natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Japonsko se připojí k centru kybernetické obrany NATO v Estonsku

  15. ledna 2018  16:42

  Japonský premiér Shinzo Abe. | foto: NATO Photos

  Japonsko se připojí k centru kybernetické obrany NATO v Estonsku

  Japonsko se brzy připojí k Centru pro spolupráci v oblasti kybernetické bezpečnosti (CCD COE), které Severoatlantická aliance zřídila v estonském Talinnu. Skutečnost potvrdil po společné schůzce estonský premiér Jüri Ratas a jeho japonský protějšek Šinzó Abe.

  Rozhodnutí Japonska připojit se coby partnerský stát již přivítala ředitelka centra Merle Maigre. „Naše centrum je otevřené i státům mimo Alianci. Japonsko je jedním z klíčových spojenců NATO mimo euroatlantickou oblast a kromě toho je celosvětově proslulé svou vedoucí pozicí v oblasti technologií a kybernetické bezpečnosti,“ dodala Maigre.

  Kam dál?
  Japonsko zřídí stálou misi při NATO (22.12. 2017)

  Zdroj: News ERR (Estonsko)

  ---

  NATO není právně zavázáno k pomoci Švédsku, říká Stoltenberg

  Švédsko a Severoatlantickou alianci pojí silné vazby, v případě útoku na Švédsko ovšem NATO není vázáno k jakékoliv pomoci, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Jsme však připraveni spolupracovat, pokud by snad měl vypuknout konflikt,“ dodal Stoltenberg.

  Ačkoliv stále většina Švédů nesouhlasí se vstupem do Aliance, otázka členství v posledních letech rozproudila bouřlivou debatu, která odráží neklidné vztahy Stockholmu s Ruskem. Celkem 44 % obyvatel je proti členství v organizaci, zatímco vstup do NATO podporuje 31 % občanů, vyplývá z výsledků nedávného průzkumu společnosti Ipsos.

  Kam dál?
  Zpráva: Švédsko by vojensky podpořilo spojence a čeká od nich totéž (29.12. 2017)

  Zdroj: The Local (Švédsko)

  ---

  Zastavení konvoje USA německou policií ukazuje na vážný problém NATO v Evropě

  Konvoj armády Spojených států převážející šest samohybných houfnic M109 Paladin z Polska na vojenská cvičení v jižním Německu byl zastaven německou pohraniční policií, protože soukromý polský dopravce převážející obrněnce porušil několik pravidel přepravy.

  Houfnice byly pro vozidla polského dopravce příliš široké a těžké, přepravce navíc neměl v pořádku dokumentaci, uvedlo velitelství armády USA pro Evropu. Čas převozu navíc porušil pravidlo povolující v zájmu plynulosti provozu podobným vozidlům využívat německé silnice pouze mezi devátou hodinou večerní a pátou hodinou ranní.

  Konvoj houfnic musel na odpočívadle vyčkat příjezdu schválených transportních vozidel, na která byly houfnice přeloženy. Konvoj nepřevážel munici pro houfnice a po celou dobu byl doprovázen eskortou americké armády. Incident bude dále vyšetřen, uvedl mluvčí armády.

  Americká armáda se v Evropě potýká s nedostatkem podvalníků pro přepravu těžkých vojenských vozidel, aliančním zemím také chybějí vlaky pro přepravu těchto vozidel a v Evropě už také chybí mosty, které by unesly těžkou armádní techniku.

  Kam dál?
  Pro odstrašení Ruska potřebuje NATO posílit logistiku (2.1. 2018)

  Zdroj: Business Insider (USA)

  ---

  Ke službě ve švýcarské armádě se hlásí stále více žen

  Zatímco Švýcarsko zvažuje zavedení povinné vojenské služby i pro ženy, stále více žen se do služby v ozbrojených silách hlásí dobrovolně. Za poslední dva roky se počet žen mezi rekruty takřka zdvojnásobil.

  V loňském roce do služby dobrovolně vstoupil rekordní počet 250 žen, což představuje 35% nárůst oproti předchozímu roku, uvedl deník SonntagsBlick. „Zájem o bezpečnostní otázky mezi ženami roste spolu s krizemi v Evropě, zvláště pak s tou na Ukrajině,“ uvedl vedoucí katedry vojenské sociologie na Federálním technologickém institutu v Zurichu Tibor Szvircsev Tresch.

  Zdroj: Swissinfo (Švýcarsko)

  ---

  Rusko na Krym nasadilo další rakety země-vzduch

  Novou divizi systému S-400 Triumf vybavenou střelami země-vzduch nasadila Moskva na anektovaný ukrajinský poloostrov Krym, uvedly ruské tiskové agentury. Posledním krokem Kreml doplnil druhou divizi systému S-400, což dále eskaluje vojenské napětí na poloostrově. První divize byla na jaře 2017 nasazena v blízkosti přístavního města Fedosia, druhá nyní nedaleko města Sevastopol.

  Spojené státy v prosinci zveřejnily svůj plán poskytnout Ukrajině „rozšířené schopnosti obrany“, které podle představitelů zahrnují protitankové rakety Javelin.

  Kam dál?
  Schválení dodávek zbraní Ukrajině z USA pobouřilo Rusko (27.12. 2017)

  Zdroj: Reuters (USA)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media