natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Írán: Jaderné zbraně patří minulosti

  16. srpna 2011  14:32

  Ahmadínežád: Jaderné zbraně patří minulosti
  Jaderné zbraně jsou věcí minulosti, 21. století patří vědění, uvedl v rozhovoru íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Írán přitom nedávno zrychlil práce na zařízeních na produkování obohaceného uranu. Ahmadínežád však trvá na tom, že cílem Íránu je mírový jaderný program, neboť jaderné zbraně jsou Islámem zakázány.

  "Nechceme jaderné zbraně. Neusilujeme o jaderné zbraně. Je to nelidská zbraň," tvrdí Ahmadínežád. "Každý stát, který se snaží o vytvoření jaderné bomby, pouze plýtvá penězi a zdroji," uvedl dále íránský vůdce. Podle Ahmadínežáda totiž žádný stát z vlastnictví jaderné zbraně nikdy netěžil.

  "Naším cílem je mír. Jaderná energie pro všechny, ale jaderné zbraně pro nikoho. To je naším cílem," dodal Ahmadínežád. Zároveň uvedl, že veškeré íránské aktivity v oblasti jaderné energie jsou pečlivě monitorovány Agenturou pro atomovou energii.

  Zdroj: RT (Rusko)

  ---

  ISAF loni provedly 50 tisíc leteckých misí
  Mezinárodní síly ISAF provedly v Afghánistánu v loňském roce více než 50 tisíc leteckých misí. "Při misích jsme přišli kvůli nepřátelské činnosti celkem o tři stroje, včetně toho minulý týden" informoval jeden z velitelů ISAF Carsten Jacobson. Podle Jacobsona zároveň alianční a afghánské síly provedly 2800 speciálních operací, které měly za cíl zajetí nebo zabití vůdců Talibanu.

  Prohlášení Jacobsona přichází poté, co minulý týden došlo v Afghánistánu k sestřelení amerického vrtulníku CH-46 Chinook. Při sestřelení vrtulníku zahynulo 30 amerických vojáků. K útoku se přihlásil Taliban.

  Čtěte také:
  Největší ztráta od začátku mise: 38 mrtvých vojáků

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Kaddáfího opustil další spolupracovník
  Jeden ze šéfů bezpečnosti libyjského vůdce Muammara Kaddáfího podle zpráv emigroval do Egypta. Izolace plukovníka Kaddáfího se tak ještě více prohlubuje. Nad libyjským diktátorem se tak pomalu začínají stahovat mračna, zatímco se rebelové neustále blíží k hlavnímu městu Tripolisu.

  Libyjští povstalci navíc hlásí stále nové a nové zisky. Posledním městem, které se dostalo pod jejich kontrolu, je strategicky položený Zawiyah ležící mezi Tripolisem a Tuniskem. Rebelové se navíc blíží k odříznutí cesty vedoucí od Tripolisu k moři. Na té je přitom libyjský režim závislý. "Pokud se jim podaří tuto cestu skutečně odříznout, Tripolis bude pomalu vyhladověn," míní jeden z expertů.

  Nic však zatím nenasvědčuje tomu, že by se Kaddáfí plánoval v dohledné době vzdát. Ve svém posledním projevu vyzval k boji proti NATO, které označil za kolonizační sílu, a rebelům, které nazval krysami.

  Čtěte také:
  Kaddáfí vyzval k osvobození Libye

  Zdroj: The Washington Post (USA) 

  ---

  Při útoku Talibanu zemřeli čtyři Afghánci
  Taliban zaútočil na skladiště pohonných hmot ISAF provozovaného soukromou společností Supreme. Při útoku zemřeli čtyři Afghánci pracující pro soukromou bezpečnostní agenturu a dalším osm lidí bylo zraněno. Sebevražedný bombový útok se odehrál poblíž kandahárského letiště, které slouží jako centrum pro vojenské operace v jižním Afghánistánu.

  Útoku se zúčastnili tři sebevražední útočníci, přičemž dva se stačili odpálit, zatímco jeden byl zastřelen bezpečnostními silami. Organizace spolupracující s ISAF i konvoje s palivem pro mezinárodní síly jsou častými terči útoků vzbouřenců.

  Čtěte také:
  Taliban ukradl uniformy, hrozí útoky

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  Bulharsko hledá ochranku pro ministerstvo obrany
  Bulharské ministerstvo obrany hledá bezpečnostní agenturu, která by zajistila ochranu všech 163 budov ministerstva do roku 2014. Podle požadavků ministerstva by ochranka měla být profesionální a mít určité zkušenosti.

  Veřejná soutěž má hodnotu přibližně 5 milionů euro. Podobná soutěž byla vypsána v roce 2009.

  Zdroj: Novinite (Bulharsko)


  mdo natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media