Francie i přes rostoucí napětí v Pacifiku zůstane
Francouzská ministryně obrany prohlásila, že se Francie bude i nadále podílet na dění v Tichomoří, a to i přes rostoucí napětí v oblasti. Francie má v oblasti Indického a Tichého oceánu přibližně 1,6 milionu obyvatel roztroušených na množství ostrovů, kolem kterých se nachází rozsáhlá výlučná ekonomická zóna. Vojenská přítomnost by dle ministryně měla být „klidná a nekonfrontační, ale zároveň neústupná“.
V rámci svých aktivit v Pacifiku se zapojí například do kontroly dodržování sankcí uvalených na Severní Koreu, čímž chce přispět ke snahám omezit jaderného zbrojení. Do boje proti severokorejským pašerákům, kteří se embargo snaží obejít, nasadí i svou jedinou letadlovou loď s jaderným pohonem Charles de Gaulle.
Kam dál?
Mezi Čínou a Austrálií narůstá rivalita kvůli tichomořským ostrovům (16.11. 2018)
Zdroj: Defense News (USA)
---
Spojené státy už nebudou cvičit nové turecké piloty
Spojené státy se rozhodly, že již nebudou přijímat další turecké piloty k výcviku na nový stíhací letoun F-35. Jde o reakci na turecký nákup ruských protiletadlových systémů S-400, který dle Spojených států ohrožuje bezpečnost těchto letounů. Rozhodnutí se týká pouze pilotů, kteří měli k výcviku teprve nastoupit. Dle některých amerických představitelů, kteří si přáli zůstat v anonymitě, by se v případě zrušení nákupu ruských zbraní mohl program opět rozběhnout.
O zastavení výcviku leteckého personál, který už výcvikem prochází, zatím rozhodnuto nebylo. Tento postup byl prý ovšem zvažován. V současné době je do programu zapojena dvojice tureckých instruktorů, čtyři piloti a dvacet příslušníků pozemního personálu. Pokud by bylo Turecko z programu F-35 vyřazeno úplně, byl by to dle expertů jeden z největších rozkolů, jaký kdy mezi USA a Tureckem nastal.
Kam dál?
Polsko spouští projekt Harpyje. Chce nakoupit nejmodernější letouny F-35 (28.5. 2019)
Zdroj: Reuters (Velká Británie)
---
V Baltském moři bude cvičit přes čtyřicet aliančních lodí
Čtyřiačtyřicet vojenských lodí NATO a jeho partnerů se zúčastní mezinárodního aliančního cvičení BALTOPS 2019 v Baltském moři. Velení cvičení se ujme velitelství druhé flotily amerického námořnictva, která do cvičení přispěje patnácti loděmi, včetně výsadkových plavidel USS Fort McHenry a USS Mount Whitney. Do BALTOPS 2019 se zapojí jednotky z osmnácti aliančních a partnerských států čítající dohromady 12 000 vojáků. Chybět nebude ani čtyřicítka letadel.
Krom americké flotily bude dalším důležitým prvkem cvičení alianční Námořní úkolové uskupení 1, které od dubna na Baltu působí a které se skládá z britských, amerických, španělských, tureckých a polských lodí. Hlavním cílem cvičení, které každoročně probíhá od roku 1971, je nácvik obojživelných operací a boj proti ponorkám.
Kam dál?
Spojenci zkouší obranu Pobaltí. Američané nasazují obnovenou 2. flotilu (7.6. 2019)
Zdroj: ERR (Estonsko)
---
Ukrajina chce do NATO. Čeká ji ale ještě spousta práce
Podle průzkumů by pro vstup do NATO hlasovalo 53 % Ukrajinců. Proti by pak bylo 31 % a 14 % je nerozhodnutých. Zbylá 2 % by se hlasování vůbec neúčastnila. Výzkum byl prováděn na vzorku 2000 respondentů starších 18 let.
Než však ke vstupu dojde, musí východoevropská země překonat ještě spoustu překážek. „Ukrajina má před sebou ještě hodně práce, aby byla schopna plnit kritéria pro členství v NATO. MAPs (akční plány pro členství) mají sloužit jako návod pro budoucí členy, jak kritéria plnit. Objektivně, Ukrajina je s jejich plněním podobně daleko jako státy, které plán obdržely v roce 1999,“ říká Steven Pifer, bývalý americký velvyslanec na Ukrajině. Implementaci plánu dle něj brání především Rusko, jehož nátlaku některé z členských zemí Aliance podléhají.
Kam dál?
Ukrajina chce jednat s Ruskem. Cílem Kyjeva zůstává členství v NATO a EU (5.6. 2019)
Zdroj: Xihua (Čína), Ukrainform (Ukrajina)
---
Saúdové loni nakoupili o 50 % více francouzských zbraní
Prodej francouzských zbraní do Saúdské Arábie v roce 2018 vzrostl o 50 %, a to i přes to, že francouzská vláda vyzývala k ukončení „špinavé války“ v Jemenu. Cena prodaných zbraní dosáhla přibližně jedné miliardy eur, přičemž největší položkou byly hlídkové lodě. Celkový prodej francouzských zbraní pak loni vzrostl o 30 % na 9,1 miliardy eur, což bylo způsobeno prudkým nárůstem prodeje evropským spojencům.
Francouzská vláda říká, že prodej zbraní se řídí přísnými postupy, které jsou v souladu s mezinárodními smlouvami. „Udržení hospodářských vztahů s těmito zeměmi znamená udržení přítomnosti v klíčových regionech, která je důležitá pro naše bezpečnostní zájmy a dodávky energie. Je to také o boji proti terorismu a ochraně našich občanů,“ uvedla francouzská ministryně obrany Florence Parly.
Kam dál?
Nálet v Jemenu zabil jednoho ze strůjců teroru před devatenácti lety (7.1. 2019)
Zdroj: Reuters (Velká Británie)