natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Izrael může opět spolupracovat s NATO

  27. prosince 2012  19:23

  Turecko již nebude vetovat spolupráci Izraele s NATO | foto: Voice of Russia

  Izrael může opět spolupracovat s NATO

  Turecko částečně upustilo od veta ohledně izraelské účasti v partnerských programech Severoatlantické aliance. Děje se tak poté, co někteří členové NATO oznámili, že přestanou blokovat spolupráci s Egyptem, Tuniskem, Jordánskem, zeměmi Balkánu a Kavkazu.

  I přes mnohé nevyřešené otázky Turkům nebude vadit izraelská účast v nevojenských programech NATO v roce 2013, jako jsou workshopy nebo různá setkání. K dohodě došlo před dvěma týdny na schůzce ministrů zahraničí členských zemí v Bruselu.

  Turecko však předem upozornilo, že se jeho vojáci nikdy nesetkají s těmi izraelskými v žádné operaci.

  Kam dál?
  Turci zatrhli účast Izraele na summitu NATO v Chicagu (23.4. 2012)
  Turecko blokuje otevření izraelského zastoupení při NATO (19.9. 2011)

  Zdroj: Turkish Press (Turecko)

  ---

  NATO prodloužilo smlouvu na Ruslany až do roku 2015

  Severoatlantická aliance si bude pronajímat nákladní letouny An-124 Ruslan přinejmenším ještě další dva roky, oznámil před několika dny ukrajinský výrobce letadel. NATO v současnosti využívá šest těchto letounů pro svůj program SALIS (Strategic Airlift Interim Solution).

  Země NATO se zavázaly, že budou využívat Ruslany minimálně 2 tisíce letových hodin ročně. Dva stroje má Aliance pronajaty trvale, další dva budou k dispozici na požádání do šesti dnů a zbývající dva do devíti, pokud jich bude zapotřebí. Program SALIS běží od března 2006. Za uplynulých šest let letouny Ruslan vykonaly více než 2100 letů a přepravily 120 tisíc tun vojenského i civilního nákladu po celém světě.

  Kam dál?
  OBRAZEM: Obří Ruslan doručí české vrtulníky do Afghánistánu (3.1. 2010)

  Zdroj: Pan Armenian (Arménie)

  ---

  Asad proti rebelům odpaluje stále více raket

  Syrský prezident Bašár Asad v boji proti rebelům používá rakety Scud stále s větší oblibou. Zvýšený počet odpálených raket potvrdil minulý týden generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Použití raket označil za "zoufalé akty hroutícího se režimu" a vůbec celé Asadovo počínání za "politováníhodné".

  Použití raket Scud proti rebelům ospravedlňuje rozmístění Patriotů na území Turecka, ačkoli tento krok kritizuje Sýrie, Írán i Rusko. "I když žádná Asadova raketa turecké území nezasáhla, existuje zde jisté nebezpečí," prohlásil Rasmussen. "Právě proto spojenci rozmístili Patrioty v Turecku – z čistě obranných důvodů," dodává.

  Kam dál?
  Asadovy jednotky použily proti rebelům rakety Scud (13.12. 2012)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Afghánská policistka zastřelila poradce NATO

  Příslušnice afghánské policie v pondělí zastřelila člena poradenského týmu NATO v kábulském policejním ředitelství. Jedná se o první podobný útok, který provedla žena. Po incidentu se rozvířila debata o důvěře mezi spojeneckými a místními ozbrojenými složkami.

  "Incident je ve fázi vyšetřování," oznámil mluvčí mise ISAF, Hagan Messer. "Poradce zemřel na následky zranění a afghánská policistka byla zadržena," dodal. Ke střelbě došlo v přísně střežené budově policejního ředitelství v centru Kábulu. Incident je zatím posledním z řady útoků na spojenecké vojáky provedených Afghánci, kteří nosí policejní nebo vojenskou uniformu.

  Kam dál?
  Společné operace NATO a afghánské armády pokračují navzdory vnitřním útokům (26.9. 2012)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Afghánské armádě chybí účty za 200 milionů dolarů

  Celkem 201 milionu dolarů, které Severoatlantická aliance utratila mezi lety 2010 a 2011 za palivo pro afghánskou armádu, není možné nijak dohledat v účetnictví. Důležité finanční záznamy o nákupu totiž byly skartovány.

  Už letos v září upozornil John Sopko, zvláštní generální inspektor pro rekonstrukci Afghánistánu (SIGAR), že finanční záznamy mizí. Auditoři tak nemají šanci zjistit, kolik se skutečně utratilo. Skartování dokumentů bylo navíc údajně zahájeno krátce poté, co americké ústřední velení v Afghánistánu vydalo rozkaz, že "nesmí v žádném případě dojít ke zničení nebo skartování finančních záznamů".

  Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media