Satelitní snímky potvrzují výstavbu vojenských stanů, skladů, garáží pro obrněná vozidla, ale také rekonstrukci leteckých základen včetně rozsáhlé základny Severomorsk-2 v Arktidě.
V Kamence, 60 kilometrů od finské hranice, bylo od února 2025 postaveno přes 130 stanů, které mohou pojmout až dva tisíce vojáků.
Helsinky reagují rozsáhlými cvičeními s NATO, zvyšováním výdajů na obranu a plánem mobilizovat až milion rezervistů do roku 2031.
Finsko, které čelilo sovětské agresi již za druhé světové války, dnes považuje Rusko za hrozbu i do budoucna. V dubnu oznámilo odstoupení od Ottawské úmluvy o zákazu protipěchotních min.
Podle bezpečnostního experta Eda Arnolda je finská armáda jednou z nejlépe vybavených v Evropě, s masivními zásobami dělostřelectva, raketových systémů a od roku 2025 i stíhačkami F-35. „Rusové by byli velmi pošetilí, kdyby se rozhodli zaútočit na Finy,“ dodal.
Zdroj: France24 (Francie)