natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Irák poprvé použil nové F-16 v boji proti IS

  8. září 2015  15:10

  Norské stíhačky F-16 na Islandu. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Irák poprvé použil nové F-16 v boji proti IS

  Irácká armáda poprvé použila čtyři své nové letouny F-16 v boji proti organizaci Islámský stát. Iráčané s letouny provedli celkem 15 útoků na povstalecké pozice severně od Bagdádu. Útoky trvaly čtyři dny a armáda během nich využila tzv. chytré zbraně, uvedl irácký generál Anwar Hama Amin během konference v Bagdádu. Té se zúčastnil i irácký ministr obrany Chálid al-Obejdi, který informoval novináře o tom, že útoky byly úspěšné a že letouny budou mít pozitivní dopad na provedení budoucích operací.

  Letouny byly pořízeny od Spojených států, které první kusy do Iráku dodaly v červnu letošního roku. Celkem si jich Bagdád objednal 36. Tyto F-16 jsou pro iráckou armádu cenným přírůstkem, její ostatní letecké vybavení není ani zdaleka tak sofistikované.

  Kam dál?
  NATO odsouhlasilo plán na pomoc irácké armádě (3.8. 2015)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Expert: Rusko zvyšuje vojenskou pomoc Sýrii

  Moskva se rozhodla posílit svou vojenskou pomoc určenou pro syrský režim. Obává se totiž, že moc syrského prezidenta Bašára Asada slábne, uvedl člen Německého institutu mezinárodních a bezpečnostních vztahů Khaled Yacoub Oweis. V průběhu několika minulých dní se v různých světových denících objevily zprávy o tom, že Rusové nabídli Syřanům nové zbraně a vojenský výcvik, nebo že vyslali do Sýrie své jednotky. Veškeré tyto informace Moskva odmítá.

  Někteří experti se na vysílání ruských jednotek do Sýrie dívají skepticky. „Nevidím důvod, proč by Rusko do Sýrie skutečně nějaké jednotky vysílalo. Neodpovídalo by to ruské politice posledních 20 let. Po sovětské zkušenosti z Afghánistánu, která negativně ovlivnila názor ruské veřejnosti, je Moskva ohledně zámořských operací opatrná,“ namítá ruský expert Nikolaj Kozhanov. Ruské dodávky ozbrojených nákladních aut, dronů a vyslání několika vojenských poradců do Sýrie je podle Kozhanova jen plněním závazku, který Moskva dala Asadovu režimu již dříve.

  Kam dál?
  Rusko nepošle vojáky do Sýrie proti IS (6.8. 2015)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Karzáí: K implementaci memoranda mezi afghánskými a pákistánskými tajnými službami nedojde

  Memorandum o porozumění mezi afghánskou a pákistánskou zpravodajskou službou v Afghánistánu realizováno nebude, uvedl bývalý afghánský prezident a silný odpůrce této smlouvy Hamíd Karzáí. Informoval o tom novináře během své návštěvy Indie.

  Dohoda měla napomoci sdílení zpravodajských informací mezi oběma státy a podpořit jejich spolupráci v boji proti povstalcům.

  Kam dál?
  Skončilo mírové jednání mezi Tálibánem a afghánskou vládou (8.7. 2015)

  Zdroj: Khaama (Afghánistán)

  ---

  Generální tajemník NATO navštíví Ukrajinu

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg se chystá na návštěvu Ukrajiny. Ta se má uskutečnit na konci září letošního roku, tedy přibližně tři měsíce před uplynutím nejpozdějšího možného dne, do kdy by mělo být realizováno příměří mezi Ukrajinou a Ruskem. O návštěvě vrchního představitele NATO informoval ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin během své cesty do Bruselu.

  Stoltenberg by během této své oficiální cesty měl podepsat smlouvu o otevření nové alianční kanceláře na Ukrajině, o zvýšení spolupráce ve strategické komunikaci, o námořní problematice a speciálních operacích. „Pro naše vztahy to bude velmi symbolická návštěva,“ dodal Klimkin.

  Kam dál?
  Příměří na Ukrajině je velmi křehké, upozorňuje šéf NATO (5.6. 2015)

  Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

  ---

  Alianční letecké útoky afghánské policisty nezabily, tvrdí USA

  Severoatlantická aliance ani Spojené státy nebyly zapojeny do leteckých útoků, které měly v jižním Afghánistánu údajně zabít 11 afghánských policistů a pracovníků protinarkotického oddělení. Uvedl to americký vojenský mluvčí plukovník Brian Tribus. „6. září 2015 NATO ani USA žádné letecké útoky v provincii Hílmand neprováděly,“ informoval Tribus. Vyvrátil tím slova mluvčího afghánského ministerstva vnitra, který tvrdil, že za útoky na Afghánce stojí právě alianční jednotky.

  Američtí vojáci v tom dni prováděli kinetické útoky jen v distriktu Maiwand v provincii Kandahár.

  Kam dál?
  Američané při náletu omylem zabili osm afghánských vojáků (20.7. 2015)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

  gen; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media