Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Francie posílá vojáky do Středoafrické republiky

Vydáno 25.03.2013
Francie posílá vojáky do Středoafrické republiky Největší překážkou míru s Talibanem je sám Karzáí, varuje Pákistán USA a Jižní Korea podepsaly vojenský plán proti Severní Koreji Američané předají Afgháncům velení nad věznicí Bagram Další voják NATO zahynul v Afghánistánu  

Vojáci francouzského námořnictva. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Francie posílá vojáky do Středoafrické republiky

Francouzské úřady oznámily, že vyslaly 350 vojáků do Středoafrické republiky. Reagovaly tak na vývoj politické situace v zemi, kde rebelové začali obsazovat hlavní město Bangui. Vojáci mají za úkol zajistit bezpečnost francouzských a ostatních zahraničních občanů v zemi. Paříž tento krok učinila po útěku prezidenta Francoise Bozizeho do sousedního Konga. Ten ze země uprchl po pokusu rebelů svrhnout vládu Středoafrické republiky.

Rebelové začali zabírat území poté, co mírové rozhovory mezi oběma stranami skončily nezdarem. Od pátku se rebelské koalici Seleka, ve které je sdruženo několik opozičních skupin, podařilo zabrat již několik měst včetně části hlavního města.

Již v pátek na situaci reagovala OSN, když ve svém prohlášení varovala povstalce, že budou čelit následkům, pokud se jakkoli proviní proti lidským právům obyvatel.

Kam dál?
EU připravuje misi v Mali, Češi budou chránit velitelství v Bamaku (13.2. 2013)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Největší překážkou míru s Talibanem je sám Karzáí, varuje Pákistán

Vysoký představitel pákistánského ministerstva zahraničí jménem Islámábádu označil afghánského prezidenta Hamída Karzáího za překážku ve snahách dosáhnout dohody s hnutím Taliban. „Karzáí je v této fázi největší překážkou mírového procesu. Ač se snaží vystupovat jako jeho zachránce, vede místo toho Afghánistán přímo do pekel,“ citovala nejmenovaný zdroj agentura Reuters. Spolupráci s ním považuje za velmi obtížnou vzhledem k vzájemné nedůvěře mezi oběma zeměmi.

Díky svým dlouhodobým vazbám na skupiny bojující proti Karzáího vládě je Pákistán považován za jednoho z klíčových hráčů ve snaze dosáhnout mírového řešení. Kábul naopak v minulosti obvinil Pákistán z podpory Talibanu, jejímž cílem má být snaha ustanovit v Afghánistánu vládu spřátelenou s vedením Pákistánu.

Zástupci pákistánského ministerstva zahraničí na jednu stranu říkají, že budou udržovat styky s Karzáím. Na druhou stranu se však Pákistán snaží jednat s představiteli opozice, Talibanu, Washingtonu a dalšími stranami, čehož důsledkem by mělo být mírové řešení.

Kam dál?
Bojujte víc proti terorismu, vyzývá NATO a Karzáí Pákistánce (5.3. 2013)
 
Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

USA a Jižní Korea podepsaly vojenský plán proti Severní Koreji

Spojené státy americké a Jižní Korea podepsaly plán, který bude využit k odvetnému opatření v případě jakékoli budoucí agrese ze strany Severní Koreje. Plán zaručuje americkou podporu Jižní Koreji v případě odvety a také zajišťuje Soulu možnost požádat o pomoc americké ozbrojené síly.

„Tato dohoda bude mít preventivní efekt proti možným provokacím ze strany Severní Koreje,“ řekl mluvčí jihokorejského ministerstva zahraničí. Protokol byl podepsán několik dní před třetím výročím potopení jihokorejské válečné lodi Cheonan, při kterém přišlo o život 46 vojáků. Jižní Korea tehdy z útoku obvinila svého severního souseda, který však veškerá obvinění odmítl.

Severní Korea pod tlakem sankcí zavedených OSN v posledních měsících zvýšila svou vojenskou aktivitu a vyhrožovala vojenským útokem i atomovou válkou.

Spojené státy disponují 30 tisíci vojáky, kteří jsou umístěni na území Jižní Koreje, a dále mohou v případě potřeby využít posil, které mají na svých vojenských základnách v Japonsku.

Kam dál?
Nad Koreou létají bombardéry B-52, Pentagon je odhodlán bránit Soul (19.3. 2013)
Opálení rakety je provokace, vzkazuje NATO do Severní Koreje (12.12. 2012)
 
Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Američané předají Afgháncům velení nad věznicí Bagram

Spojené státy americké chystají poslední fázi předání věznice Bagram pod správu afghánských úřadů. Předání plánované na dnešní den je výsledkem sobotního jednání, během něhož Afghánci ubezpečili Američany, že vězni, kteří jsou potenciálně nebezpeční pro Afghánce i zahraniční jednotky, z vězení propuštěni nebudou.

Americký ministr obrany Chuck Hagel po telefonu hovořil s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím. „Ministr uvítal závazek prezidenta Karzáího, že předání proběhne tak, aby byla zajištěna bezpečnost afghánských občanů a koaličních jednotek. Nebezpeční vězni proto zůstanou ve věznici, kde s nimi bude zacházeno podle afghánského práva,“ uvedl ve svém vyjádření mluvčí Pentagonu George Little.

USA započaly předání již v září minulého roku, kdy Afghánci převzali správu věznice. Američtí vojáci však nadále věznici a oblast v její blízkosti hlídali.

Kam dál?
Američané předali Afgháncům hlavní věznici v zemi (10.9. 2012)
 
Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Další voják NATO zahynul v Afghánistánu

Příslušník aliančních sil ISAF v Afghánistánu byl v pátek na východě země zabit podomácku vyrobenou výbušninou (IED). Velení ISAF nezveřejnilo přesné místo incidentu ani jméno či národnost oběti. Celkový počet obětí války v Afghánistánu za letošní rok se tímto vyšplhal na 22.

IED zůstávají pro zahraniční jednotky v Afghánistánu nadále největší hrozbou. Tento druh bomb umisťovaných na okrajích silnic se stal puncem strategie Talibanu. Tímto způsobem se islamisté vyhýbají přímé konfrontaci se zahraničními jednotkami, zatímco jim stále způsobují újmy na životech.

Incident se stal ve chvíli, kdy americké a ostatní zahraniční jednotky zvyšují úsilí, aby dokázaly dostatečně připravit afghánské bezpečnostní složky na situaci po odchodu zahraničních vojáků z Afghánistánu na konci roku 2014.

Kam dál?
Poláci přišli v Afghánistánu o dalšího vojáka (21.3. 2013)
V Afghánistánu přibudou detekční zařízení proti minám (28.6. 2010)
 
Zdroj: RTT News (USA)