natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Generální tajemník NATO míří do Bratislavy

  12. května 2014  14:46

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. | foto: NATO Photos

  Generální tajemník NATO míří do Bratislavy

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen navštíví v půlce května Slovensko. Informovalo o tom slovenské ministerstvo zahraničí. Během své návštěvy se Rasmussen setká se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem, premiérem Robertem Ficem, ministrem zahraničí Miroslavem Lajčákem a ministrem obrany Martinem Glváčem s nimiž společně zhodnotí 10 let členství Slovenska v Alianci.

  Věnovat se budou slovenským prioritám před blížícím se summitem NATO ve Walesu, současné situaci na Ukrajině stejně jako možnostem, které by mohly přispět ke snížení napětí v zemi, nebo zapojení NATO v Afghánistánu po skončení mise ISAF na konci letošního roku. Rasmussen by také měl promluvit na bezpečnostním fóru GLOBSEC, které se bude konat v Bratislavě.

  Zdroj: The Slovak Spectator (Slovensko)

  ---

  Paříž stále počítá s prodejem vojenských lodí Rusku

  Plán na prodej francouzských vojenských lodí Rusku je zatím stále na stole. „Smlouva byla podepsána v roce 2011, nyní jsme ve fázi jejího plnění a kompletní by měla být v říjnu 2015,“ řekl během státní návštěvy Německa francouzský prezident Francois Hollande. První z dvojice válečných plavidel třídy Mistral by měla Moskva získat ještě letos. Spojené státy kvůli francouzskému záměru prodat lodě Rusku již několikrát daly najevo své obavy a to ještě před začátkem krize na Ukrajině.

  Hollande se při setkání s německou kancléřkou Angelou Merkel věnoval tématu Ukrajiny a společně pak vyzvali Kyjev a Moskvu, aby zajistily hladký průběh ukrajinských prezidentských voleb na konci května.

  Kam dál?
  Francie možná zruší prodej válečných lodí Rusku (18.3. 2014)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Vershbow varuje před kroky Ruska, jež by mohly přivést Podněstří blíže k Moskvě

  Náměstek generálního tajemníka Severoatlantické aliance Alexander Vershbow varuje před pokusem Ruska podpořit rebely v Moldavsku. Podle něj se Moldavsko v současnosti nachází pod stále větším tlakem kvůli situaci na Ukrajině. Vyzval proto Moskvu, aby „respektovala teritoriální integritu Moldavska“, protože NATO bude velmi negativně vnímat jakýkoli pokus přivést region Podněstří blíže k Rusku.

  Vershbow dále uvedl, že při své návštěvě Kišiněva bude jednat o možnosti posílení vojenských schopností Moldavska. Moldavsko je součástí aliančního Programu pro mír, do něhož vstoupilo v roce 1994.

  Kam dál?
  Aliance zvažuje trvalé rozmístění vojáků ve východní Evropě (7.5. 2014)

  Zdroj: Radio Free Europe (USA/Česká republika)

  ---

  Rumunsko požaduje po Moskvě vysvětlení pohrůžky ruského vicepremiéra

  Bukurešť chce, aby Rusko vysvětlilo poznámku ruského vicepremiéra Dimitrije Rogozina, který hrozil, že se do Podněstří vrátí v ruském strategickém bombardéru Tu-160. Rogozin na svém twitterovém účtu uvedl: „Na přání USA Rumunsko uzavřelo cestu mému letadlu. Ukrajina mi znovu nedovolí proletět jejím vzdušným prostorem. Příště poletím na palubě TU-160.“ Ruský vicepremiér tak reagoval na situaci, kdy mu na cestě z Podněstří zablokovaly cestu nejprve rumunské a poté i ukrajinské stíhačky. Rumunsko ve svém prohlášení uvedlo, že tento krok vyplývá ze sankcí EU vůči některým ruským a pro-ruským ukrajinským politikům, mezi nimiž je právě i Rogozin.

  Ruský vicepremiér se vracel z oslav sovětského vítězství nad nacistickým Německem v Tiraspolu, hlavním městě Podněstří, kde při své návštěvě vyjádřil podporu Ruska lidem v Podněstří, jehož nezávislost není mezinárodně uznávána.

  Kam dál?
  NATO je připraveno na ruskou taktiku (9.5. 2014)
  Ruské oťukávání pokračuje. Britové vyprovodili ruský torpédoborec (25.4. 2014)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Po odchodu NATO čeká afghánské vojáky změna, obávají se nedostatku

  Problémy ohledně nedostatku základního vybavení, ubytování, dodávek vody a údržby vozidel začínají trápit afghánské bezpečnostní složky kvůli blížícímu se odchodu zahraničních vojáků ze země na konci letošního roku. A to je jen malý výčet toho, z čeho mají Afghánci obavy. „Pokud nám dají helikoptéry a bojové letouny a pokud nás budou dostatečně podporovat, tak můžeme naši práci odvést dobře. Ale vrtulníků a letadel máme málo a bez nich to pro nás bude velmi složité,“ uvedl Shapoor Ahmadzai, který slouží v oblasti Khogyani.

  Miliardy zahraničních dolarů (především od USA) každý rok stojí udržení afghánských bezpečnostních složek (ANSF) v chodu a dárci doufají, že ANSF budou schopny zajistit bezpečnost v zemi a předejít návratu k občanské válce poté, co NATO zemi opustí. Afghánská armáda byla budována od roku 2002 a udělala významný pokrok, ale přesto se stále potýká s vysokou mírou dezerce, etnického nevyvážení a špatné logistiky.

  Kam dál?
  NATO převádí základny pod správu Afghánistánu (22.4. 2014)

  Zdroj: New Delhi Television (Indie)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media