Generál ISAF propuštěn kvůli kritice Karzáího
Dvouhvězdičkový americký generál Peter Fuller byl odvolán z funkce zástupce velitele výcvikové mise NATO v Afghánistánu poté, co do novin kritizoval afghánského prezidenta Hamida Karzáího.
Karzáí nedávno prohlásil, že kdyby došlo k válce mezi Spojenými státy americkými a Pákistánem, Afghánistán by se přidal po bok Pákistánců. Fuller na jeho prohlášení reagoval slovy: „To si děláte legraci! Nezlobte se na mě, my jsme vám dali 11,6 miliard dolarů a vy mi teď řeknete: Ani mě to moc nezajímá?“ Podle Fullera je Karzáí nevypočitatelný.
Okamžité propuštění generála Fullera oznámil velitel jednotek ISAF v Afghánistánu generál John Allen, podle něhož byly Fullerovy komentáře nepatřičné.
Kam dál?
NATO více přizpůsobuje výcvik armády afghánským potřebám
Odvolání McChrystala by mohlo zpečetit osud ISAF
Zdroj: The New York Times (USA)
---
Studie: Čína pro špionáž stále víc využívá kyberprostor
Nová studie amerických zpravodajských služeb ukazuje, že v oblasti ekonomické špionáže je nejaktivnější zemí na světě Čína. Zpráva zakládá své tvrzení na materiálech CIA, FBI a dalších institucí a tvrdí, že Číňané vnímají ekonomickou špionáž jako „základní prostředek k dosažení národní bezpečnosti a ekonomické prosperity“.
Zpráva také varuje, že špionáž prostřednictvím kyberprostoru se stává větší hrozbou než tradiční špionážní metody a techniky. Bývalý zaměstnanec Boeingu a Rockwellu Dongfan Chung byl nedávno v USA odsouzen k patnácti letům vězení za to, že měl doma 25 000 stran citlivých dokumentů, které mohl během let 1979-2006 předat čínské straně.
Loni bylo podle Zákona o ekonomické špionáži souzeno sedm lidí, šest z nich mělo napojení na Čínu. Peking všechna obvinění z podobných činů odmítá.
Kam dál?
Kyberútoky jsou levné a účinné, varují experti NATO
Zdroj: Defense News (USA)
---
V Dárfúru byl zabit příslušník mise OSN
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun odsoudil útoky, při nichž byl v súdánském Dárfúru zabit příslušník mírových jednotek OSN a dva další zraněni. OSN neprozradilo národnost mrtvého vojáka, nicméně Pan Ki-mun směřoval své kondolence do Sierra Leone, což naznačuje, že mrtvý voják byl z této země.
Pan Ki-mun vyzval vládu v Chartúmu, aby urychleně postavila útočníky před soud a zajistila v zemi bezpečnost. K útoku došlo ve stejný den, kdy súdánský prezident Omar Bašír navštívil nově obsazené město na jihu země.
Mise OSN a Africké unie UNAMID v Dárfúru minulý měsíc uvedla, že od nasazení mírových sil v zemi v roce 2007 zahynulo již 33 jejích příslušníků. Podle údajů OSN zemřelo v Súdánu od začátku povstání nearabských skupin proti chartúmské vládě v roce 2003 nejméně 300 000 lidí. Súdánští představitelé uvádějí 10 000 mrtvých.
Kam dál?
NATO v Dárfúru skončilo, Africe ale pomáhá dál
Zdroj: Al Jazeera (Katar)
---
Srbové v severním Kosovu zablokovali vozidla KFOR
Srbové v severním Kosovu zablokovali konvoj mezinárodních jednotek KFOR, který jel opravit most poblíž obce Zvečan ležící severně od Kosovské Mitrovice.
Srbové na severu Kosova již pět týdnů pomocí zátarasů blokují silnice. Mírové jednotce KFOR sice nedávno umožnili zásobovat vojáky na hraničních přechodech se Srbskem Jarinje a Brnjak a konvoje KFOR přes barikády po kontrolách pouštějí, vozidla mise EULEX však přes zátarasy nesmí. KFOR trvá na umožnění volného pohybu všem.
Srbové si chtějí pomocí barikád vynutit stažení celníků a policistů, které na hraniční přechody vyslala kosovská vláda v Prištině.
Kam dál?
Kosovští Srbové nechtějí odstranit zátarasy
Zdroj: SME (Slovensko)
---
Rusko a Itálie zahájily námořní cvičení
Rusko a Itálie spustily společné námořní protiteroristické cvičení v Jónském moři. Cvičení Ionex-2011 bude především simulovat situaci, kdy italské a ruské lodě osvobozují plavidlo ovládané piráty.
Italské námořnictvo do cvičení vyslalo dvě fregaty a Rusko křižník Smětlivij a remorkér Epron.
Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)