natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Írán posílá vojenské lodě do Adenského zálivu

  12. září 2011  23:08

  Írán posílá vojenské lodě do Adenského zálivu
  Podle vyjádření oficiální íránské tiskové agentury Press TV posílá Írán do Adenského zálivu a Rudého moře ponorku a vojenskou loď. Admirál Habibollah Sayyari uvedl, že rozmístění lodí poslouží íránským účelům a zároveň bude tlumočit "poselství míru a přátelství všem zemím".

  Přítomnost íránského námořnictva má také "posílit bezpečnost všech zemí světa". Podle Sayyariho mají lodě zároveň bojovat s piráty.

  Čtěte také:
  Íránu se nelíbí protiraketový systém v Turecku
  Ahmadínežád: Jaderné zbraně patří minulosti

  Zdroj: The Washinton Post (USA) 

  ---

  Velitel ISAF odcestoval do Pákistánu
  Velitel mezinárodních sil ISAF John R. Allen odcestoval poprvé do Pákistánu. Setkal se zde s vrchním velitelem pákistánské armády Parvez Kayaniem. Tématem diskuzí byla otázka, jak zlepšit bezpečnost v regionu, ale i nedávný masivní útok až 300 talibanských ozbrojenců na pákistánské pohraniční základny.

  Útok, který přišel z afghánské strany hranice, si vyžádal životy 27 pákistánských vojáků. Podle pákistánské armády za útokem stojí místní Talibánci, kteří po armádní akci uprchli právě do Afghánistánu, odkud operují z provincií Kunar a Nuristán.

  Pákistánská odnož Talibanu má na svědomí jedny z nejnebezpečnějších útoků v posledních týdnech. Obětmi jsou civilisté i vojáci, Taliban dokonce unesl skupinu pákistánských chlapců.

  Čtěte také:
  Pákistán znepokojen zastavením pomoci od USA

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Rasmussen připomněl události 11. září
  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v proslovu v Bruselu připomněl útoky na Spojené státy z 11. září 2011. "Útoky z 11. září byly začátkem dlouhé zimy. Události na Blízkém východě však obnovily naši víru, že i když může být touha po svobodě utlačována, nikdy nemůže být potlačena úplně," prohlásil Rasmussen ve své řeči.

  "Arabské jaro je začátkem nové doby naděje pro nás pro všechny," sdělil. Rasmussen dále připomněl, že 11. září bylo spouštěčem první společné akce Severoatlantické aliance, která následně vedla ve válku v Afghánistánu. Generální tajemník neopomenul zmínit ani smrt tvůrce útoků z 11. září Usámy bin Ládina, který je prý již "pohřben historií".

  Rasmussen mluvil i o nadcházejícím summitu NATO, který se má konat v Chicagu. "Zajistíme, aby alianční misí nebylo pouze chránit ty, co ctí svobodu, ale aby i inspirovala a chránila ty, co žádají svobodu," uvedl.

  Zdroj: Hindustan Times (Indie) 

  ---

  Afghánistán: zraněno 77 amerických vojáků
  Při sebevražedném útoku v afghánské provincii Wardak byli zabiti dva afghánští civilisté a zraněno 77 amerických vojáků. Rozsáhlý útok byl uskutečněn pomocí vozidla napěchovaného výbušninami, uvedl velitel mezinárodních sil ISAF John R. Allen. Zranění vojáci nejsou ohroženi na životě a podle zpráv se brzy vrátí do služby.

  K útoku se přihlásil Taliban, což potvrdily i ISAF. Útok podle Allena spíše ukázal "čeho všeho Taliban není schopen, než čeho schopen je". Allen připomněl i desáté výročí útoků z 11. září. Koaliční síly podle něj v Afghánistánu dosáhly značných úspěchů, ale stále je čeká spousta práce.

  Čtěte také:
  Afghánistán: Dva mrtví po sebevražedném útoku

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Syn Muammara Kaddáfího se nachází v Nigeru
  Jeden ze synů bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího nalezl útočiště v sousedním Nigeru. Saadi Kaddáfí se původně před dvěma týdny nabídl, že vyjedná zastavení bojů. Od té doby se o něm nevědělo, až nyní ministr spravedlnosti Nigeru Marou Amadou potvrdil, že byl Kaddáfí vpuštěn do Nigeru. Má přebývat v hlavním městě Niamey.

  Někteří členové Kaddáfího rodiny uprchli do Alžírska, avšak není známo, kde se skrývá samotný bývalý diktátor. Několik konvojů Kaddáfího stoupenců podle zpráv překročilo hranice Nigeru. Nigerská vláda uznala autoritu rebelské Přechodné národní rady, ale zároveň uvedla, že ještě nerozhodla, zda vpustí Muammara Kaddáfího do země.

  Útočiště plukovníku Kaddáfímu však mezitím nabídla Guinea Bissau. "Kaddáfí si díky svým investicím do Guineje Bissau zaslouží respekt a dobré zacházení úřadů i lidí Guineji Bissau," sdělil premiér této západoafrické země Carlos Gomes Junior.

  Čtěte také:
  Aliance prchající představitele Kaddáfího režimu nesleduje
  Kaddáfí možná uprchl do Nigeru

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  mdo natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media