natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Francie nasadí proti ozbrojencům IS více stíhaček

  21. listopadu 2014  15:30

  Dvojice Mirage 2000N - Ramex Delta francouzských vzdušných sil | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Francie nasadí proti ozbrojencům IS více stíhaček

  Dalších šest stíhaček Mirage pošle Francie do bojů proti Islámskému státu (IS) v Iráku. Tyto stíhačky podpoří akci z Jordánska, uvedl francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Francie zatím ze základny ve Spojených arabských emirátech nasadila devět stíhaček Rafale, dvě sledovací letadla a jeden letoun doplňující palivo.

  Francouzská letka bombarduje pozice IS mimo jiné i v okolí města Kirkúk. Od prosince tak stíhačky Mirage díky nasazení z Jordánska zvýší počet misí proti IS a zároveň pomohou snížit náklady operace. Francouzské zahraniční vojenské operace letos pravděpodobně překročí rozpočet o 605 milionů EUR. Do oblasti Perského zálivu Francie nasadila také protiletadlovou loď.

  Kam dál?
  Kanaďané vybombardovali bunkr Islámského státu poblíž Kirkúku (20.11. 2014)
  Francouzské námořnictvo chce dominovat nad mořem, na moři, i pod ním (27.10. 2014)

  Zdroj: France 24 (Francie)

  ---

  Britové posílají vojáky na cvičení v Polsku

  Více než 1 300 britských vojáků a 100 obrněných vozidel se účastní cvičení NATO pod polským vedením. Od roku 2008 jde o nejpočetnější účast Britů, která podporuje spojence ve východní Evropě a Pobaltí. Akce je součástí podzimních cvičení Aliance demonstrujících sílu NATO ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

  Královští husaři (KRH) jsou hlavní obrněnou bojovou skupinou Velké Británie. Společně s polskými kolegy předvedli scénáře boje, kde nasadili 20 Challengerů a 2 tanky, zatímco 1. velšský královský prapor operoval s pěšími jednotkami. Britské ministerstvo obrany uvedlo, že cvičení ukázalo schopnosti nasadit britské jednotky k podpoře spojenců kdekoliv na světě během krátkého času.

  Kam dál?
  V Litvě odstartovalo alianční cvičení Iron Sword 2014 (4.11. 2014)

  Zdroj: Daily Mail (Velká Británie)

  ---

  Stíhačky NATO letos vzlétly už k 400 ruským letům

  Stíhačky Severoatlantické aliance musely již 400 krát vzlétnout a reagovat na zvýšenou ruskou aktivitu ve vzdušném prostoru Evropy. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga nejsou problémem jen samotné lety, ale také fakt, že Rusové nemají zapnuté odpovídače a nekomunikují. Členové Aliance se snaží vyplnit mezery v pozemní, letecké i námořní obraně od chvíle, kdy Rusko anektovalo Krym.

  Tento riskantní model operací Stoltenbergovi připomíná zapomenuté vojenské aktivity z dob studené války. Velitel společného námořního velení NATO Peter Hudson dodal, že Rusko své síly používá mnohem agresivnějším způsobem, jejich akce mají povahu nevídanou 25 let. Hudson nicméně zatím nepovažuje bezpečnost za narušenou.

  Kam dál?
  Stoltenberg: Ruské vojenské letouny ohrožují bezpečnost civilních letadel (18.11. 2014)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Kyber cvičení NATO se odehrává v době nárůstu útoků

  Severoatlantická aliance čelí podle nejnovějších dat kybernetickým útokům takřka denně. Servery NATO zaznamenají 200 milionů podezřelých událostí v počítačovém prostředí za den, pět velkých útoků za týden. Tyto události citelně narostly se začátkem ruské agrese na Ukrajině.

  Největší cvičení kybernetické bezpečnosti v historii Aliance proběhlo za účasti stovek analytiků na bývalé sovětské základně ve městě Tartu. Různými scénáři zde byla testována týmová spolupráce, spolupráce mezi státy a rozhodování pod tlakem. Tým rychlé reakce byl převelen do Řecka, kde simuloval situaci, která by mohla nastat.

  Cvičení se účastnilo 80 různých organizací a kromě výměny informací zde testovaly i nové systémy a protokoly. Cílem je posílit schopnosti kybernetické obrany Aliance i samotných států. NATO odhaduje zisk globální počítačové kriminality na bilion dolarů ročně, což odpovídá zisku obchodu s narkotiky.

  Kam dál?
  NATO pořádá největší kyber cvičení v historii (19.11. 2014)
  NATO testuje digitální svaly pro obranu před kyberútoky (20.11. 2014)
  Kyberválky se připlíží děsivě rychle a nečekaně, varuje Pojar (8.11. 2014)

  Zdroj: Sky News (Velká Británie)

  ---

  Stoltenberg odmítá žádost Kremlu o záruky členství Ukrajiny v NATO

  Nový generální tajemník NATO Jens Stoltenberg odmítl žádost Kremlu o 100% zaručení, že členství Ukrajiny v Alianci je nemyslitelné. Takové žádosti podle Stoltenberga porušují základní principy NATO a jejich schválení by znamenalo hrozbu pro sebeurčení Ukrajiny a její národní suverenity. Generální tajemník dodal, že každý stát má právo rozhodnout, do kterých bezpečnostních uskupení chce vstoupit.

  Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina žádal o „100% záruku“ při vyjadřování ruských obav z dalšího rozšiřování NATO. Stoltenberg tyto obavy ze vstupu Ukrajiny do Aliance přešel s odvoláním na současnou „mimo blokovou“ pozici Ukrajiny, kterou by Rusko mělo respektovat. Ať se v budoucnu Ukrajina rozhodne jakkoliv, Rusko by to mělo přijmout.

  Kam dál?
  NATO: Rusko by mělo respektovat ukrajinskou suverenitu (20.11. 2014)

  Zdroj: The Baltic Times (Lotyšsko)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media