Vojenské zdroje sdělily, že nábor byl organizován v souladu s doporučeními právníků, avšak způsob využití rekrutů nebyl zveřejněn.
V roce 2020 pobývalo v Izraeli přibližně 30 000 žadatelů o azyl, převážně ze Súdánu a Eritrey, ale méně než 1 % žádostí bylo schváleno. Válka mezi Izraelem a Hamásem, která vypukla po útocích 7. října, při nichž byli mezi více než 1 100 zabitými i tři žadatelé o azyl, vyvolala vlnu dobrovolnictví mezi lidmi žijícími a pracujícími v Izraeli. Mnoho žadatelů o azyl, zoufale toužících upevnit své právní postavení, nabídlo svou pomoc v civilních velitelských střediscích a při zemědělských pracích. Právě tehdy vojenští představitelé spatřili příležitost využít tuto snahu.
Organizace pro uprchlíky a migranty vyjádřila znepokojení nad nedostatkem transparentnosti a uvedla, že přestože se šíří zvěsti o výhodách vojenské služby, organizace zatím nepotvrdila žádné případy, kdy byly sliby splněny. Náborová praxe byla také kritizována za vytváření situace, kdy by se o udělení azylu rozhodovalo na základě zásluh v armádě.
Zdroj: France 24(Francie)