Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Japonsko chce nakoupit zbraně od USA, přidají se i země NATO

Vydáno 22.11.2018

Americký protiraketový systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) | foto: MDA

Japonsko chce nakoupit zbraně od USA, přidají se i země NATO

Japonsko a země Severoatlantická aliance chtějí nakoupit od Spojených států zbraně v hodnotě necelé miliardy dolarů. Přes polovinu z této částky bude tvořit japonský nákup námořního protiraketového systému SM-3 od americké firmy Raytheon za 561 milionů dolarů. Japonsko také získá střely vzduch-vzduch AMRAAM. Zemím Severoatlantické aliance mohou USA prostřednictvím alianční akviziční agentury NSPA poskytnout přesně naváděnou munici za 320,5 milionů dolarů.

Systém SM-3 spolu se systémem THAAD v Jižní Koreji by měl podle plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa sloužit k ochraně spojenců USA v Pacifiku před případným severokorejským raketovým útokem.

Kam dál?
USA schválily prodej raket Japonsku a NATO (20.11. 2018)
Role japonské armády ve světě roste (16.10. 2018)

Zdroj: Washington Times(USA)

---

Co stojí v cestě arabskému NATO?

Takzvané arabské NATO má potenciál reagovat na hrozby v Perském zálivu a na Blízkém východě. Na cestě k vytvoření této aliance však stojí několik výzev. Jednou z nich je interoperabilita armád osmi různých států (Egypt, Jordánsko a země Perského zálivu: Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Bahrajn, Omán a Katar), které například v oblasti vzdušných sil vlastní americké, ruské i francouzské letouny. Dalším problémem je vztah států ke Kataru, se kterým některé z nich přerušily vztahy. Problematickým tématem je také Írán a jeho spojenecké milice v regionu.

Naopak za pozitivní lze považovat, že státy začaly sdílet vojenské kapacity a účastnit se společných cvičení. „Je to americký nápad přijatý arabskými státy, ale zatím nemá podobu. Očekávám, že takové „NATO“ bude úspěšné, ale jsme stále ještě na začátku,“ prohlásil bahrajnský generál Hamad bin Abdallah al-Chalifa.

Kam dál?
Vražda novináře komplikuje vznik arabského NATO (9.11. 2018)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Stoltenberg varuje před soupeřením evropské armády s NATO

Severoatlantická aliance varovala, aby se Evropská unii nepouštěla do soupeření s NATO při jednáních o vzniku evropské armády. „Jasně jsem se vyjádřil ohledně toho, že snahy EU nesmí soupeřit s NATO a nesmí duplikovat NATO, protože Aliance zůstává základním kamenem evropské bezpečnosti,“ prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na setkání s představiteli EU.

Stoltenberg připomněl, že po odchodu Velké Británie z EU bude 80 % výdajů NATO pocházet z neunijních států. Také zdůraznil roli těchto států v obraně Pobaltí a Polska. „Tři ze čtyř bojových skupin nasazených ve východní části Aliance, v Pobaltí a Polsku, budou vedeny nečlenskými státy EU,“ uvedl tajemník.

Kam dál?
Představitelé NATO jsou proti armádě EU (19.11. 2018)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

USA utratily 72 milionů dolarů za vyslání vojáků k hranici s Mexikem

Vyslání tisíců vojáků k mexické hranici kvůli zastavení karavany migrantů stálo americkou armádu 72 milionů dolarů. Celá operace bude pravděpodobně stát 210 milionů dolarů, včetně financí pro Národní gardu, která hlídá hranici v rámci vlastní mise.

Demokraté označili toto cvičení jako předvolební „šarádu“. „Je to cena za jejich nasazení, je to cena za přesun jejich vybavení k hranici a je to cena paliva, jsou to všechny tyto náklady,“ vysvětloval americký ministr obrany Jim Mattis.

Kam dál?
Armáda USA odmítla stavět zařízení pro zadržování migrantů (6.11. 2018)

Zdroj: New York Post (USA)

---

V Afghánistánu zabil sebevražedný atentátník desítky muslimských učenců

V afghánském Kábulu zabil sebevražedný atentátník nejméně čtyřicet lidí a přes osmdesát jich zranil. Útočník se zaměřil na dav muslimských učenců, kteří slavili narození proroka Mohameda. Žádná skupina se k útoku nepřihlásila, nicméně je pravděpodobné, že za ním stojí hnutí Tálibán nebo organizace Islámský stát. Útok je nejhorším, který se v hlavním městě odehrál za poslední dva měsíce.

První polovina tohoto roku přinesla největší ztráty na životech civilistů v Afghánistánu a říjnové parlamentní volby byly nejnásilnější v historii země, uvádí zpráva OSN. Tálibán také kontroluje největší teritorium od roku 2001.

Kam dál?
Tálibán zavraždil 38 afghánských vojáků a policistů (15.11. 2018)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

kpa; natoaktual.cz