natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Finsko o členství v NATO uspořádá referendum

  6. června 2014  21:51

  Finský prezident Sauli Niinistö se zdraví s generálním tajemníkem NATO Andersem Fogh Rasmussenem. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Finsko o členství v NATO uspořádá referendum

  O tom, zda Finsko vstoupí do Severoatlantické aliance, rozhodnou Finové prostřednictvím referenda. Podle finského prezidenta Sauliho Niinistöa, který je zároveň vrchním velitelem ozbrojených sil, je pro změnu ústavně neutrálního statutu země referendum potřeba. „Tato záležitost musí být založena na národním konsenzu,“ uvedl Niinistö.

  I když finský premiér Jyrki Katainen a ministr obrany Carl Haglund vstup do NATO podporují, není pravděpodobné, že se otázka finského členství v Alianci stane jedním z hlavních témat nadcházejících parlamentních voleb v dubnu 2015.

  Kam dál?
  Finsko a Švédsko: Členství v NATO není na pořadu dne (13.1. 2014)

  Zdroj:
  Defense News (USA)

  ---

  Německo: Východní Evropa má „naši plnou solidaritu“

  Východní partneři se mohou absolutně spolehnout, že mají „naši plnou solidaritu“, uvedla německá ministryně Ursula von der Leyen na schůzce ministrů obrany zemí Severoatlantické aliance. „Ale je důležité je o tom ujistit způsobem, který bude počítat s mnohonárodnostními jednotkami, rotací a flexibilitou,“ upřesnila ministryně.

  Americký prezident Barack Obama již dříve přislíbil miliardu dolarů na posílení obrany zemí východní Evropy. Navyšování počtu aliančních vojáků v těchto státech však budí v některých zemích i kontroverze. Jsou i spojenci, kteří vybízejí generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena, aby „nezacházel příliš daleko“ a snažil se upravit, ne kompletně přepsat vztahy s Ruskem.

  Kam dál?
  Slovensko odmítá přítomnost vojáků NATO na svém území (5.6. 2014)

  Zdroj:
  AFP (Francie)

  ---

  Obama žádá kongres o podporu východní Evropě

  Americký prezident Barack Obama požádal kongres, aby dal zelenou vojenské pomoci východní Evropě v hodnotě jedné miliardy dolarů. Plán počítá se zvýšením počtu cvičení, s výcvikem a americkou vojenskou přítomností v Evropě, zejména pak v nových členských zemích Severoatlantické aliance.

  Kromě toho americké námořnictvo v rámci Severoatlantické aliance počítá s nasazením svých lodí v Černém a Baltském moři. Peníze poputují i do partnerských zemí, jako je Gruzie, Moldavsko a Ukrajina.

  Kam dál?
  Dáme na vaši obranu miliardu a co vy? tlačí na evropské spojence USA (4.6. 2014)

  Zdroj:
  White House (USA)

  ---

  Útraty čínské armády přesáhly 145 miliard dolarů

  Výdaje čínské armády přesáhly za loňský rok částku 145 miliard dolarů, peníze šly na vývoj bezpilotních letadel, bojových lodí, stíhaček, střel a kyberzbraní. S částkou přišel americký Pentagon, čínské úřady uvádějí mnohem nižší výdaje.

  Podle Pentagonu je skutečný rozpočet čínské armády o 21 % vyšší než uvádí Peking. Přiznává však, že čínské vojenské výdaje je velmi obtížné odhadnout kvůli „velmi slabé účetní transparentnosti a neúplnému přechodu od centrálně řízené ekonomiky“.

  Kam dál?
  Sebevědomá Čína sleduje NATO. Rozmýšlí, zda bude partnerem, nebo rivalem (9.7. 2013)

  Zdroj:
  Reuters (Indie)

  ---

  USA posílají na Ukrajinu své poradce

  Malý tým amerických poradců míří na Ukrajinu, aby zhodnotil „středně- a dlouhodobé potřeby armádních reforem“, uvedl Pentagon. Zástupci amerického ministerstva obrany se před nedávnem sešli se svými ukrajinskými protějšky, aby projednali „cesty, kterými by naše země mohly posílit dlouhodobou vojenskou spolupráci“.

  Podle mluvčí Pentagonu Eileen Lainez představuje cesta poradců první krok, který má pomoci „založit dlouhotrvající program pro budoucí americkou podporu ukrajinské armády prostřednictvím výcviku, vzdělávání a asistence“.

  Začátkem tohoto týdne americký prezident Barack Obama schválil zakoupení ochranné výstroje, brýlí nočního vidění a komunikačních prostředků pro ukrajinskou armádu v hodnotě pěti milionů dolarů.

  Kam dál?
  Ukrajina se definitivně odvrací od NATO (3.6. 2014)

  Zdroj:
  Defense News (USA)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media