Mělo se diskutovat o koordinaci vojenské pomoci Ukrajině a společném postoji Aliance k ruské válce na Ukrajině, místo toho ale Hegseth naznačil odlišné směřování Trumpovy administrativy.
To částečně odpovídá požadavkům Moskvy. Hegseth například prohlásil, že „Spojené státy nevěří, že členství Ukrajiny v NATO je realistickým výsledkem vyjednávání,“ čímž naznačil možnou změnu postoje USA. Jeho slova se evropští politici snažili interpretovat tak, aby nenarušila jednotu Aliance.
Britský ministr obrany John Healey zdůraznil, že NATO nadále považuje Ukrajinu za budoucího člena, zatímco estonský ministr obrany Hanno Pevkur upozornil, že Hegsethova slova neobsahovala žádný časový rámec.
Dalším klíčovým tématem byla otázka obranných výdajů. Hegseth zopakoval Trumpův požadavek na zvýšení výdajů na obranu ze současných 2 % HDP na 5 %, přičemž varoval, že „USA již nebudou tolerovat nevyvážený vztah, který podporuje závislost Evropy na USA.“ Generální tajemník NATO Mark Rutte připustil, že současný dvouprocentní závazek je nedostatečný a že při jeho zachování se Evropa nebude schopna ubránit případné agresi.
Zdroj: CNN (USA)