„Pokud chce Evropa odrazit možnou ruskou agresi, musí zrychlit a zefektivnit přesun tanků, vojáků a munice přes kontinent,“ dodal generál.
Během studené války byly země zvyklé přesouvat vojenskou výstroj, postupně se ale tento úkol stal složitým. Pokud by Rusko zaútočilo na zemi NATO, evropští a američtí vojáci by se museli co nejrychleji dostat na východní křídlo Aliance. Současné překážky rychlého pohybu zahrnují zdlouhavé a roztříštěné administrativní procesy přepravy válečného materiálu přes hranice. Další komplikací je nedostatečná infrastruktura, včetně mostů a tunelů, pro pohyb obrněných vozidel a nedostatek přepravních kapacit, jako jsou železniční vagony. Francouzská armáda bolestně pocítila tuto situaci na jaře 2022, když v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu nasadila prapor do Rumunska.
Podle generálporučíka USA ve výslužbě Bena Hodgese byla ruská anexe Krymu v roce 2014 „probuzením“ ohledně potřeby zlepšit vojenskou mobilitu. „Od té doby došlo k určitému zlepšení, především ale pouze ve formě zavnímání tohoto problému,“ uvedl Hodges.
Zdroj: Politico(USA)