Irsko má do NATO dveře otevřené
Severoatlantická aliance by rozhodně uvítala irské rozhodnutí stát se jejím členem, prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Zároveň zdůraznil, že uvažovat o členství je samozřejmě výsostnou záležitostí daných zemí. Šéf Aliance krátce před první návštěvou Irska řekl, že je to právě politika otevřených dveří, kterou NATO v současnosti uplatňuje.
„Naše dveře pro evropské země, evropské demokracie, které splňují potřebná kritéria a mohou přispět euro-atlantické bezpečnosti, zůstávají otevřeny. Samozřejmě však zůstává na nich samých, v jaké podobě budou chtít partnerství s Aliancí rozvinout,“ podotkl Rasmussen.
Irsko není členem Severoatlantické aliance, nicméně vazby na organizaci má prostřednictvím programu Partnerství pro mír (PfP). Jedná se o bilaterální program, který umožňuje irským silám kromě jiného účastnit se mírových misí a krizových operací.
Kam dál?
Neutrální evropské státy se pomalu přibližují k NATO (11.4. 2011)
Zdroj: Irish Times (Irsko)
---
Velení NATO v Afghánistánu přebírá generál Joseph Dunford
Po skromném uvítacím ceremoniálu probíhajícím za zvýšených bezpečnostních opatření převzal americký generál Joseph Dunford velení nad mezinárodními silami v Afghánistánu. Uprostřed příprav na stažení sil Severoatlantické aliance z válkou zmítané země tak nahrazuje generála Johna Allena.
Generála Dunforda čekají nesnadné úkoly. V první řadě musí urychlit převzetí zodpovědnosti za bezpečnost v Afghánistánu místní policii a armádě. Afghánci se budou muset postarat o bezpečnost své země už na jaře, nikoliv v létě, jak bylo původně plánováno.
„Povstalci budou poraženi legitimními a dobře vycvičenými afghánskými silami, které budou připraveny v plném nasazení už na jaře,“ poznamenal odstupující generál Allen během krátkého ceremoniálu. Generál Dunford bude pravděpodobně posledním z více než tuctu velitelů mise ISAF od zahájení války proti Tálibánu v roce 2001.
Kam dál?
Nový velitel ISAF chce v Afghánistánu zůstat i po roce 2014 (20.11. 2012)
Allenův nástupce v Afghánistánu prošel slyšením v americkém senátu (16.11. 2012)
Zdroj: The Guardian (Velká Británie)
---
Finové blíže zapojení do hlídkové mise NATO nad Islandem
Ministr zahraničí Erkki Tuomioja podpořil finskou účast v operaci NATO dohlížející na bezpečnost islandského vzdušného prostoru. NATO umožnilo Finsku společně se Švédskem na hlídce participovat, pokud společně budou moci vyslat neozbrojená letadla. Na sjezdu socialistů ve městě Vantaa ministr Tuomioja prohlásil, že islandská operace je přirozeným pokračováním severské obranné spolupráce.
„Podobná cvičení již probíhala za polárním kruhem se vzdušnými silami Norska, Švédska a Finska,“ řekl Tuomioja a dodal, že devadesát procent Finů severskou obrannou spolupráci podporuje. V listopadu loňského roku finský prezident Sauli Niinistö prohlásil, že finská účast v operacích pod vedením NATO, které se týkají dohledu nad islandským vzdušným prostorem, nemusí nutně naznačovat změnu finské bezpečnostní politiky.
Kam dál?
Finsko a Švédsko pomohou Alianci střežit nebe nad Islandem (31.10. 2012)
Rusko není hrozba, vysvětloval Rasmussen ve Finsku (16.11. 2012)
Zdroj: Yle (Finsko)
---
NATO odmítá zprávu OSN o zabitých dětech v Afghánistánu
Zástupci mise Severoatlantické aliance v Afghánistánu rezolutně odmítají závěry zprávy Organizace spojených národů, podle níž americké nálety mají za poslední čtyři roky na svědomí životy stovek dětí, a označili je za „absolutně nepodložené.“
Odpověď zástupců mise ISAF přišla den poté, co ženevský Výbor OSN pro práva dítěte zveřejnil zprávu, v níž stojí, že za vysokým počtem dětských obětí „prokazatelně stojí nedostatek preventivních opatření a nerozvážné použití síly.“ Spojenci podle svých slov dělají vše proto, aby civilním obětem zabránili.
Počet zabitých či raněných dětí v roce 2012 oproti předešlému roku údajně poklesl o čtyřicet procent.
Kam dál?
OSN: Nálety usmrtily minulý rok 131 afghánských dětí (25.2. 2010)
Zdroj: Dawn (Pákistán)
---
Sebevražední atentátníci rozpoutávají v Mali novou vlnu násilí
Dva sebevražedné útoky na kontrolním stanovišti za malijským městem Gao mohou naznačovat novou vlnu násilí rozpoutanou islámskými radikály. Francouzské a malijské jednotky navíc našly minulý týden ve městě rozsáhlé zásoby výbušnin.
Sebevražedný atentátník se sám odpálil na kontrolním stanovišti u vjezdu do největšího města na severu země Gao, kde zranil jednoho vojáka. Jednalo se již o druhý útok na témže místě. O den dříve se na stanovišti odpálil atentátník jedoucí na motorce.
Malijská armáda oznámila, že za druhým sebevražedným útokem stojí mladý Arab, pravděpodobně člen Hnutí za jedinost Boha a džihád západní Afriky (MUJAO). Útočník z předchozího dne žil v nechvalně známé vile obklopené bujnou zelení nedaleko města Gao, kterou využívají jako útočiště i ostatní radikálové. Svědci uvedli, že pátečního útočníka navštívil jednooký terorista Moktar Belmoktar, jenž se přihlásil k nedávnému útoku na těžební zařízení zemního plynu v Alžírsku.
Kam dál?
Francie vyzvala OSN, aby do dubna vyslala do Mali své jednotky (7.2. 2013)
Analýza: Operace Serval: francouzský neokolonialismus nebo francouzský Afghánistán? (28.1. 2013)
Zdroj: The Christian Science Monitor (USA)