Síly umístěné na základně uprchly téměř bez varování, čímž ukončily svou více než desetiletou přítomnost v Sýrii během pouhých několika týdnů.
Írán byl po více než dekádu klíčovým spojencem syrského prezidenta Bašára al-Asada. Nasadil vojenské poradce, mobilizoval zahraniční milice a masivně investoval do syrské války. Jeho elitní Sbor islámských revolučních gard (IRGC) vybudoval síť podzemních základen, odkud zásoboval své spojence zbraněmi a výcvikem. Pro Írán byla Sýrie součástí širší strategie „bezpečnostního pásu“ proti Izraeli.
Když však přišel rozhodující moment, Írán nebyl připraven. Rozkazy k ústupu dorazily na některé základny na poslední chvíli. „Vývoj probíhal příliš rychle,“ říká vysoce postavený člen irácké polovojenské skupiny podporované Íránem. „Dostali jsme příkaz sbalit si věci a odejít.“
V jednom ze svých prvních rozhovorů nový syrský vůdce Ahmad Šara označil vítězství nad Asadem za „konec íránského projektu“. Zároveň však nevyloučil možnost udržování vyvážených vztahů s Teheránem. V tuto chvíli však Írán v Sýrii není vítán. Po letech budování a rozšiřování své vojenské přítomnosti je nyní vše, co Teherán vytvořil, v troskách – nejen na bojišti, ale i v očích značné části syrské veřejnosti.
Zdroj: BBC(Velká Británie)