natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  GLOBSEC 2014: EU je v přístupu k Rusku pokrytecká, kritizoval Fico

  16. května 2014  16:49

  Slovenský premiér Robert Fico. | foto: NATO Photos

  GLOBSEC 2014: EU je v přístupu k Rusku pokrytecká, kritizoval Fico

  Uzavírání dohod s Ruskem i v době hrozeb dalších sankcí je ze strany západoevropských států pokrytecké, prohlásil na bezpečnostní konferenci GLOBSEC 2014 slovenský premiér Robert Fico. Jeho český a maďarský protějšek Bohuslav Sobotka a Viktor Orbán na Ficovu kritiku reagovali s tím, že nechtějí přijít o obchodní příležitosti.
   
  „Mluvíme tu o solidaritě a Francie prodává Rusku válečné lodě. Mluvíme o pomoci Ukrajině s energetickou bezpečností a v té samé době činí Evropská rada důležitá rozhodnutí,“ komentoval Fico podepsání dohody s ruským Gazpromem na vytvoření plynovodu South Stream, na němž budou pracovat také firmy z Itálie, Francie a Německa.
   
  Kam dál?
  GLOBSEC 2014: Sankce proti Rusku začínají působit, tvrdí USA (15.5. 2014)
   
  Zdroj: Businessweek (USA) 

  ---

  GLOBSEC 2014: Rasmussen mluvil o Ukrajině a potřebě zvyšování obranných rozpočtů

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen vystoupil na devátém ročníku bratislavské bezpečnostní konference GLOBSEC 2014. Ve svém výstupu se mimo jiné věnoval tomu, jak NATO může pomoci Ukrajině. Aliance podle něj může Ukrajině pomoci „v oblastech reformy obrany, modernizace ozbrojených sil nebo větší interoperability při cvičeních s NATO.“ Co se týče pomoci s vybavením a zpravodajskými službami, tak se podle Rasmussena Ukrajina musí obrátit na jednotlivé státy, nikoli na Alianci jako celek.
   
  Rasmussen dále zdůraznil potřebu, aby středoevropské a východoevropské státy zvýšily své výdaje na obranu. „Ruské výdaje na obranu za posledních pět let každý rok o více než deset procent vzrostly. Nyní je čas, aby investice do obrany [především ve střední a východní Evropě] přestaly být snižovány a měl by být nastaven opačný trend,“ uvedl šéf NATO.
   
  Kam dál?
  GLOBSEC 2014: Na Slovensku se řeší výzvy světové politiky (15.5. 2014)
   
  Zdroj: Interfax-Ukraine (Ukrajina), Reuters (USA)

  ---

  GLOBSEC 2014: Premiéři V4 se shodli na nutnosti připravit se na energetickou krizi

  Dodávky ruského zemního plynu přes Ukrajinu a Slovensko na Západ by mohly být přerušeny a premiéři států Visegrádské čtyřky se shodli na potřebě připravit speciální krizový mechanismus, který by se s podobným problémem vypořádal. Na bezpečnostní konferenci GLOBSEC 2014 to uvedl slovenský premiér Robert Fico. „Několik členských států EU bylo ruským prezidentem Vladimirem Putinem informováno, že pokud Ukrajina nezaplatí Moskvě za plyn, tak budou dodávky do Evropy pozastaveny od prvního června.“
   
  Maďarský premiér Viktor Orbán se postavil za projekt South Stream, který by podle něj mohl posloužit k diverzifikaci dodávek zemního plynu. Kromě jistot v dodávkách nerostných surovin považuje Orbán za důležité také vojenskou bezpečnost, která se musí rozvíjet na regionální úrovni. Z toho důvodu by již v roce 2016 mohla vzniknout středoevropská bojová skupina.
   
  Kam dál?
  NATO: Rusko dosáhne svých cílů na Ukrajině i bez invaze (7.5. 2014)
   
  Zdroj: Shanghai Daily (Šanghaj), Politics (Maďarsko)
   
  ---

  Ruská agrese posouvá Ukrajince blíže EU i NATO, vyplývá z výzkumu

  Kvůli anexi Krymu a údajné podpoře proruských separatistů na Ukrajině chce stále více Ukrajinců, aby se Ukrajina stala součástí Severoatlantické aliance a Evropské unie, vyplývá z aktuálního výzkumu veřejného mínění. To je přitom přesný opak toho, čemu chtěla Moskva předejít. Poprvé za více než deset let je více než polovina (52 %) Ukrajinců pro to, aby se jejich země přiblížila EU. Na druhou stranu jen 16,6 % Ukrajinců chce, aby Ukrajina orientovala obchod a politiku na Rusko.
   
  Podle Andreje Byšenka z Razumkova centra, které zjišťovalo nejnovější názor Ukrajinců, je v současnosti 41 procent Ukrajinců proti vstupu do NATO, zatímco pro vstup do Aliance je 36 procent z nich. Ještě před pár týdny přitom proti vstupu do NATO bylo více než 50 procent obyvatel Ukrajiny.
   
  Kam dál?
  Lukašenko: Členství Ukrajiny v NATO je proti zájmům Ruska a Bělorsuka (14.5. 2014)
   
  Zdroj: Los Angeles Times (USA)

  ---

  Kanada chce své letouny nechat v Rumunsku déle

  Konzervativní kanadská vláda se připravuje na prodloužení mise kanadských letounů v Rumunsku. Mise by měla být prodloužena o tři měsíce a je možné, že letadla zůstanou ve východní Evropě až do konce letošního roku. Kanadská vláda požádala o pořízení zásob a doručení leteckého paliva do Rumunska.
   
  Nejvyšší velitel amerických a aliančních sil NATO v Evropě nedávno uvedl, že operace v Rumunsku bude trvat do konce letošního roku. V současnosti má Kanada v Rumunsku šestici bojových letounů CF-18 Hornet a přes dvě stě příslušníků personálu.
   
  Kam dál?
  Kanada posílá válečnou loď do východní Evropy (2.5. 2014)
  Kanada posílá do východní Evropy stíhačky (18.4. 2014)

  Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media