Finsko a Švédsko: Členství v NATO není na pořadu dne
Švédský premiér Fredrik Reinfeldt a finský prezident Sauli Niinistö zopakovali, že členství v Severoatlantické alianci není součástí aktuální agendy jejich zemí. „Neplánujeme podání žádosti o členství v NATO, přestože členství zůstává jednou z možností,“ uvedl Niinistö. Místo toho oba státníci vyjádřili svou podporu pro posílení obranné spolupráce mezi Švédskem a Finskem. Oba zároveň význam spolupráce s NATO vyzdvihují.
Podle Reinfeldta nemá členství jeho země v Alianci dostatečnou podporu v parlamentu a ani veřejnost není v této otázce sjednocena. Pro vstup země do NATO by podle průzkumů hlasovalo 36 procent, zatímco proti členství je plných 40 procent Švédů. V zemi se debata o možnosti vstupu do NATO zintenzívnila kvůli údajně slábnoucím schopnostem švédských ozbrojených složek.
Kam dál?
Finsko a Švédsko zvažují členství v NATO (12.9. 2013)
Švédsko chce vytvořit novou společnou severskou jednotku (26.7. 2013)
Zdroj: Helsinki Times (Finsko)
---
Blokády konvojů NATO v Pákistánu nás netrápí, říká velvyslanec USA
Blokáda dodávek Severoatlantické aliance skrze pákistánskou provincii Khyber Pakhtunkhwa Američany netrápí, protože spojenci mají do Afghánistánu více přístupových cest. Tvrdí to velvyslanec USA v Pákistánu Richard Olson. „Takzvaná blokáda NATO nemá na naše operace žádný vliv, jelikož NATO disponuje vyvinutým systémem pro dodávky do i z Afghánistánu,“ uvedl Olson.
Podle velvyslance má situace mnohem horší dopad na místní obchodníky a přepravce, kteří blokádou trpí mnohem více než mise ISAF. Olson zároveň vyjasnil, že blokáda nijak neovlivní americkou pomoc Pákistánu. Washington se podle něj zavázal k pokračování partnerství s Islámábádem a nikdy ukončením vztahu nevyhrožoval.
Kam dál?
USA chtějí zákonem omezit pomoc Pákistánu kvůli blokádě NATO (20.12. 2013)
Zdroj: Dawn (Pákistán)
---
Čína pod palbou kritiky, snaží se získat kontrolu nad oblastí v Jihočínském moři
Vietnam, Tchaj-wan, Filipíny a Spojené státy kritizovaly Čínu za jednostranné vytvoření nových pravidel pro přístup do rozlehlé oblasti v Jihočínském moři. Požadavek Pekingu, aby zahraniční plavidla žádala o čínské oprávnění ke vstupu do oblasti, považují za provokaci, která může současnou situaci destabilizovat. Podle čínského ministerstva zahraničí se však jedná o pouhou technickou revizi již existujícího práva na užívání vod náležejících čínské provincii Hainan.
Čína podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí neposkytla žádné vysvětlení podle mezinárodního práva, které by ji opravňovalo k rozšíření svých námořních hranic.
AnalýzaBouřlivé vody Jihočínského moře: kdo s koho? (28.8. 2012) |
Ke kroku Pekingu se vyjádřili také zástupci dalších zemí, kteří mají v oblasti své zájmy. Vietnam považuje čínskou hru za nelegální a Tchaj-wan se nechal slyšet, že pravidla stanovená Čínou neuznává. Podle filipínského ministerstva zahraničí opatření Číny povede k eskalaci napětí a další komplikaci situace. V ohrožení je přitom podle sousedů Číny mír a stabilita celého regionu.
Kam dál?
Japonsko dá kvůli Číně více peněz na obranu (17.12. 2013)
USA poslaly své strategické bombardéry nad sporné území Japonska a Číny (27.11. 2013)
Zdroj: Los Angeles Times (USA)
---
Protivzdušná obrana Pobaltí je nejlepším příkladem chytré obrany NATO
Severoatlantická aliance oslavila deset let mise společné ochrany vzdušného prostoru (tzv. air policing) nad Estonskem, Litvou a Lotyšskem. Tato mise nejenže zajišťuje vzdušnou ochranu Pobaltí, ale také reálně ilustruje alianční funkci kolektivní obrany. Od roku 2004 se v Pobaltí vystřídalo 34 kontingentů z celkem čtrnácti členských zemí NATO. Na začátku ledna převzali od Belgie odpovědnost za vzdušný prostor nad Pobaltím Američané.
Chválou mise nešetřili při společném setkání ani litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius a náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow. Oba považují air policing nad Pobaltím za nejlepší příklad chytré obrany (tzv. smart defense).
Kam dál?
Nebe nad Pobaltím budou chránit USA (7.1. 2014)
Maďarské Gripeny hlídají vzdušný prostor nad Slovinskem, chystají se i do Pobaltí (3.1. 2014)
Balkán usiluje o společný systém vzdušné obrany (7.11. 2013)
Zdroj: The Lithuanua Tribune (Litva), NATO
---
Američané v Afghánistánu omylem zabili dítě, tvrdí Kábul
Příslušníci americké námořní pěchoty údajně omylem usmrtili afghánského chlapce. Uvedl to mluvčí guvernéra afghánské provincie Hílmand. K incidentu mělo dojít kvůli špatné viditelnosti.
Mluvčí mise ISAF uvedl, že nehoda bude vyšetřena, a zároveň ujistil, že jsou zavedena maximální opatření, která mají zabránit úmrtí civilistů.
Mluvčí afghánského prezidenta Hamída Karzáího k incidentu uvedl, že Kábul v minulosti několikrát požadoval, aby byly vojenské operace v blízkosti vesnic ukončeny, čímž by se předešlo podobným událostem.
Kam dál?
Máte pár týdnů na podpis smlouvy, varují USA Afghánistán (8.1. 2014)
NATO začne na jaře plánovat stažení z Afghánistánu (18.12. 2013)
Zdroj: Radio Free Europe (USA/Česká republika)