natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Západní námořnictva mají problém zastavit Hútíe v Rudém moři

  2. července 2024  20:04
  Ani intenzivních operace západních námořních sil nedokázaly zajistit Rudé moře. Více než šest měsíců poté, co povstalecká skupina Hútíů začala vážně narušovat námořní dopravu v Rudém moři se globální lodní doprava smířila s novým normálem.  

  Protilodní balistická střela vypálená z území Jemenu zasáhla nákladní loď True Confidence 6. března 2024. Při útoku byli tři námořníci zabiti a další čtyři zraněni. | foto: @CENTCOM

  A to i přes snahu amerického, britského a evropského námořnictva zneškodnit hútijskou hrozbu. Komerční lodě, včetně kontejnerových lodí, lodí na přepravu volně loženého zboží, tankerů na přepravu ropy a plynu dávají přednost bezpečnější ale delší a nákladnější plavbě podél Afriky.

  Přední světová námořnictva mají potíže s potlačením povstalecké skupiny Hútíů, což vyvolává otázky o zdatnosti západních námořních sil a jejich užitečnosti v případných budoucích střetech. Ale zjevný neúspěch anglo-americké a evropské mise na zabezpečení Rudého moře nemusí nutně zpochybňovat užitečnost námořní síly pro vysoce náročné mise.

  Navzdory nezdarům na moři byly americké, britské a evropské lodě schopny zachytit a zničit obrovské množství hútíjských pokusů o útok.

  Celá situace poukazuje na to, že celý globální svět bral bezpečnost na moři za samozřejmost, což jak se ukazuje není pravda. Převládá námořní nejistota a bezpečnost může být zaručena pouze západními námořními silami, které na mořích hlídkují.

  Evropané dávno zjistili, že vymáhání vysoké bezpečnosti na moři vyžaduje trvalé investice do námořních kapacit, které se v posledních desetiletích neuskutečnily a v dohledné době je nelze ani napravit. Budoucí zajištění bezpečnosti na moři je spojeno s jasnými náklady v podobě vyšších rozpočtů na obranu.

  Zdroj: Foreign Policy (USA)

  asš; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media