natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Francie sama v Sýrii nezasáhne; z chemického útoku viní syrskou vládu

  3. září 2013  15:13

  Francouzský premiér Jean-Marc Ayrault. | foto: Vláda Francie

  Francie sama v Sýrii nezasáhne; z chemického útoku viní syrskou vládu

  Zpráva francouzské zpravodajské služby, kterou předložil premiér Jean-Marc Ayrault francouzskému parlamentu, uvádí, že údajný chemický útok v Damašku mohla provést jedině syrská vláda. Ayrault při předložení zprávy zároveň uvedl, že Francie v Sýrii zasáhne pouze v rámci mezinárodní koalice. „Je bez debat, že Francie nebude jednat sama. Prezident se snaží přesvědčit a přivést dohromady [mezinárodní] koalici jak rychle to jen jde.“

  Spojené státy zatím vyčkávají na zasedání kongresu, který by měl o účasti USA na zásahu v Sýrii hlasovat příští týden. „Pokud kongres zamítne rezoluci, ke které se již prezident USA zavázal, následky pro důvěryhodnost této země by byly katastrofické... a mělo by to dopad nejen na toto prezidentské období, ale také na ta budoucí,“ řekl republikánský senátor John McCain.

  Kam dál?
  Obama se s rozhodnutím o intervenci v Sýrii obrací na zákonodárce (2.9. 2013)

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (USA/Česká republika)

  ---

  Šéf NATO je přesvědčen, že chemické zbraně použila syrská vláda

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen uvedl, že viděl důkazy, které svědčí o vině vlády syrského prezidenta Bašára Asada za použití chemických zbraní v Damašku. Šéf NATO zároveň varoval, že pokud by mezinárodní společenství tvrdě nezasáhlo, „vyslalo by diktátorům nebezpečný signál“.

  Rasmussen také sdělil vizi potenciálního zákroku v Sýrii, ve kterém by podle něj kromě ochrany Turecka nemělo NATO hrát žádnou roli. „Pokud by odpovědí na události v Sýrii byla vojenská operace, představoval bych si ji jako velmi krátkou, uvážlivou, s konkrétními cíly a k takové by asistence NATO nebylo třeba.“

  Kam dál?
  Pro diktátory světa musí být akce v Sýrii tvrdá, vzkázal šéf NATO (2.9. 2013)
  NATO zákrok v Sýrii neplánuje, uznal Rasmussen (2.9. 2013)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Bulharsko se útoku na Sýrii nezúčastní

  Bulharský ministr obrany Angel Naydenov oznámil, že Bulharsko v případě útoku na Sýrii nebude součástí této mezinárodní koalice. „Naše země se takovéto možnosti zdráhá,“ řekl Naydenov při zahájení nového akademického roku na národní akademii obrany. Vzdušný útok je podle něj „nejpravděpodobnějším scénářem zásahu a Bulharsko nemá schopnosti, aby se na takové akci podílelo“.

  Bulharsko od roku 2002 přispívá k aliančnímu úsilí v Afghánistánu a v letech 2003-2008 se účastnilo také Operace Irácká svoboda.

  Kam dál?
  Británie a někteří další členové NATO odmítli účast na operaci proti Sýrii (30.8. 2013)

  Zdroj: Azeri-Press Agency (Ázerbájdžán)

  ---

  Afghánců v uniformě umírá příliš, podporu budou potřebovat možná i dalších pět let

  Afghánské bezpečnostní složky v boji s ozbrojenci přicházejí o příliš mnoho mužů, a mohly by proto potřebovat podporu Západu ještě dalších pět let, tvrdí velitel aliančních sil v Afghánistánu generál Joseph Dunford. Podle něj jsou velitelé z řad Severoatlantické aliance i afghánských bezpečnostních složek znepokojeni počtem obětí, které pravidelně týden co týden dosahují trojciferného čísla.

  Afghánská armáda a policie v současnosti čítá na 350 tisíc členů, kteří jsou schopni plnit základní cíle. V oblastech jako plánování, logistika nebo vzdušná podpora v boji jsou však teprve na začátku cesty k dosažení standardní úrovně a tím pádem i samostatnosti. „Neznamená to, že dnes nic nezmůžou... Zabránili Tálibánu v dosažení jejich cílů. Pokud se podíváme na oblasti násilí, 80 procent populace se nemá čeho obávat,“ řekl Dunford.

  Budoucnost další asistence ze strany Aliance nyní závisí na ujednání bilaterální bezpečnostní dohody mezi USA a vládou prezidenta Hamída Karzáího. Ten uvedl, že není kam spěchat a jednání by mohlo trvat několik měsíců. Washington však stanovil neformální „deadline“ na konec října a varoval, že pokud do té doby nebude smlouva ujednána, USA budou zvažovat stažení všech svých vojáků do konce roku 2014 (tzv. zero option).

  Kam dál?
  Násilí v Afghánistánu roste, při bombových útocích přes čtyřicet mrtvých (29.8. 2013)
  V Afghánistánu ostře vzrostl počet zabitých policistů (2.7. 2013)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  NATO otevře centrum pro energetickou bezpečnost ve Vilniusu

  Litevská prezidentka Dalia Grybauskaite a generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen oficiálně otevřou alianční centrum pro energetickou bezpečnost v hlavním městě Litvy. Podle poradce litevské prezidentky Mindaugase Žičkuse je otevření tzv. centra výjimečnosti (NATO Center of Excellence) velikým úspěchem Litvy a také důkazem, že jeho země má čím Alianci přispět.

  Žičkus zároveň uvedl, že centrum bude sloužit pro potřeby celé Aliance. „V centru se v současnosti angažuje již šest členských států NATO a doufáme, že se další brzy přidají.“

  Kam dál?
  NATO má centrum pro energetickou bezpečnost (16.10. 2012)

  Zdroj: The Lithuania Tribune (Litva)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media