natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Irové, Islanďané, Italové a Maďaři opouštějí Afghánistán

  12. listopadu 2014  15:54

  Plánování společné operace afghánských a koaličních sil. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Irové, Islanďané, Italové a Maďaři opouštějí Afghánistán

  Tento týden postupně Afghánistán opustí vojáci tří členských států Severoatlantické aliance a Irska. Maďarsko, Itálie, Irsko a Island tak ukončí své působení v rámci mezinárodní mise ISAF, jejíž mandát vyprší na konci příštího měsíce. Od začátku příští roku pak NATO v Afghánistánu odstartuje novou misi s názvem Resolute Support. V rámci nové mise bude Aliance pomáhat s výcvikem afghánských bezpečnostních složek a bude jim radit a asistovat.

  Kam dál?
  Šéf NATO uzavírá třináctiletou misi v Afghánistánu (6.11. 2014)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  Rosatom postaví Íránu dvojici atomových reaktorů

  Írán a Rusko se dohodly na výstavbě dvou atomových reaktorů. Ty budou přistaveny k již existující jaderné elektrárně Bušehr. Vybudování dvou ruských reaktorů „bude probíhat pod dohledem Mezinárodní agentury pro atomovou energii a bude podléhat režimu nešíření jaderných zbraní“, uvedla ruská státní atomová agentura Rosatom. Podle šéfa íránského jaderného programu Ali Akbara Salehiho se jedná „o zlomový bod ve vztahu mezi oběma zeměmi“.

  Analýza Michaela Romancova

  Stejně jako v případě prvního reaktoru této elektrárny Rusko dodá Íránu uran, který si po jeho vyhoření vezme zpět k přepracování, aby uklidnilo obavy, že by Teherán mohl palivo využít k vyvinutí jaderné bomby.

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Velitele sil NATO v Evropě znepokojují konvoje směřující na Ukrajinu z Ruska

  Speciál

  Nejvyšší velitel aliančních sil v Evropě generál Philip Breedlove je znepokojen konvoji, které směřují z Ruska na Ukrajinu. Konvoje vezou náklad zásob a výzbroj pro dělostřelectvo. „Materiál, vybavení, zbraně, dodávky stále proudí na Ukrajinu. Během posledních dnů dorazily další dodávky,“ uvedl Breedlove. Ukrajina kvůli těmto pohybům obvinila Moskvu z vyslání 32 tanků a nákladních aut s vojáky, kteří mají podpořit proruské rebely okupující dvě enklávy na východě Ukrajiny.

  Dvouměsíční příměří, které mělo ukončit válku, během níž zemřely čtyři tisíce lidí, je podle Breedlova příměřím jen podle svého názvu. „Násilí narůstá každým dnem,“ doplnil Breedlove. Navíc podle něj pravděpodobně narostl počet ruských vojáků na východní Ukrajině. Ten dřívější odhady vypočetly na 250 až 300.

  Zdroj: The Moscow Times (Rusko)

  ---

  Komorowski schválil novou obrannou strategii Polska

  Polský prezident Bronislaw Komorowski podepsal novou polskou Národní obrannou strategii. Podle ní byla kvůli ruské anexi Krymu a účasti Moskvy v konfliktu na východě Ukrajiny oslabena bezpečnost v regionu. Dle Komorowského je nyní potřeba, aby se Polsko vůči hrozbám sjednotilo.

  „Jsem rád, že jsou zde přítomni představitelé nevládních organizací a regionálních vlád. Jsem si jistý, že díky společné snaze zajistíme, aby tato strategie byla implementována co možná nejefektivněji,“ dodal Komorowski.

  Dokument vyzývá k selektivnímu zapojení do akcí mezinárodního společenství pro prevenci nárůstu nových hrozeb nebo potřebu zvýšené spolupráce s USA stejně jako se Severoatlantickou aliancí a EU.

  Kam dál?
  Polsko plánuje nákup raket země-vzduch (4.11. 2014)
  Polsko, Litva a Ukrajina spojí své vojenské síly (23.9. 2014)

  Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

  ---

  Hrozba Islámského státu zpozdila dodávku F-16 Iráku

  První bojové letouny F-16, které si Irák zakoupil, budou vyslány do Arizony namísto letecké základny Balad v Iráku. Oznámil to mluvčí amerického ministerstva obrany Steven Warren. Plány na dodávku stíhaček na iráckou základnu vzaly za své poté, co se bojovníkům Islámského státu podařilo zabrat velkou část země a američtí kontraktoři kvůli nim museli základnu Balad opustit.

  Iráčtí piloti proto dorazí do Arizony, aby mohli pokračovat ve výcviku na cvičných strojích. V USA v současnosti prochází výcvikem nejméně 18 iráckých pilotů, kteří budou na jeho konci létat na strojích F-16. Ti musejí na strojích odlétat stovky hodin, což zabere nejméně 2 roky. Irák si od USA zakoupil 36 bojových letounů F-16, z nichž poslední měl Irák podle původního plánu obdržet na podzim 2017.

  Kam dál?
  Iráčané koupí 15 letounů L-159, armáda se zbaví nepotřebných bitevníků (28.8. 2014)

  Zdroj: Defense News (USA)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media