Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Izrael se přiblížil zapojení do misí NATO

Vydáno 25.06.2007

Izrael se přiblížil zapojení do misí NATO
Izraelské ministerstvo obrany schválilo posílení vztahů se Severoatlantickou aliancí, společný výcvik a cvičení, která zlepší vzájemnou interoperabilitu. Během návštěvy Tel Avivu to uvedl náměstek generálního tajemníka NATO John Colston, podle něhož cílem je přidat Izrael do konceptu operačních schopností Aliance a vytvořit lepší spolupráci mezi armádami. Vznikl by tak základ pro případnou účast Izraele ve vojenských misích vedených NATO.

"Velice vítáme zájem partnerských zemí o účast v operacích Severoatlantické aliance," prohlásil Colston. "V současnosti je v nich zapojeno sedm až osm tisíc vojáků z nečlenských zemí a další jsou vždy vítáni."

Izrael v nejbližší době ještě nemůže vyslat své vojáky do misí, jakými je Kosovo či Afghánistán, plánuje ale účast svého důstojníka v protiteroristické námořní misi Active Endeavor ve Středomoří.

Čtěte také:
NATO a Izrael: Společné námořní cvičení
Izrael směřuje ke členství v NATO

Zdroj: Jerusalem Post (Izrael)

---

Pozemní průzkum NATO čeká klíčové rozhodnutí
Desetiletá snaha Severoatlantické aliance o vývoj pozemního průzkumného systému (AGS - Alliance Ground Surveillance) dospěla do kritického bodu. Do konce roku se musí 23 členů NATO účastnících se programu rozhodnout, zda pořídí speciálně upravená letadla a uzavřou s mezinárodním konsorciem kontrakt na zahájení jejich vývoje, nebo zda celý projekt zastaví.

Představitelé Pentagonu očekávají rozhodnutí do říjnového setkání ministrů obrany členských zemí. Klíčové jednání o budoucnosti AGS je však plánováno už tento týden. Jednotlivé státy nyní musí rozhodnout, zda uhradí své podíly z celkové pořizovací ceny 3,3 miliard eur. Podle jednoho nejmenovaného představitele NATO se tak současný stav dá popsat jako "ber, nebo nech být".

Čtěte také:
NATO získá přelomový radarový systém
Projekt AGS pomůže při pohromách

Zdroj: Aviation Week (USA)

---

Rusko nechce v Kosovu ustoupit
O budoucím statusu srbské provincie Kosovo by se mělo dále vyjednávat, avšak bez příslibu nezávislosti, pokud jednání selžou. Vyslovil se pro to ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin. Rusko se tak nevzdává svého postoje, proti kterému se staví USA i státy Evropské unie. Čurkin zopakoval, že Moskva odmítá současnou podobu rezoluce OSN. Rada bezpečnosti již o ní jednala za zavřenými dveřmi minulý týden. Největší překážkou k jejímu přijetí byla právě neochvějná odmítává pozice Ruska.

Rezoluce garantuje Kosovu mezinárodně dohlíženou nezávislost, pokud se ani během dalších čtyř měsíců vyjednávání nepodaří dosáhnout dohody. Podle Čurkina by však mělo být pro Kosovo nejdůležitější navázání plnohodnotných vztahů s Bělehradem, nikoli nezávislost, která může otevřít některé ekonomické možnosti.

O Kosovu budou během svého setkání počátkem července jednat prezidenti USA a Ruska George Bush a Vladimir Putin.

Čtěte také:
Rozhodnutí o Kosovu může být odloženo
Srbsko: Nevyměníme Kosovo za členství v EU nebo NATO

Zdroj: Moscow Times (Rusko) 

---

Bush ocenil pokrok Makedonie
Americký prezident George Bush zaslal makedonskému premiérovi Nikolovi Gruevskému dopis, v němž vyjádřil spokojenost s nedávným vzájemným setkáním v albánské Tiraně a s pokrokem, jež Makedonie učinila na cestě k členství v Severoatlantické alianci.

Je to už druhé Bushovo podpoření tohoto balkánského státu v uplynulých dvaceti dnech. Přímo při setkání s premiéry Makedonie, Albánie a Chorvatska v Tiraně podpořil ambice všech těchto států a vyslovil se pro to, aby byly pozvány do NATO již na dubnovém summitu Aliance v Bukurešti.

Čtěte také:
Makedonský parlament je pro vstup do NATO
 
Zdroj: MRT (Makedonie)

---

Karzáí zavrhl taktiku NATO
Afghánský prezident Hamíd Karzáí obvinil jednotky Severoatlantické aliance z používání "extrémní" síly a tázal se jich, proč musí při boji proti Talibanu umírat tolik civilistů. Toto obvinění následuje po týdnu, ve kterém při vojenských operacích zahynulo více než 90 lidí. NATO podle Karzáího nezvládá dostatečně koordinaci s jednotkami afghánské armády.

Kvůli rostoucímu počtu zabitých civilistů se dostává pod tlak i samotný Karzáí, který tím ztrácí autoritu. Při incidentu, na který Karzáí odkazoval, bylo leteckým náletem zabito 20 povstalců, ale též 25 civilistů, mezi nimiž bylo devět žen, tři děti a mulla z místní mešity. Humanitární organizace odhadují, že letos již při bojích jednotky Severoatlantické aliance zabily přes 230 civilistů.

Čtěte také:
NATO ztrácí v Afghánistánu podporu
Koaliční síly obviněny ze zabití dětí

Zdroj: Channel 4 (Velká Británie)

 

 

 

 

 

 

ivn natoaktual.cz