natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  I když si Turci čínský raketový systém nekoupí, pro Čínu je objednávka úspěchem

  10. října 2013  23:23

  Čínská nabídka zbraní předčila americké, evropské i ruské. (Ilustrační foto - zbraňové systémy Ruska a Číny). | foto: wikimedia, CCTVnatoaktual.cz

  I když si Turci čínský raketový systém nekoupí, pro Čínu je objednávka úspěchem

  Rozhodnutí Turecka koupit čínské naváděné střely představuje pro čínský průmysl důležitý průlom. Čína si totiž dlouho přála stát se dodavatelem pokročilých zbraňových systémů a nyní vyhrála výběrové řízení v objednávce členského státu Severoatlantické aliance, při němž porazila výrobce z USA, Ruska a Evropy.

  Turecko by se své objednávky mohlo vzdát kvůli tlaku ze strany NATO, ale někteří čínští a zahraniční komentátoři věří, že i tak se jedná o symbolické vítězství Číny, tvrdí ve svém článku Oliver Brauner, výzkumný pracovník Stockholmského institutu pro výzkum mezinárodního míru (SIPRI). Původní plány Turecka zakoupit čínské HQ-9 poukázaly na pokrok Číny v oblasti naváděných střel a leteckých technologií dále uvádí Oliver.

  Prodej zbraní členskými zeměmi NATO do Číny je zakázaný, naopak to ale neplatí. Profesor Zhang Zhaozong z Národní univerzity obrany čínské armády tvrdí, že si státy NATO nikdy nemyslely, že by si nějaká země chtěla koupit zbraně od Číny. Proto jsou reakce NATO a USA tak útočné.

  Kam dál?
  Rasmussen: Turecko si snad nákup čínského protiraketového systému ještě rozmyslí (8.10. 2013)
  Turecko: Čínský raketový systém bude slučitelný s aliančním (3.10. 2013)

  Zdroj: Reuters (Kanada), China News Service (Čína)

  ---

  Poslední Karzáího kritika NATO je známkou frustrace před volbami

  Od muže, který vděčí Spojeným státům a britské vojenské podpoře za svou práci a pravděpodobně i život, se současná kritika Severoatlantické aliance za její účinkování v Afghánistánu může zdát pokrytecká. „Karzáímu byla diagnostikována manio-deprese. Někdy je kontrolovatelná, jindy zase nikoli. Pokud se podíváte na to, co řekl na veřejnosti a co novinářům, zjistíte, že v jednom okamžiku nás chválí a za chvíli zase USA kritizuje,“ říká novinář pro deník Washington post Bob Woodward. Jenže v době, kdy se západní politici a generálové shodují v názoru, že dvanáctiletá válka v Afghánistánu je úspěch, slouží jako připomínka, že situace v Afghánistánu je stále komplikovaná.

  Deník Guardian dospěl srovnáním různých výpočtů k výsledku, podle kterého za posledních šest let v Afghánistánu zemřelo více než 14 a půl tisíce civilistů. Z toho však mnohem více lidí zemřelo v důsledku útoků Tálibánu než kvůli činnosti NATO. Někteří afghánští politici a nezávislí analytici navíc věří, že další občanská válka bude po odchodu jednotek NATO ze země nevyhnutelná nezávisle na tom, co tvrdí představitelé Západu. Kábul podle nich nebude schopen válce zabránit.

  Kam dál?
  NATO útočilo na ozbrojence; podle Afghánců umírali civilisté (9.9. 2013)
  NATO už se stáhlo z 90 % afghánských základen (21.8. 2013)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Spojené státy darovaly Afghánistánu dva nákladní letouny

  Rodící se afghánské letectvo získalo od USA své první dva nákladní letouny C-130. Ty by měly přispět ke zlepšení vojenských schopností země. Letouny budou využívány k přesunu vojáků a zásob napříč Afghánistánem. Tento krok USA je součástí jejich strategie odchodu z Afghánistánu. Kábul nicméně poukazuje na to, že proces je příliš pomalý.

  Afghánské letectvo v současnosti disponuje 45 vrtulníky a několika malými letadly, které slouží k boji proti Tálibánu a k evakuaci obětí z boje. Se stroji C-130 budou v příštích dvou letech společně lítat alianční i afghánští piloti v rámci výcviku Afghánců. Další dva stejné stroje by mělo afghánské letectvo obdržet od USA příští rok.

  Kam dál?
  NATO: Budoucnost afghánské armády závisí na vládních reformách (14.8. 2013)

  Zdroj: Express Tribune / AFP (Pákistán)

  ---

  USA zmrazí vojenské dodávky Egyptu v hodnotě stovek milionů dolarů

  Představitelé amerického ministerstva zahraničí a Pentagonu oznámili, že Spojené státy kvůli současné situaci v zemi Egyptu nedodají tanky, bojové letouny ani útočné helikoptéry. Stejně tak Egypt nedostane ani 260 milionů dolarů, které měly sloužit jako pomoc na výdaje egyptské armády.

  „Rozhodnutí bude revidováno a už nyní je to promyšlený důsledek toho, co se [v Egyptě] odehrálo v létě. Není to nezvratné rozhodnutí, je to rozhodnutí do doby, než uvidíme nějaký pokrok,“ řekl zástupce USA po rozhovoru amerického ministra obrany Chucka Hagela s egyptským de facto vládcem Abdel Fatah al-Sisim.

  Kam dál?
  EU pozastavila dodávky zbraní do Egypta (23.8. 2013)
  USA ruší vojenské cvičení s Egyptem, finanční pomoc ale zůstává (16.8. 2013)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Jižní Korea a USA začaly s námořním cvičením i přes hrozby KLDR

  Spojené státy společně s Jižní Koreou a Japonskem odstartovaly námořní cvičení i přes hrozby ze strany Severní Koreje. Podle mluvčího jihokorejského ministerstva obrany Wi Wong-sopa se jedná o každoroční cvičení zaměřené na pátrací a záchranné operace. Jejich cílem je zvýšit připravenost bezpečnostních sil v případě katastrof.

  KLDR na manévry odpověděla uvedením armády do pohotovosti a varovala, že její jednotky jsou připraveny kdykoli zasáhnout.

  Společná cvičení v blízkosti hranic KLDR vždy vedou k výhrůžkám. KLDR je také rozhněvaná kvůli uzavření strategického paktu mezi Jižní Koreou a USA, jenž má poskytnout prostředky pro odstrašení KLDR před jaderným útokem.

  Kam dál?
  Americká armáda přesouvá další jednotky do Jižní Koreje (19.9. 2013)

  Zdroj: SME (Slovensko)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media