Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč svým podpisem stvrdil program spolupráce Ukrajiny se Severoatlantickou aliancí pro rok 2011. Zároveň vyzval ukrajinskou vládu, aby vypracovala a schválila akční plán pro implementaci programu.
Spolupráce mezi Ukrajinou a Aliancí posiluje podle ukrajinského prezidenta regionální i světovou bezpečnost.
Čtěte také:
Ukrajina s NATO spolupracuje, o vstup ale nestojí
Zdroj: Ukrainian News (Ukrajina)
Jižní Korea posílí svoji účast v ISAF
Jižní Korea přispěje během příštích pěti let částkou až 500 milionů dolarů na operace mezinárodních sil v Afghánistánu. Současná pomoc v hodnotě 180 milionů dolarů byla považována vzhledem k ekonomické síle Jižní Koreji jako nedostatečná. "Bylo potřeba navýšit náš finanční příspěvek na operace v Afghánistánu," uvedl náměstek jihokorejského ministra zahraničí.
Toto navýšení zapadá do plánu Spojených států, které usilují o větší zapojení zemí, jako je právě Jižní Korea nebo Japonsko a Čína. V Berlíně se přitom tento týden konala dvoudenní schůzka 48 zemí, které přispívají do mezinárodních sil v Afghánistánu ISAF. Cílem setkání bylo posílení spolupráce a nalezení společných řešení pro společné hrozby.
Zdroj: The Korea Herald (Jižní Korea)
NATO se snaží o názorové sjednocení v otázce Libye
Ministři zahraničí Severoatlantické aliance se sešli v Berlíně, aby prodiskutovali otázky spojené s konfliktem v Libyi. Členské státy doufají, že jim dvoudenní setkání pomůže urovnat rozdílné názory na to, jak posupovat při operaci v Libyi. Do operací se totiž stále odmítají aktivně zapojit Španělsko či Itálie.
Rozdíly mezi spojenci přetrvávají i v oblasti posílení leteckých útoků proti Libyi. USA a další členové NATO posílení operací nad Libyí navržené Francií a Velkou Británií odmítají. Ministryně zahraničí USA Hillary Clinton uvedla, že je sice důležité udržet jednotu při postupu proti Muammaru Kaddáfímu, ale o opětovném zapojení Spojených států do letecké kampaně se nezmínila.
I přes jisté názorové rozdíly zveřejnili alianční ministři zahraničí prohlášení, které volá po odstoupení plukovníka Kaddáfího. Zároveň v něm potvrdili svoji odhodlanost pokračovat v misi na ochranu civilistů a dodržování zbrojního embarga. Jedním z cílů setkání v Berlíně je i odpovědět na otázku, čeho chce NATO v Libyi dosáhnout.
Čtěte také:
Ministři zahraničí NATO jednají o Libyi
Zdroj: Xinhua (Čína)
Libyjští povstalci usilují o půjčku 2 miliard dolarů
Libyjští rebelové chtějí získat půjčku alespoň dvou miliard dolarů, za které by si mohli nakoupit jídlo, léky, palivo a možná i zbraně. Členové takzvané Kontaktní skupiny pro Libyi ve svém prohlášení uvedli, že mohou vytvořit "dočasný mechanismus financování", který by umožnil čerpat prostředky ze zmražených prostředku libyjské vlády na podporu povstalců.
Ministr financí prozatímní národní rady Ali Tarhouni připustil, že povstalcům chybí peníze pro dovoz potřebného materiálu. Povstalci tak prý uvažují i nad krátkodobými půjčkami, které by podle něj mohly být splaceny poté, co budou znovu zpřístupněny libyjské zahraniční účty.
Prodej zbraní a vojenského vybavení povstalcům zatím nabídly Katar a Velká Británie.
Čtěte také:
V Kataru jedná Kontaktní skupina pro Libyi
Zdroj: Bloomberg Businessweek(USA)
Taliban si stojí za odchodem zahraničních sil ze země
Podle hnutí Taliban se řešení situace v Afghánistánu skrývá v okamžitém odchodu zahraničních vojáků ze země. Podle mluvčího Talibanu byla totiž současná situace zaviněna vojenskou invazí a intervencí zahraničních sil. "Taliban si stojí za bezpodmínečným ochodem zahraničních sil," uvedl mluvčí.
V poslední době se přitom vyrojila tvrzení, podle nichž Turecko nabídlo Talibanu, aby si na jeho území otevřel svoji kancelář. Ta by měla hnutí umožnit zapojit se do vyjednávání o situaci v Afghánistánu. Mluvčí Talibanu to odmítl se slovy, že Taliban v současné situaci není připraven jednat a že "o otázce přítomnosti zahraničních vojáků v Afghánistánu nevyjednává".
Podobnou možnost Talibanu nabídly i Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty a Turkmenistán.
Čtěte také:
Talibanci se v Kunaru připojují k mírovému procesu
Zdroj: The News International (Pákistán)