Francie začíná s leteckými údery proti IS v Iráku
Francouzské stíhačky provedly své první útoky proti ozbrojencům Islámského státu (IS) v Iráku. Kancelář francouzského prezidenta Francoise Hollanda uvedla, že v nadcházejících dnech budou útoky pokračovat. Francie je prvním spojencem Washingtonu, který proti IS zaútočil.
Tato mise zdůrazňuje možná překvapivý vojenský aktivismus francouzského prezidenta, který svou zemi zavázal již k několika vojenským intervencím. Francouzská vláda však jasně řekla, že tentokrát pozemní jednotky nenasadí. Pod kontrolou IS nadále zůstávají desítky měst v Iráku a Sýrii.
Kam dál?
Al-Káida se snaží sjednotit islámskou frontu v Sýrii před americkými nálety (17.9. 2014)
Francie odložila dodání prvního Mistralu Rusku (4.9. 2014)
Zdroj: BBC (Velká Británie)
---
Turci si pochvalují nasazení španělských Patriotů
Turecká vláda a armáda přivítaly rozhodnutí španělského spojence z NATO, který vyslal do jejich země systém Patriot. O chod protiletadlového systému se postará 130 techniků. Vzhledem k vážnosti hrozby ze syrských a iráckých hranic se podle vedoucího tureckého diplomata jedná o rozhodující pomoc v kritické době.
Baterie Patriotů budou nasazeny v oblasti Adana v jižním Turecku. Technika i s obsluhou přiletí do země v lednu, kdy nahradí baterie z Holandska. Německé a americké baterie zůstávají na svých místech.
Kam dál?
Experti: Turecká role v boji NATO proti IS bude spíše symbolická (9.9. 2014)
Nizozemci ukončí misi Patriotů v Turecku (27.8. 2014)
Zdroj: Defense News (USA)
---
Švédsko protestuje, Rusové narušili jeho vzdušný prostor
Švédsko prohlásilo, že tento týden jeho vzdušný prostor narušila dvě ruská vojenská letadla. Narušení považuje za závažné, a proto zaslalo protest velvyslanci Moskvy ve Stockholmu. Od březnové anexe Krymu se mají severské země před ruskými vojenskými ambicemi na pozoru. K narušení prostoru mělo dojít ve středu jižně od ostrova Oland v Baltském moři.
Událost rozdmýchala debatu o posílení švédské obrany. Odcházející vláda již na jaře prohlásila, že má v plánu zvýšit výdaje na obranu. Nastupující vláda se podle slov vítězné strany v tomto lišit nebude.
Zdroj: Reuters (Velká Británie)
---
USA obviňují Sýrii z použití chlorového plynu
Spojené státy americké tvrdí, že syrský prezident Bašár Asad porušil smlouvu o chemických zbraních. Asad měl po podepsání smlouvy provést několik útoků chlorovým plynem proti syrským vesnicím. Obvinění přichází v době, kdy Senát USA schválil plán na výcvik a vyzbrojení syrských rebelů.
Podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho teď Washington hledá způsob, jak s Asadem zúčtovat. Představitelé USA nejsou jediní, kdo vytváří novou vlnu západního tlaku na Asadovu vládu. Ta byla již v roce 2013 spojována s chemickými útoky poblíž měst Aleppo a Ghouta.
Kam dál?
USA rozpouštějí chemické zbraně ze Sýrie, někde ve východním Středomoří (21.7. 2014)
Zdroj: Russia Today (Rusko)
---
Projev iráckého klerika vytváří rovnováhu
Vlivný šíitský ajatolláh Alí al-Sistání vyzval k bdělosti vůči západnímu politickému vměšování do iráckých záležitostí. Vojenské kampani vedené proti extremistům Islámského státu (IS) nicméně neoponoval. Zdůraznil, že mezinárodní spolupráce nesmí být brána jako záminka k přijímání cizích rozhodnutí o dění v Iráku.
Pečlivě vyvážený projev podtrhl snahy Spojených států a jejich spojenců o zatlačení IS, avšak bez současného posílení některé z šíitských frakcí. Ajatolláh také apeloval na solidaritu v boji proti extremistům, konkrétně na podporu sunnitského města Dhuluiya, které je obléháno již celé měsíce. Irácké síly by podle něj měly pomoci bránit toto město, neboť jeho obyvatelé jsou bratři šíitů.
Kam dál?
Generál Dempsey nechává možnost pozemních operací proti IS v Iráku otevřenou (17.9. 2014)
Irák vítá větší angažovanost USA v boji proti Islámskému státu (12.9. 2014)
Zdroj: The New York Times (USA)