natoaktual.cz

Francie pozastavila pomoc pro Středoafrickou republiku

9. června 2021  21:53
Francie pozastavila pomoc a vojenskou spolupráci ve Středoafrické republice, protože tamější vláda podle ní nedokázala zastavit masivní dezinformační kampaně proti Francii.  

Platforma Venpir pro francouzské ozbrojené síly. Ilustrační foto. | foto: Saframe

Ty byly zaměřeny primárně na francouzské představitele, uvedlo francouzské ministerstvo obrany.

Francie snížila podporu pro svou bývalou kolonii o 10 milionů eur a zastavila přímou vojenskou spolupráci. „Řada závazků přijatých orgány Středoafrické republiky vůči Francii nebyla dodržena, včetně zastavení online kampaní, které měly podkopávat francouzský vliv,“ uvedlo ministerstvo obrany. Francie má v zemi téměř 300 vojáků, včetně těch, kteří pracují pro mírovou misi OSN a výcvikovou misi Evropské unie. Mezinárodní mise by měly zůstat nedotčeny, ale vojáci pracující přímo pro francouzskou armádu již nebudou spolupracovat s armádou Středoafrické republiky, uvádí ministerstvo.

Důležitý vliv v této zemi má Rusko, které vyslalo do země stovky vojenských instruktorů, aby mohly vyzbrojit a vycvičit vládní jednotky v boji proti povstaleckým skupinám. Tímto však Rusko podkopalo francouzský vliv. Před volbami v prosinci Facebook uvedl, že konkurenční francouzské a ruské dezinformační kampaně se snaží oklamat a ovlivnit uživatele internetu, a zablokoval proto 500 účtů.

Kam dál?
Francie: Do Středoafrické republiky pošlou vojáky další evropské země (18. 12. 2013)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

šar; natoaktual.cz
zpět na článek