natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Japonsko se chce zapojit do výroby protilodních raket NATO

  10. července 2015  15:55

  Nosič vrtulníků Hyuga je největší vojenskou lodí japonských ozbrojených sil. Ilustrační foto. | foto: Ministerstvo obrany Japonska

  Japonsko se chce zapojit do výroby protilodních raket NATO

  Japonsko se zajímá o možnost vstupu do konsorcia NATO vyvíjejícího protilodní rakety. Tokio by si tímto způsobem poprvé vyzkoušelo zapojení do nadnárodního obranného projektu. Tento krok podporuje i americké námořnictvo – věří, že Japonsko by pak mohlo vést podobné projekty v Asii. Partnerské projekty v Asii nejsou běžné, jejich rozšíření by však v tomto regionu mohlo vytvořit síť hlubších bezpečnostních vazeb.

  Konsorcium dvanácti zemí NATO se podílí na nákladech vývoje rakety SeaSparrow, pokročilé lodní zbraně pro ničení protilodních střel a útočících letadel. Rakety vyvíjí americké firmy Raytheon a General Dynamics. Vstupem do konsorcia by Tokio pokračovalo v posilování bezpečnostní agendy zavedené ministerským předsedou Šinzó Abem, který minulý rok zrušil desítky let starý zákaz na vývoz zbraní.

  Kam dál?
  Ve východní a jihovýchodní Asii dochází ke změně bezpečnostních paradigmat (28.5. 2015)

  Zdroj: The Japan Times (Japonsko)

  ---

  NATO otevírá oblastní velitelství v Litvě

  Severoatlantická aliance otevře v Litvě první oblastní velitelství pro nové síly velmi rychlé reakce. Kvůli narůstajícímu znepokojení z ruské agrese na Ukrajině tak v Pobaltí během příštích měsíců dojde k otevření prvního velitelství hrotových aliančních sil velmi rychlé reakce. Podle litevského ministra obrany Juozase Olekase velitelství zrychlí komunikaci mezi národními a aliančními jednotkami v regionu. Na základně bude pracovat 40 lidí.

  V případě potřeby by velitelství mohlo koordinovat operace jednotky o velikosti divize, uvedl velitel základny dánský plukovník J. S. Larsen. Podobné základny pro potřeby sil velmi rychlé reakce jsou na základě rozhodnutí ze summitu ve Walesu o vyšší přítomnosti NATO ve východní Evropě plánovány i v Polsku, Bulharsku, Rumunsku a v sousedním Lotyšsku a Estonsku.

  Kam dál?
  Američané pošlou do Pobaltí tanky a dělostřelectvo (24.6. 2015)
  Litva chce prapor vojáků NATO jako „bezpečnostní záruku“ (29.5. 2015)

  Zdroj: CTV News (Kanada)

  ---

  Kábul věří v dosažení příměří s Tálibánem během dalších jednání

  Na programu příštího vyjednávání s Tálibánem by mohla být dohoda o příměří, věří afghánský vyjednavač. Po úspěšném začátku mírových rozhovorů v Islámábádu je míra optimismu vysoká. Člen afghánského mírového výboru Hajji Din Mohammad je ohledně možného ukončení třináct let trvajícího povstalectví v Afghánistánu optimistou. Příští kolo rozhovorů s islamistickými povstalci bude podle něj zaměřeno na ukončení násilí v zemi.

  Během posledních let proběhlo již několik setkání představitelů afghánské vlády a Tálibánu, nicméně až rozhovory probíhající tento týden byly oběma stranami označeny za posun vpřed. Tálibán trvá na snížení počtu zahraničních vojáků v Afghánistánu, uvolnění sankcí USA proti jeho vůdcům a propuštění jeho vězněných členů. Obě strany se dohodly na dalším setkání po skončení svatého měsíce ramadánu.

  Kam dál?
  Skončilo mírové jednání mezi Tálibánem a afghánskou vládou (8.7. 2015)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Afghánští zpravodajci zveřejnili video jednotky speciálních sil proti IS

  Afghánská zpravodajská služba – Národní ředitelství pro bezpečnost (NDS) zveřejnilo video afghánských speciálních sil utvořených pro boj s buňkami organizace Islámský stát (IS) v Afghánistánu. Mluvčí NDS uvedl, že tyto speciální síly se skládají ze tří jednotek – zpravodajské, analytické a operační. Informace o utvoření speciálních sil přichází v době, kdy již více zpráv hlásilo územní zisky teroristické skupiny IS v Afghánistánu.

  Video speciálních sil ukazuje schopnosti jednotky během výcviku a moderní vybavení jejích členů. NDS uvádí, že operace speciálních sil začaly zabitím Mully Abdula Raufa na jihu provincie Hílmand. Speciálním silám se dále podařilo zadržet skupinu šesti členů IS na východě provincie Nangarhár. Podle zprávy Pentagonu se teroristická skupina IS bude dále snažit o rozšíření svých aktivit na území Afghánistánu.

  Kam dál?
  V Afghánistánu absolvovalo výcvik 80 členů vojenské policie (9.7. 2015)
  NATO bude v Afghánistánu po roce 2016 působit pouze civilně (7.7. 2015)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  Generál Dunford: Bylo by „rozumné“ vyzbrojit Ukrajinu

  Kandidát na předsedu amerického Sboru náčelníků štábů generál Joseph Dunford prohlásil, že pro Spojené státy představuje Rusko největší bezpečnostní hrozbu. „Rozumným“ vojenským rozhodnutím by proto bylo poskytnout Ukrajině smrtící zbraně, které by jí pomohly v boji proti rebelům podporovaným Moskvou. Tento názor podpořil i senátor John McCain, podle kterého „Putinovo Rusko pokračuje v náporu na Ukrajinu.“

  Pokud bude generál Dunford zvolen do funkce, jedna z jeho prvních cest povede do Iráku a okolních států.

  Zdroj: France 24 (Francie)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media