natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Írán se mírových rozhovorů o Sýrii nezúčastní

  21. ledna 2014  16:07

  Rada bezpečnosti OSN (ilustrační foto) | foto: OSN

  Írán se mírových rozhovorů o Sýrii nezúčastní

  Generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun stáhl pozvánku Íránu na druhou mírovou konferenci o budoucnosti Sýrie v Ženevě, oznámil jeho mluvčí. Pan Ki-mun dříve překvapivě oznámil, že se Írán mírových rozhovorů, které budou zahájeny ve středu ve švýcarském Montreaux, bude moci zúčastnit.

  Opoziční zástupci sdružení v Syrské národní koalici potvrdili svoji účast až poté, co OSN pozvánku pro íránské zástupce stáhla. Jedna z hlavních opozičních frakcí, Syrská národní rada, však opoziční koalici na protest opustila kvůli tomu, že syrský prezident Bašár Asad odmítá ze svého úřadu odejít.

  Kam dál?
  Americké monstrum zlikviduje na moři chemické zbraně ze Sýrie (8.1. 2014)

  Zdroj: France 24 (Francie)

  ---

  Spojené arabské emiráty zavádí povinnou vojenskou službu

  Spojené arabské emiráty se rozhodly zavést povinnou vojenskou službu pro muže od 18 do 30 let, která potrvá minimálně devět měsíců, oznámil viceprezident a premiér šejk Mohammad bin Rašíd Al-Maktúm. „Nový zákon zakládá zcela novou národní obranu, abychom byli schopni ochránit svoji vlast, její hranice a zdroje,“ uvedl šejk na svém twitterovém účtu.

  Občané Spojených arabských emirátů, kteří dokončili střední školu, budou sloužit devět měsíců. Pro ty, kteří ji nemají, bude vojenská služba trvat dva roky. Zatímco výcvik budou muset absolvovat všichni muži mezi 18 a 30 lety, pro ženy je vojenská služba dobrovolná.

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Výcvik NATO pomáhá armádám na Balkáně

  Severoatlantická aliance pokračuje ve výcviku armád balkánských zemí, aby se jejich jednotky mohly účastnit zahraničních misí; zároveň tím zvyšují jejich schopnosti a odhodlání stát se členy Aliance. NATO cvičí vojáky z Makedonie, Bosny a Hercegoviny, Albánie a Černé hory.

  „Výcvik posledního makedonského kontingentu probíhal v Německu pod dohledem amerických vojáků a nyní je plně schopný vycvičit členy afghánské armády,“ uvedl mluvčí makedonské armády Mirce Gjorgjoski. „Výcvik sestával z úkolů, které plní vojáci NATO. A ukázalo se, že naše armáda se nijak neliší od armád členů Aliance co se standardů výcviku a organizace týče,“ dodal Gjorgjoski.

  Kam dál?
  NATO testuje připravenost makedonské armády (4.11. 2013)

  Zdroj: SETimes (USA)

  ---

  Stavridis: Blízkému východu hrozí sektářská válka

  Bývalý vrchní velitel sil NATO v Evropě admirál James Stavridis má obavy, že zvyšující se sektářské násilí v Sýrii a Iráku může pomalu zasáhnout celý region Blízkého východu a opakoval by se podobný scénář jako při náboženských válkách v Evropě v 16. a 17. století. Stavridis uvedl, že i když je ohnisko napětí zatím pouze v Sýrii a Iráku, země jako Libanon mohou být válkou velmi snadno zasaženy.

  Názor ze zahraničí

  „Mám velké obavy, že konflikt mezi šíity a sunnity má potenciál rozrůst se do velké regionální války,“ varuje admirál. „Když se podíváme na dřívější období reformace v Evropě, je zjevné, jak náboženské války dokážou pohltit celou oblast,“ dodal Stavridis.

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  Německé nevládní organizace vnímají stažení vojáků z Afghánistánu pozitivně

  Zástupci německých neziskových organizací předpokládají, že stažení spojeneckých jednotek z Afghánistánu na konci letošního roku sníží počet útoků Tálibánu na jejich pracovníky. Z pohledu bojovníků Tálibánu jsou humanitární pracovníci, kteří spolupracují s ozbrojenými složkami, synonymem západní hrozby.

  Čím bližší spolupráce mezi neziskovými organizacemi a bezpečnostními silami probíhá, tím vyšší je riziko, že Tálibán nebude dělat mezi nimi rozdíly. „Ohrožuje to naši práci, pokud na nás nahlížejí tak, že jsme tu společně s vojáky,“ uvedl Mathias Mogge z německé pobočky World Hunger Relief Agency.

  Kam dál?
  Mluvčí Tálibánu: Nad NATO zvítězíme (20.1. 2014)

  Zdroj: Euractiv (EU)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media