a zvyšující se přítomností amerických lodí, letadel a jednotek v asijsko-pacifické oblasti tento region destabilizují. Vyplývá to z aktuální zprávy čínského ministerstva obrany o stavu obrany a ozbrojených sil. Americká politika známá jako tzv. pivot, jejímž cílem je umístit do roku 2020 šedesát procent námořních sil USA na území Tichého oceánu, narušuje regionální trendy a vytváří napjatější situaci, píše se ve zprávě.

  „Takové chování nepovede k míru a stabilitě v regionu,“ řekl mluvčí čínského ministerstva obrany Yujun Yang na konferenci, kde bylo vydání zprávy oznámeno. „Doufáme, že příslušné strany se budou snažit vylepšit vzájemnou důvěru mezi zeměmi regionu, která k míru a stabilitě povede,“ dodal Yang. Zpráva má dále za úkol zmírnit obavy z více než 500 procentního růstu čínských obranných výdajů za posledních 14 let, kterými se dostala na druhé místo ve velikosti obranného rozpočtu za USA.

  Čína v minulosti kritizovala rostoucí angažovanost Washingtonu v Asii společně s jeho rostoucí spoluprací jak se smluvními partnery jako jsou Japonsko nebo Jižní Korea a Filipíny,  tak i se zeměmi jako Vietnam, který není tradičním americkým spojencem.

  Kam dál?
  SIPRI: Vojenské výdaje ve světě loni poprvé za patnáct let klesly (15.4. 2013)
  Ministři obrany Číny a USA slibují zlepšení vojenské spolupráce (4.4. 2013)
  Komentář ze zahraničí: NATO needs to follow the U.S. pivot to Asia (23.3. 2012)

  Zdroj: Fox News (USA)

  ---

  Breedlove: USA a NATO musejí pokračovat ve spolupráci

  Americký generál Philip Breedlove se na setkání se senátory, kteří mají schválit jeho jmenování na pozici nejvyššího velitele NATO (SACEUR), nechal slyšet, že je odhodlán pokračovat ve spolupráci amerických a aliančních sil v Evropě. Breedlove přislíbil, že bude usilovat o zachování interoperability, kterou USA a jejich spojenci z NATO společně vybudovaly během operací v posledních dvanácti letech. Jedním z nejvýraznějších přínosů z války v Afghánistánu je podle něj schopnost efektivní vzájemné spolupráce. „Nemůžeme obrátit pozornost do Asie bez Evropy,“ dodal.

  Breedlove, který je v současnosti velitelem amerického letectva v Evropě a Africe, dále slíbil, že bude usilovat o to, aby „byl zachován společný výcvik jednotek, díky čemuž budou alianční síly i nadále schopny se vzájemně zastupovat.“

  Kam dál?
  Novým velitelem sil NATO bude generál Breedlove (29.3. 2013)
   
  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  Na Slovensku se uskuteční největší cvičení NATO za deset let

  V červnu se na Slovensku uskuteční největší mezinárodní logistické cvičení Severoatlantické aliance za posledních deset let. Zúčastnit by se ho mělo přibližně 1800 vojáků z celkem 37 zemí. Scénář cvičení Capable Logistician 2013 vychází z fiktivního konfliktu mezi dvěma státy, přičemž o zásah jednotek NATO do konfliktu požádala Rada bezpečnosti OSN.

  „To, že se cvičení takovéhoto rozsahu uskuteční právě na Slovensku, svědčí o tom, jak kvalitními výcvikovými prostory disponujeme,“ řekl slovenský ministr obrany Martin Glváč.

  „Plánování, příprava a samotná realizace cvičení takového formátu bude mít, při vynaložení minimálních nákladů významný přínos pro rozvoj rezortu obrany a zvýšení spolehlivosti našich ozbrojených sil na mezinárodní úrovni,“ dodává náčelník generálního štábu slovenské armády Peter Vojtek.

  Kam dál?
  Největší logistické cvičení v historii NATO je připraveno (4.4. 2013)
   
  Zdroj: SME (Slovensko)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media